Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Ivana Špičková – Strom života

1 1 1 1 1 (3 hlasů)

Ivana Špičková je vynikající autorkou rozsáhlých a velmi propracovaných historických románů. Na konci roku 2017 vyšel její nejnovější román Strom života, který je zatím nejrozsáhlejší. Přes šest set stran dramatického a napínavého čtení o starých Keltech vás okouzlí a pohltí od samého začátku.


knihaHlavními hrdiny románu Strom života jsou Allecnos a Lanicos. První z mladých mužů je syn krále keltského kmene Volků, který byl zákeřně zavražděn a připraven o trůn. Všichni Volkové byli nuceni uprchnout, jinak by byli zavražděni. Mezi uprchlíky byli i naši hrdinové, tehdy ještě děti. Jaký je osud syna zavražděného krále a jeho přítele?

S oběma mladíky se setkáváme o několik let později, kdy už jsou dospělými muži. Nemají vlastní zemi a musí se stále ukrývat s ostatními Volky. Allecnos s Lanicem se dají do služby Římanů. Vystudují tam a stanou se nejen skvělými válečníky, ale i diplomaty a politiky. Umí bojovat i přemýšlet o vládě a vedení boje. To se jim do budoucna velmi hodí. Přichází totiž čas, aby si Volkové vzali zpět svou zemi. Kdo se ale stane jejím králem?

Ivana Špičková je vynikající vypravěčka a její knihy mají vše, co má dobrý historický román mít. Propracovaný příběh, postavy proměňující se v čase, lásku, přátelství i nenávist. Postavy románu Strom života se mi dostaly neskutečně pod kůži. Milovala jsem je, bála se o ně, nenáviděla je i proklínala. Fascinovalo mě, jak se z člověka s dobrými úmysly může stát egoistický parchant ovládaný touhou po moci. Jak se vůbec může stát, že obdivovaný hrdina se promění v negativní postavu, která ničí životy všech kolem sebe?

Strom života mě uchvátil svým příběhem, který byl naprosto strhující. Pokud bych jej měla přirovnat k nějaké knize, pak neváhám ani chviličku, abych napsala, že jediná kniha, které se může rovnat – po stránce kvalitního příběhu, propracování postav a jejich charakteru, i emocemi ždímajícími čtenáře – jsou Mlhy Avalonu od Marion Zimmer Bradly. Tato kniha má vlastně i hodně podobné téma. Rovněž je to boj o moc, o nastolení správného krále, o druidech, kněžkách a náboženství obracejícím se k přírodě. Strom života se stal vedle Mlh Avalonu druhou nejlepší knihou, kterou jsem kdy četla. A to bez nadsázky!

Autorka prokázala perfektní znalost historických událostí, bojové strategie Římanů, Keltů i Germánů, znalost jejich každodenního života. To všechno ve spojení s kvalitním příběhem a postavami, které vám přirostou k srdci, dělá ze Stromu života jedinečnou knihu. A ač se může zdát, že je to dílo opravdu velmi rozsáhlé, je velmi čtivé a poutavé.

Román Strom života musím určitě doporučit všem milovníkům historických románů a ság. Rozhodně stojí za přečtení!


Strom života
Autor Ivana Špičková
Nakladatelství Millennium publishing
Místo vydání Brno
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 682
ISBN/EAN 978-80-242-5777-8
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení