Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Christine Féret-Fleury – Dívka, která četla v metru

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Juliette má knihy opravdu ráda, vždy, když jede do práce, má nějakou s sebou a cestou metrem je do ní začtená. Při četbě ale stíhá pozorovat své okolí, další čtenáře pařížského metra. Juliette má dojem, že postavy knih, které čte, žijí zábavnější život než ona sama. Pak ale jednou udělá něco jinak a její život dostane spád. Knihu Dívka, která četla v metru napsala francouzská spisovatelka Christine Féret-Fleury.

 

divka-ktera-cetla-v-metruJuliette žije svém malém bytě a pracuje v realitní kanceláři. Každý den je stejný jako předešlý. Jede do práce metrem, kde si čte, pak se snaží prodat nějakou nemovitost, pak jde zase zpět domů, a tak stále dokola. Až jednoho dne změní trasu do práce a narazí na dům s obřími železnými vraty, která proti zavření zajišťuje kniha. Juliette do nich vejde a její život se nadobro změní. Dá výpověď v realitní kanceláři a začne pomáhat tajemnému Solimanovi. Soliman je oklopen knihami a se svými pomocníky dává těmto knihám novou šanci na život. Tito pomocníci si u Solimana vyzvedávají balíky knih a hledají pro ně nové majitele. Jednou, když Juliette přijde za Solimanem, poprosí ji o laskavost. Juliette ho má zastoupit na jeho místě, jelikož si Soliman potřebuje něco zajistit a je třeba, aby ho někdo zastoupil, když bude pryč. Knihotoč – jak se tato instituce jmenuje – totiž potřebuje fungovat dál.

 

Juliette díky této možnosti pozná, že život se nedá žít jen při čtení knih, ale je důležité poznávat svět vlastními smysly.  Zpočátku se bojí. Její matka ji vychovávala ve  stylu, že je důležité držet se míst, které známe, že velkou výhodou pracovního místa je fakt, že je na stejné trase metra, která je i u jejího bytu, a že opouštět staré známé prostory je pro člověka nebezpečné. Pak se ale stane něco nečekaného, Juliette je nucena opustit své teritorium a vydat se na dlouhou cestu. A přestane pochybovat o sobě i o smyslu cestování. A i když si nejdřív myslí, že místa, která zná z knih, určitě nepozná lépe, když je navštíví, začne svůj názor postupně měnit a je sama překvapená, jak moc je šťastná.

 

Dívka, která četla v metru není jen o knihách, ale především o překročení vlastního stínu. Juliette – plachá a mladá žena, která netouží po žádném dobrodružství – je svou vlastní chybou, kdy vystoupí na jiné zastávce metra, nucena přehodnotit svůj životní postoj. A to je zajisté zapotřebí. Každý z nás by měl někdy mít možnost zastavit se a rozhlédnout se kolem sebe, protože pak třeba zjistí, že i když má všechno, po čem toužil, něco mu přece jen chybí.

 

Tato kniha je úžasnou jednohubkou pro milovníky knih o milovnících knih. Kromě milého příběhu je na konci díla seznam titulů, které autorka ve vyprávění zmiňuje. Čtenář si tedy kromě příjemného počtení odnese i inspiraci pro další čtení. Nic víc ale od knihy nečekejte. Je to jen opravdu jednoduché vyprávění, které zhltnete za jeden večer, a otázkou zůstává, zda kromě zmíněného seznamu knih si budete něco ze čtení pamatovat.

Dívka, která četla v metru
Autor Christine Féret-Fleury
Překlad Šárka Belisová
Nakladatelství Motto
Místo vydání Frýdek-Místek
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 192
ISBN/EAN 978-80-267-1082-0
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Představujeme CREW KIDS, novou edici nakladatelství Crew

  Superhrdinky, a dokonce i superzáporačky, musí chodit do školy. A pro ně je zřízená superhrdinská škola, kde učí i studují lidé se superschopnostmi a v lavicích najdeme například Batgirl, Harley Quinn, Supergirl, Wonder Woman či Poison Ivy. 

  Číst dál...  
 • Nová kniha Miloše Cajthamla Na odstřel získala prestižní Literární cenu Knižního klubu 2018

  PRAHA, 4. 9. 2018 – Laureátem 23. ročníku Literární ceny Knižního klubu se rozhodnutím odborné poroty stal Miloš Cajthaml, jeho novela Na odstřel o problematickém hledání mužského vzoru se prosadila v konkurenci 121 zaslaných rukopisů. Odměnou vítězi je vydání knihy pod renomovanou nakladatelskou značkou Knižní klub, prémie 100 000 Kč a originální skleněná plastika ve tvaru knihy. Vítězné dílo bylo slavnostně vyhlášeno 4. září 2018 v Kaiserštejnském paláci na pražské Malé Straně.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení