Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Leila Meachan – Ryanova pomoc

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Kniha Ryanova pomoc vypráví příběh mladé bostonské knihovnice Cary, které zemřel její dobrý přítel Ryan, který zanechal po sobě velice zvláštní závěť. Podle ní Cara získává polovinu rodinného ranče, na kterém však musí rok žít a nikomu prozradit důvod, proč se tak rozhodla. Úkol by to nebyl nikterak těžký, pokud by ovšem ranči nevládl tvrdou rukou Ryanův bratr, se kterým není úplně nejjednodušší komunikace.Autorkou tohoto příběhu je americká spisovatelka Leila Meacham, kterou čtenáři mohou znát díky historické trilogii Růže ze Somersetu.

Jak již bylo řečeno, hlavní hrdinkou Ryanovy pomoci je Cara, mladá odvážná dívka, která neváhá pro dodržení závěti naprosto změnit svůj život. Místo pohodlného městského života je najednou nucena žít mezi tvrdými venkovskými obyvateli, pro něž je nepohodlí a nepřízeň počasí naprosto normální. Ale pokud máte tvrdého šéfa, je proměna v tvrdou dívku do nepohody ten jediný způsob, jak vše ve zdraví přežít.

Tento román lze bezpochybně označit jako hrdého a typického zástupce tzv. “červené knihovny”, které lze objevit v produkci nakladatelství Harlequin. Ovšem pozitivní je, že se ani nesnaží být něčím jiným, autorka sama v předmluvě říká, že se jedná o její zapomenutou prvotinu, ve které chtěla vytvořit jednoduchý romantický příběh v tomto stylu, jen trochu po svém.

Ryanova pomoc je napsána velice čtivým způsobem. Pro mnoho čtenářů bude u tohoto příběhu značnou nevýhodou, že zápletku, děj i závěr si lze snadno odvodit jen po přečtení anotace či nejpozději po přečtení několika stránek příběhu. Ovšem z pohledu žánru “Harlequinek” se jedná o velice zdařilý a propracovaný příběh.

Za zmínku jistě stojí i poměrně netradičně pojatá obálka, která se vymyká standardu romantických příběhů pro ženy. Oproti zvyklostem žánru, kde jsou ve velké míře na obálkách zobrazeny milenecké páry či případně spoře oblečené dívky, lze u této knihy vypozorovat určité poselství nebo hlubší myšlenku. Osamělý jezdec, jenž kráčí osaměle k horám, trefně vystihuje Cařin příběh a její cestu do neznámého prostředí rančů a honáků, kteří žijí uprostřed divoké přírody.

Ryanovu pomoc lze doporučit hlavně čtenářkám, které mají rády jednoduché romantické příběhy. Jedná se o odpočinkový román, kde nelze hledat hlubší myšlenku či zápletku, výborně se hodí k odpolední kávě. Příběh bych rozhodně nedoporučila čtenářům, kteří v knihách očekávají nějaké překvapení, nečekané zvraty či hluboké myšlenky, ale to již myslím vyplývá ze samotného žánru, kam se příběh řadí.


Ryanova pomoc
Autor Leila Meachan
Překlad Anna Křivánková
Nakladatelství Knižní klub
Místo vydání Praha
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 200
ISBN/EAN 978-80-242-5942-0
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Reportáž rozverná o tom, kterak bylo v Havlíčkově Brodu

  V sobotu jsem měla možnost účastnit se již 29. ročníku Podzimního knižního veletrhu, který se konal v Havlíčkově Brodu. Jde o akci, na našem území vůbec nejstarší svého druhu, na kterou se sjíždí milovníci knih z širokého okolí a na kterou se také těší vystavovatelé z řad předních českých nakladatelství i menších vydavatelů.

  Číst dál...  
 • Pozvánka na 29. podzimní knižní veletrh

  Již velmi brzy se v Havlíčkově Brodě bude konat 29. Podzimní knižní veletrh - 11. a 12. října v Kulturním domě Ostrov. Vystavovatelé se stále hlásí. K dnešnímu dni je přihlášených celkem 170 vystavovatelů a zbývá jedno poslední volné tržní místo. Stále přibývá i autorů, kteří vystoupí v doprovodném programu veletrhu. K dnešnímu dni jich je 71, ale několik zajímavých jmen má účast ještě potvrdit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení