Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Krystal Sutherland – Skoro úplný seznam těch nejhorších nočních můr

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Každý z nás se něčeho bojí: tmy, pavouků, neúspěchu, ztráty blízkých. Sedmnáctiletá Ester má strachů celkem padesát, což ovšem v její rodině není vůbec nic divného. Každý se tu schovává před něčím, o čem se domnívá, že mu způsobí smrt. Ester se ale rozhodne, že je potřeba se tohoto prokletí zbavit. Skoro úplný seznam těch nejhorších nočních můr Krystal Sutherlandové je kniha o překonávání strachů a o tom, že každý je jedinečný.


knihaRodina Solarových je prokletá, každý člen má svůj strach, jehož příčinou dříve či později zemře. Esteřin bratr má fobii ze tmy, její otec už několik let nevyšel ven ze sklepa a matka se snaží vyhýbat smůle. Ester ovšem na svůj velký strach zatím nenarazila, a tak si sepsala seznam všeho, čeho se bojí. Jakmile se setká s Jonahem, vymyslí spolu plán, jak prokletí přemoci, každý týden se Ester postaví novému strachu a Jonah tu výzvu natočí. Dokáže ale Ester porazit kletbu, která jejich rodinu provází už tak dlouho?

Krystal Sutherlandové u nás v loňském roce vyšla její prvotina Láska v prachu hvězd, která na Young Adult scéně přímo zazářila a dokonce se dočkala i vydání reading copies. Proto není divu, že i její druhý titul s názvem Skoro úplný seznam těch nejhorších nočních můr sklízí mezi mladými čtenáři vesměs pozitivní ohlasy. Autorka se totiž dokáže odlišit od typických klišé běžných knih pro dospívající, a to příběhem samotným i stylem psaní.

Párty znamenaly lidi a lidi znamenali oči a oči znamenaly pohledy, zabodávající se jí do kůže jako soudící malí nosatci, a být souzena znamenalo hyperventilaci na veřejnosti, což vedlo akorát k dalším soudům. (Str. 23)

Ačkoli se děj odehrává v průběhu několika měsíců, nic se zbytečně netáhne. Krystal Sutherlandová píše poutavě, i když zrovna nejde o akční scény. Jejím esem v rukávu je totiž vývoj postav. Všichni hrdinové překonávají sami sebe, a to ne jednou. Autorce se podařilo skvěle ukázat, že překonat svoje strachy nemusíme nutně velkými činy. I malé gesto může znamenat prokázání velké odvahy.

Protože jsme v Young Adult a protagonisté hledají sami sebe, v knize samozřejmě najdete i romantickou linku. Není se ovšem čeho bát, žádná láska na první pohled se totiž nekoná. Vztah mezi dvěma mladými lidmi se rozvíjí pomalu a naprosto přirozeně, rozhodně ne na úkor děje či ostatních postav.

Nejvíce je však třeba zdůraznit fakt, že Skoro úplný seznam těch nejhorších nočních můr vyzdvihuje problémy, o kterých se ve společnosti, a především mezi mladými lidmi tolik nemluví. Prostřednictvím příběhu Ester Solarové a její rodiny autorka přibližuje dospívajícím čtenářům možnosti, které mají, když se cítí špatně nebo smutně nebo se nemohou zbavit nějakého strachu. Krystal Sutherlandová prostřednictvím své knihy citlivě nabízí pomoc a útěchu, protože každý problém se dá nějakým způsobem řešit. Tenhle aspekt příběhu vyzdvihuje knihu mezi ty nejlepší ze současných knih pro mládež, protože díky němu si nejspíše spousta teenagerů uvědomí, že na tom vlastně nejsou tak špatně.

„Nechovám k ní nenávist za to, co se s ní stalo. Chci, ale nejde to. Mám ji až moc ráda. To je ten problém. To je to, co je špatně s láskou. Jakmile někoho miluješ, bez ohledu na to, kdo to je, vždycky je necháš, aby tě zničili. Úplně pokaždý.“ (Str. 182)

Přes všechna pozitiva existuje možnost, že se ve Skoro úplném seznamu těch nejhorších nočních můr nenajdete. Autorka píše velmi specificky a její knihy nemusí každému sednout. Když se na příběh podíváte z druhé stránky, vlastně působí vážně podivně a možná dokonce tak trochu šíleně. Je tedy potřeba zkusit pár stránek, než se do něj pustíte. Pokud jste si ovšem zamilovali už Lásku v prachu hvězd, pak je jisté, že budete nadšení i z této novinky.


Skoro úplný seznam těch nejhorších nočních můr
Autor Krystal Sutherland
Překlad Ondřej Kronich
Nakladatelství Yoli
Místo vydání Praha
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 328
ISBN/EAN 978-80-7549-649-2
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  
 • Nominace na Cenu Jiřího Ortena 2021

  V pořadí 34. ročník prestižní Ceny Jiřího Ortena (CJO), jíž udílí Svaz českých knihkupců a nakladatelů talentovaným autorům do 30 let věku, zná své nominované. Odborná porota vybrala z 21 přihlášených titulů tři pozoruhodné knihy: básnickou sbírku Šimona LeitgebaBetonová pláž (JT´s nakladatelství), počin Gábiny Pokorné V hlavě (Práh), přinášející bez příkras zápisky mladé schizofreničky,a románový debut Praskliny (Listen) spisovatelky, publicistky a scenáristky Kláry Vlasákové.Slavnostní vyhlášení vítěze proběhne 17. května 2021 od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny. 

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení