Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Leigh Bardugo – Griša – Zkáza a naděje

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Zkáza a naděje je třetím a současně posledním dílem fantasy série oblíbené izraelské autorky Leigh Bardugo. Pohádkové a zároveň tajemně temné prostředí je inspirované carským Ruskem. V závěru napínavého příběhu nás čeká velká bitva, ve které se rozhodne, kdo převezme moc nad Ravkou.


knihaNaposledy se setkáváme s Alinou Starkovou, kterou opustila její síla a pomalu se zotavuje ze sebevražedné mise, v němž se chtěla obětovat, aby zničila Temnyje. Její plán selhal a ona je pouhou křehkou schránkou, která skomírá. Její přívrženci přibývají, ale ona je na pokraji sil. Temnyj ji hledá po celé Ravce, chce jí mít po svém boku a nebojí se k tomu použít lsti a vydírání. Alina chce své blízké zachránit za každou cenu, zavrženíhodné chování Temnyje jí vlije novou sílu do žil a je odhodlaná vystoupit ze svého úkrytu. Její šance na úspěch jsou sice malé, hodně toho ztratila a ještě víc toho může ztratit, ale boj je nevyhnutelný. Se svými věrnými se vydává na nebezpečnou pouť za třetím umocňovačem, který by snad mohl vyrovnat síly. Je rozhodnutá vyhrát, ale soupeř je opravdu silný a navíc bez srdce.

Zkáza a naděje je sice jednoduché, ale čtivé a poutavé čtení. Tvoří nejnapínavější částí celé trilogie, mnohé scény byly opravdu nečekané, dočkali jsme se několika zajímavých zvratů i emotivních momentů. Na čtenáře čeká svižný děj plný bitev, ztrát, bezmoci, strachu, ale i lásky a naděje.

Kniha v žánru young adult je založená na silné romantické lince, která se snad ještě prohloubila. Sérii by neuškodilo trochu méně dívčího dramatu, Alina opravdu podstatnou část příběhu řeší své city a její nerozhodnost ubírá dílu na napětí. Opět je v knize řešen milostný čtyřúhelník, Alina se nemůže vyznat ve vlastních pocitech a neví. Hrdinku to táhne rovnou ke třem nápadníkům. S Temnyjem je spojuje jedinečné pouto nesmrtelnosti a přitažlivosti, které halí fakt, že Temnyj s ní manipuluje a je to vrah. Nikolai je charismatický, pohledný, šikovný, navíc následník trůnu, který by měl rád Alinu po svém boku, a nakonec tu máme dlouholetého kamaráda a stopaře Mala, který nemá moc ani majetek, ale pro Alinu by udělal všechno na světě.

V knize se mi líbí, že i přes nepřízeň osudu se hrdinové nevzdávají a vtipkují, humorem podložené scény mě opravdu baví, především Nikolaiovy průpovídky jsou bezchybné a oživují děj. Ve zkáze a naději se nečekaně rychle střídají uvolněné scény s těmi vypjatými. A po celou dobu je čtenář v neustálém napětí, protože neví, kdy ani jak nepřítel opět udeří.

Podle mě jde o nejlepší díl celé série, fantasy příběh sice začíná pozvolna, hlavní hrdinka se pomalu vyrovnává se střetem s Temnyjem, ale postupně nachází ztracené sebevědomí a s ubývajícími kapitolami rychle přibývá nejen akce, ale i zvraty a napětí. Děj s každou kapitolou graduje a mnohdy i šokuje.

Já osobně jsem si příběh o Alině velmi užila. Je vidět, že autorka má tenhle svět propracovaný a že si ho oblíbila (přece jen se k němu stále vrací). Zkáza a naděje je plná nebezpečí, odvahy a magie.

 I když se autorka čtenářům pokusila zamotat hlavu, tak určitě nejen mně bylo dopředu jasná pouze jedna věc, a to s kým po boku Alina nakonec zůstane. Přesto byl závěr dojemně sepsaný a prostě takový, jaký měl být. Prostě pěkné zakončení celého dobrodružného příběhu. Pokud jste si stejně jako já oblíbili autorčinu tvorbu i tajemný svět grišů, tak vás jistě potěší, že v Americe autorce vychází dilogie o šarmantním Nikolaji Lantsovi, tak snad se jí brzy dočkáme i v České republice.

Leigh Bardugo se narodila v Jeruzalémě, ale dětství již prožila ve Spojených státech amerických. Vyzkoušela řadu profesí, pracovala v reklamě, poté jako novinářka či maskérka. Oblíbená autorka velmi ráda zpívá, dokonce má vlastní kapelu. Kromě trilogie Griša sepsala sérii Šest vran ze stejného prostředí, ale s jinými hrdiny. Nedávno Bardugo v Cooboo vyšla kniha o superhrdince s názvem Válkonoška.

Ukázka:
Jen hrstka věděla, že je úplně na dně. Moc, kterou dříve vládla, ať už měla božský, či jiný původ, byla najednou pryč – nebo alespoň mimo její dosah. Proto od ní věřící raději drželi dál. Nechtěli, aby si všimly, že se jí oči změnily v hluboké prolákliny a na místo dýchání vyděšeně sípá. Tahle nemocná dívka, k níž všichni upínali své naděje, našlapovala pomalu a opatrně a kosti měla křehké jako slámky. Nahoře vládl nový král se svou armádou stínů a dožadoval se, aby se jeho světlonoška vrátila. (str. 11)


Griša – Zkáza a naděje
Autor Leigh Bardugo
Překlad Julie Žemlová
Nakladatelství Fragment
Místo vydání Praha
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 344
ISBN/EAN 978-80-253-3615-1
Ediční řada Griša

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení