Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Stephen King – Noční směna

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Stephen King jede! Jen málokterý spisovatel zažil tolik triumfů jako slavný mainský rodák, který na podzim oslavil sedmdesáté narozeniny. Navzdory věku rok co rok vydává novou knihu s vynikajícími příběhy a daří se mu i na stříbrném plátně. V nedávné době se z filmové adaptace jeho možná nejslavnějšího hororu To stal kasovní megahit a audioknižní zpracování téže předlohy se stalo českou audioknihou roku. Přestože je Stephen King autorem vynikajících příběhů mnoha žánrů, je mezi širokou veřejností zapsán především jako autor hororů. Nakladatelství Pavel Dobrovský – BETA s.r.o. nejenže publikuje nová díla mistra Kinga, ale rozhodlo se připomenout i jeho ranější povídkovou tvorbu vydáním sborníku dvaceti Kingových povídek v knize Noční směna.Všechny povídky v Noční směně jsou nejméně čtyřicet let staré, ale nijak jim to neubírá na čtivosti či kvalitě. Všechny se dotýkají témat strachu, tudíž je můžeme označit za hororové povídky, byť jsou velmi rozmanité. Některé pracují s nadpřirozenými prvky, jiné děsí příhodami, které se mohou stát komukoliv z nás. Variabilita je patrně hlavní devizou knihy a původci strachu jsou nejen záhrobní bytosti či přerostlé krysy, ale i méně očekávané nemesis jako oživlí gumoví vojáčci, dětský fanatismus či krvelačné stroje.

Rozmanitá je též forma vyprávění příběhů, stejně jako jejich vypravěči. King převážně používá er-formu, ale některé povídky vypráví přímo ti, kteří je prožívají, hned ta první je čtenářům předložena pomocí dopisů. Hrdiny jsou nejen oběti, ale i samotní pachatelé, ať už člověk snažící se zkrátit utrpení milované osoby, nebo masový vrah.

Ani jedna z povídek nepatří ke Kingovým nejznámějším dílům, ačkoli některé z nich byly zfilmovány. Například poměrně jednoduchou premisu Dětí kukuřice využilo přibližně deset filmů toho názvu. Sborník též obsahuje povídku Náklaďáky, o jejíž zfilmování se postaral Stephen King osobně a jsou jeho jediným režisérským zářezem na pažbě.

Pokud by některý ze čtenářů očekával díla na úrovni Kingových mistrovských kusů jako Rita Hayworthová a Vykoupení z věznice Shawshank, Osvícení či Nadaný žák – nejlepší patrně bude, když si sami doplníte vlastní oblíbená díla z desítek, které Stephen King během své nadměrně plodné kariéry vyprodukoval –, bude bohužel zklamán. Kingovy rané povídky mají jiskru, a ačkoli je psal muž sotva třicetiletý, vyznačují se obratnou prací s jazykem a jsou velmi čtivé. Na druhou stranu ani jedna nepatří mezi to nejlepší, co kdy King napsal. Logicky bude také velmi záležet na osobním vkusu čtenáře, i díky již zmíněné různorodosti povídek. Žádná z nich však není jen pouhou vatou k navýšení počtu stran.

Ti, kteří mají načtenou velkou část Kingových knih, mohou v několika povídkách rozeznat zárodky nápadů, které později použil pro některý ze svých románů. Nijak to však neubírá na originalitě jednotlivých příběhů, které pracují i s takovými tématy, jako je strach ze sebe sama či opomíjení milované osoby během honby za kariérou.

Noční směna sice nepatří do zlatého fondu krále hororu, ale na více než čtyř stech padesáti stranách toho nenabízí málo. Dvacet vybroušených a originálních povídek potěší nejen fanoušky Stephena Kinga či hororového žánru, ale vlastně všechny, kteří si rádi přečtou dobře napsané a vypointované příběhy a nebojí se bát se.


Noční směna
Autor Stephen King
Překlad Pavel Medek,Ivan Němeček
Nakladatelství Beta
Místo vydání Praha
Rok vydání 2018
Vydání 3.
Počet stran 472
ISBN/EAN 978-80-7306-980-3
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení