Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Marta Rojalsová – Ta druhá

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Anna je člověk, který toho moc nenamluví, má pocit, že lidé okolo ní nejsou moc zajímaví, tak proč by měla ztrácet čas tlacháním o dětech, vaření či chodu domácnosti. Na druhou stranu ví, že když nebude společensky konverzovat, začnou si o ní lidé říkat, že je divná. A to přece nikdo nechce. A tak dál plní roli přítelkyně, kamarádky a spolupracovnice, která je sice velice tichá, ale moc a moc milá. Román Ta druhá napsala katalánská spisovatelka Marta Rojalsová.


knihaVe chvíli, kdy ve Španělsku začne ekonomická krize, se bojí o práci úplně každý. Partner Anny Nel je ale člověk, který vidí katastrofu ještě dřív, než se stane, takže dlouhé měsíce nemluví o ničem jiném, než o tom, jak se bojí, že ho vyhodí, a co se stane, pokud přijde o práci atd. Anna tyhle řeči nemá ráda, ale jelikož se sama pasovala do role chápající partnerky, vždy Nela poplácá po rameni. A když už je krize hodně velká, Nela dokonce obejme. Sama se ve firmě snaží, aby vše klapalo tak, jak má, a místo si udržela. Nakonec Nel o místo přijde a není nijak zvlášť překvapen, jelikož to přece celé měsíce předpovídal. Nakolik si za to může sám a nakolik je na vině krize, o tom Anna raději nechce přemýšlet.  Navíc jí za chvíli bude čtyřicet, a pokud chce ještě stihnout dítě, má nejvyšší čas.

Ta druhá je románem o hledání sebe sama, o vztazích i o tom, že věci, které se staly v minulosti, bychom měli nechat a zkusit jít dál. Ač se Anna snaží, není ve svém životě šťastná. Na první pohled by se to mohlo člověku zdát. Má fajn přítele, se kterým bydlí v krásném bytě, chodí do práce, která ji baví, je obklopena přátel. Pokud se ale člověk podívá blíž, uvidí nešťastnou bytost, která je uvězněna v sociální roli, do které sice vstoupila sama a dobrovolně, ale marně hledá cestu k tomu, aby si život opravdu užívala. Pak ale přijde vysvobození v podobě velmi mladého milence a svět zase začne mít veselé barvy, a to i přesto, že se k nim do bytu nastěhuje švagrová, která není tak úplně Annina oblíbenkyně. A strýc, v jehož bytě bydlí, je tlačí ke koupi, aby si mohl dál žít ve svém luxusním domově důchodců.

Anna kromě svého života stále žije v minulosti, snaží se sice zapomenout na špatné věci, které zažila, ale neustále se k nim v přítomnosti vrací a svá rozhodnutí dělá dost často na základě toho, co by bylo společensky přijatelné, než podle toho, co opravdu cítí. Každý z nás má právo na to být šťastný, a i když se Anna moc snaží, ona rozhodně šťastná není. Její minulost ji neustále straší a místo toho, aby své problémy řešila a zašla například k psychologovi, utápí své smutky ve své „droze“.

Kniha Ta druhá je úžasným obrazem dnešní společnosti. Neustále přemýšlíme o tom, co si o nás myslí druzí, jak by jednala ona či tamten. Často si kupujeme drahé vymoženosti jen z toho důvodu, aby nám naše okolí závidělo, ne proto, abychom si udělali radost. Nejsme upřímní ke svým nebližším a smutným faktem je, že často nejsme upřímní sami k sobě. A to je základ šťastného života. Musíte mít rádi sami sebe, abyste mohli mít rádi někoho dalšího a žít tak spokojeně.


Ta druhá
Autor Marta Rojalsová
Překlad Olga Čtvrtníčková,David Utrera
Nakladatelství Host
Místo vydání Brno
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 359
ISBN/EAN 978-80-7577-148-3
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení