Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Umberto Eco – Jak cestovat s lososem a jiné eseje

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Kniha Jak cestovat s lososem a jiné eseje je souborem sloupků oblíbeného italského spisovatele a velkého intelektuála Umberta Eca, které po řadu let vycházely v italském deníku La Repubblica. Jedná se o poslední knihu, kterou autor připravil k vydání nedlouho před svojí smrtí. Ukazuje, že Umberto Eco byl nejen brilantním vypravěčem a odborníkem v mnoha humanitních odvětvích, ale také výborným humoristou. 


knihaKniha obsahuje čtyřicet pět sloupků, které se zabývají rozličnými tématy, názvy některých z nich zní banálně, jiné naopak působí poměrně bizarně. Přesto se však téměř všechny zaobírají situacemi a problémy, které jednou může řešit každý.  Čtenář se například dozví, jak cestovat s lososem, jak ospravedlnit soukromou knihovnu nebo jak rozpoznat pornofilm. Ačkoliv se sloupky zabývají různými tématy, vždy jsou protkány inteligentním humorem a směřují k pointě, která je někdy naprosto jasná, jindy je zase méně zřetelná a čtenář si ji musí nalézt sám. Umberto Eco ukazuje schopnost prosadit se nejen v odborné literatuře a rozsáhlých románech, ale také v publicistice. 

Jednotlivé sloupky pocházejí z časového období od roku 1975 do roku 2004, přičemž jsou řazeny chronologicky. Čtenář díky tomu sleduje vývoj nejen autorův, ale může vzhledem k  širokému rozpětí témat pozorovat také vývoj společenský a technologický. V jednom ze svých sloupků se například Umberto Eco věnuje problémům, které mohou člověka potkat, pokud používá fax, v jiném zase hovoří o tom, jak se vypořádat s telegrafy. Kniha tak nabízí zajímavý pohled na to, jak byly tehdejší technické vymoženosti vnímány, což leckdy působí až úsměvně. Na jednotlivých sloupcích lze pozorovat, že humor Umberta Eca je v první části knihy štiplavější, postupem let se však stává mnohem laskavějším. První eseje jsou ironické a kousavé, starší Eco však působí vyzráleji, moudřeji a tím pádem i shovívavěji. Všechny sloupky mají společné to, že jsou protkány narážkami a odkazy na významné osobnosti a události. Některé části jsou proto bez znalosti kontextu poměrně náročné na pochopení. Avšak i s povrchními znalostmi v oblasti umění či filozofie si může čtenář humor Umberta Eca dosyta vychutnat. 

Soubor sloupků je znatelně kratší než autorovy předešlé romány. I hlavní témata prošla razantní obměnou, jsou výrazně jednodušší. Eco vtipnou formou ukazuje, jak lze nahlížet na problémy všedního dne, se kterými se může ztotožnit každý z nás. V jistém ohledu připomínají jeho eseje tvorbu oblíbeného Roberta Fulghuma, jednotlivé sloupky jsou však na rozdíl od těch Fulghumových prošpikované intelektuálními narážkami, které člověka mnohdy donutí začít si některé neznalosti vyhledávat a doplňovat. 

Druhý šok ze samozřejmosti mají mnozí, když se ocitnou ve stejné situaci jako já, když zjistí, že mají poměrně rozsáhlou knihovnu – takovou, že si jí nelze nevšimnout, pokud přijdete k nám domů. Nelze si jí nevšimnout také proto, že zde není nic jiného. Návštěvník vstoupí a říká: „To je knih! Přečetl jste je všechny?“ Původně jsem měl za to, že takové věty mohou vyslovit pouze osoby, které nemají s knihami příliš zkušeností a jsou zvyklé pouze na poličky s pěti detektivkami a jednou dětskou encyklopedií na pokračování. Ovšem zkušenost mě naučila, že tyto věty vyslovují i osoby mimo takové podezření. (str. 138)

Název knihy: Jak cestovat s lososem a jiné eseje
Autor: Umberto Eco
Nakladatelství: Argo
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
Vydání: První
Počet stran: 200
ISBN: 978-80-257-2167-4

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení