Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Petra Hülsmannová – Čokoládový průšvih

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Isabelle má svůj život nalinkovaný. Miluje řád a své jistoty, proto když zavřou restauraci, kam chodila pravidelně celých jedenáct let každý den na vietnamskou nudlovou polévku, je rozhozená. Tato změna je ale pouze jednou ze změn, které se jí začnou objevovat v životě. Kniha německé autorky Petry Hülsmannové Čokoládový průšvih je vyprávěním o mladé ženě Isabelle, která se pomalými krůčky stává jinou osobou.


knihaIsabelle pracuje v malém květinářství už dlouhá léta. Každý den kromě úterý, kdy má volno, dojde do práce a váže květiny. Bohužel se v poslední době ale začaly dít věci, které nehrají v její prospěch. V okolí otevřeli ještě jedno květinářství a jim ubývají zákazníci, pak je tu problém s nově otevřenou restaurací, kde nevaří nudlovou polévku a v neposlední řadě se ještě neobjevil ten pan pravý. Isabelle má tedy ve svém životě celkem rušno, a když jí do života vstoupí sourozenci Jens a Merle, má o zábavu postaráno. Ti dva jsou jak uragán a v jejím přesném rozvrhu začnou dělat neskutečný nepořádek. Isabelle se nechce svých jistot vzdát, a tak s nimi bojuje. Nakonec ale přijde na to, že je občas hezké nevědět, co vás čeká druhý den.

Merle je puberťačka, o níž se stará její starší bratr Jens. Jejich rodiče odjeli za prací a ona, aby nemusela do internátu, raději žije se svým věčně zaneprázdněným bratrem. Jako každý teenager ale žije svůj vlastní život a myšlenkové pochody dospělých nechápe. Když ale pozná Isabelle, začne i ona přehodnocovat své priority.

Jens je majitel již zmíněné restaurace. Je to velice ambiciózní mladý muž, který ale nemá nejlepší zkušenosti se vztahy, a tak se Isabellině představě o romantické lásce neustále vysmívá. Jestli je to jen přetvářka, nebo jestli opravdu nechce mít se ženami nic společného, musí Isabelle přijít postupem času. Zatím má ale na práci jiné věci. Chce zachránit podnik, kde pracuje, před krachem. Chce Merle ukázat, že dodržování pravidel jí usnadní život s bratrem a chce najít muže, se kterým by strávila zbytek života.

Čokoládový průšvih je klasický příběh lásky. Ona touží po romantice a hledá muže přesně podle daných parametrů. Nechce ze svých nároků ustoupit ani o krok, protože věří, že jen takový muž ji může udělat šťastnou. On je nevrlý, zklamaný z předchozích vztahů a netouží rozhodně po další komplikaci v podobě vztahu. Pak si ale oba uvědomí, že láska si dělá, co chce a rozhodně nehraje podle předem daných pravidel. Takže oba nakonec zjistí, že to, po čem toužili, mají na dosah ruky.

Tato kniha je odpočinkovým čtením. Je zábavná, postavy v ní jsou zajímavé a šťastný konec zaručuje, že čtenářky budou spokojené. Čokoládový průšvih je tedy knihou, kterou nemusíte bezpodmínečně číst, ale pokud se rozhodnete dát jí šanci, užijete si chvíle plné zábavy a nakonec sami uvěříte, že láska opravdu čeká na každého, pokud ji člověk jen trochu v životě chce.


Čokoládový průšvih
Autor Petra Hülsmannová
Překlad Pavla Lutovská
Nakladatelství Ikar
Místo vydání Praha
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 384
ISBN/EAN 978-80-249-3493-8
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   
 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení