Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Ray Bradbury – Temný karneval

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Skutečnou hodnotu spisovatele prověří až čas. Někteří zazáří a brzy vyhasnou, k jiným se čtenáři vrací generace za generací. Od smrti Raye Bradburyho uplynulo již šest let a za dva roky si připomeneme jeho nedožité sté narozeniny. Přesto mnohé jeho texty zůstaly nepřekonané, a tak se k jeho dílu vracejí i nakladatelé. O tom svědčí i sbírka povídek Temný karneval, vydaná nakladatelství Plus.


knihaI když americký spisovatel Ray Bradbury napsal několik románů, mistrovství dosáhl ve svých povídkách. Dokonce i svou Marťanskou kroniku – jednu ze svých nejslavnějších knih – vytvořit jako komponovanou sbírku povídek, které na sebe v některých případech navazují velmi volně. Působí však uceleně a do jejího děje se může čtenář ponořit jako do románu.

Ray Bradbury byl jedním ze spisovatelů, jehož knihy se vydávaly i za předchozího režimu, proto se s ním mohla dobře seznámit i starší generace. A naštěstí se nemusel potýkat se záplavou fantasy románu – čtivých, ale bez velkých ambicí dát čtenáři víc, než ho jen krátkodobě pobavit. Bradburyho povídky nejsou nikdy prvoplánové, a pokud je označíme za sci-fi či za horrory, jde o velké zjednodušení. Vždy se v nich skrývá něco víc, autor hledá jemné nuance pocitů v záhybech lidské duše.

Sbírka Temný karneval obsahuje mnoho povídek, které již byly vydány v jiných sbírkách, proto význam jeho vydání netkví v seznámení s novými texty. Důležité je spíše to, co je spojuje, a také rok vydání originálu. Kniha byla poprvé vydaná v roce 1947, tehdy měl Bradbury pouhých dvacet sedm let. Texty jsou však vyspělé a vznikl tak základ pro další bohatou autorovu tvorbu.

Pětadvacet povídek je datováno mezi lety 1946 a 1947 a ke každé z nich je připojena krátká autorova poznámka, přibližující inspiraci, která za vznikem povídky stála. Dává nahlédnout do tajemství a pozadí tvorby, kam autoři čtenáře pouštějí neradi. Dokládá to lehkost, s jakou Bradbury v tomto období tvořil, a jeho sebedůvěru.

Společným jmenovatelem povídek je styl weird fiction, jímž Bradbury excelovat prakticky po celý svůj tvůrčí život. Některé náměty se podobají zlým snům, jako ve známé povídce Kostra, jejíž konec je opravdu děsivý, či povídky Malý vrah a Zástup, známé ze sbírky Tichá hrůza, která před lety nesměla chybět v žádné domácí knihovně. Povídky Rodinná sešlost a Strýček Einar míří spíše k absurdním tématům, které přecházejí až do groteskního tónu.

Vydání sbírky Temný karneval potěší všechny příznivce poctivého a neprvoplánového horroru, který staví na budování atmosféry a precizním propracování zápletky a ústí do originální pointy. Jméno jejich autora bylo vždy zárukou kvality a jsem přesvědčený, že i další generace je budou číst a neustrnou u fantasy s věčně se opakujícími postavami elfů, trpaslíků a romantických upírů.

Název: Temný karneval
Autor: Ray Bradbury
Nakladatel: Plus
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Stran: 344
ISBN: 978-80-259-0941-6

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení