Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Ivana Špičková – Strom života

1 1 1 1 1 (3 hlasů)

Ivana Špičková je vynikající autorkou rozsáhlých a velmi propracovaných historických románů. Na konci roku 2017 vyšel její nejnovější román Strom života, který je zatím nejrozsáhlejší. Přes šest set stran dramatického a napínavého čtení o starých Keltech vás okouzlí a pohltí od samého začátku.


knihaHlavními hrdiny románu Strom života jsou Allecnos a Lanicos. První z mladých mužů je syn krále keltského kmene Volků, který byl zákeřně zavražděn a připraven o trůn. Všichni Volkové byli nuceni uprchnout, jinak by byli zavražděni. Mezi uprchlíky byli i naši hrdinové, tehdy ještě děti. Jaký je osud syna zavražděného krále a jeho přítele?

S oběma mladíky se setkáváme o několik let později, kdy už jsou dospělými muži. Nemají vlastní zemi a musí se stále ukrývat s ostatními Volky. Allecnos s Lanicem se dají do služby Římanů. Vystudují tam a stanou se nejen skvělými válečníky, ale i diplomaty a politiky. Umí bojovat i přemýšlet o vládě a vedení boje. To se jim do budoucna velmi hodí. Přichází totiž čas, aby si Volkové vzali zpět svou zemi. Kdo se ale stane jejím králem?

Ivana Špičková je vynikající vypravěčka a její knihy mají vše, co má dobrý historický román mít. Propracovaný příběh, postavy proměňující se v čase, lásku, přátelství i nenávist. Postavy románu Strom života se mi dostaly neskutečně pod kůži. Milovala jsem je, bála se o ně, nenáviděla je i proklínala. Fascinovalo mě, jak se z člověka s dobrými úmysly může stát egoistický parchant ovládaný touhou po moci. Jak se vůbec může stát, že obdivovaný hrdina se promění v negativní postavu, která ničí životy všech kolem sebe?

Strom života mě uchvátil svým příběhem, který byl naprosto strhující. Pokud bych jej měla přirovnat k nějaké knize, pak neváhám ani chviličku, abych napsala, že jediná kniha, které se může rovnat – po stránce kvalitního příběhu, propracování postav a jejich charakteru, i emocemi ždímajícími čtenáře – jsou Mlhy Avalonu od Marion Zimmer Bradly. Tato kniha má vlastně i hodně podobné téma. Rovněž je to boj o moc, o nastolení správného krále, o druidech, kněžkách a náboženství obracejícím se k přírodě. Strom života se stal vedle Mlh Avalonu druhou nejlepší knihou, kterou jsem kdy četla. A to bez nadsázky!

Autorka prokázala perfektní znalost historických událostí, bojové strategie Římanů, Keltů i Germánů, znalost jejich každodenního života. To všechno ve spojení s kvalitním příběhem a postavami, které vám přirostou k srdci, dělá ze Stromu života jedinečnou knihu. A ač se může zdát, že je to dílo opravdu velmi rozsáhlé, je velmi čtivé a poutavé.

Román Strom života musím určitě doporučit všem milovníkům historických románů a ság. Rozhodně stojí za přečtení!


Strom života
Autor Ivana Špičková
Nakladatelství Millennium publishing
Místo vydání Brno
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 682
ISBN/EAN 978-80-242-5777-8
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení