Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Martina Hohenberger – Rovnováha života

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
5

Ženský román existuje a zdaleka se nemusí jednat o nekvalitní nasládlou literaturu, jak by se mohlo zdát, pokud bychom si ho pletli s červenou knihovnou. Přes veškeré pošetilé snahy o extrémní rovnost pohlaví je potřeba respektovat, že ženy mají své specifické problémy a prožívají mnoho situací jiným způsobem než muži. A na tomto faktu nic nezmění žádné požadavky na korektnost.

 

rovnovaha-zivotaRovnováha života, kniha, jejíž autorkou je Martina Hohenberger, rozhodně ženským románem je. V muži, který jej bude číst, vyvolá pocit, že nahlédl někam, kam neměl. Rázem si připadá jako voyeur, šmejdící okolo dámských záchodků. Ale aby bylo jasno hned zpočátku – takový příměr určitě není myšlen pejorativně.


O knize Rovnováha života píšu jako o románu, přestože čtenáře vede pouze jednou přímočarou dějovou linkou. Nicméně problémů, které musí jeho hrdinka překonat, je víc. Mladá žena Hana, onemocní rakovinou a ocitá v situaci, s níž si není sama schopná poradit. Odjíždí do Německa a tam svěří svou dceru jejímu otci, Němci Klausovi, s nímž nežije. Na jedné z akcí, kterými ji chce rozptýlit její kamarádka Helena, se seznámí s charismatickým Michaelem, což zkomplikuje její záměr vzdát život dříve, než se nemoc začne projevovat.


Chápu, že v okamžiku, kdy se v předchozím odstavci objeví spojení „charismatický Michael“, začne čtenář pochybovat, že řeči o kvalitě, překonávající červenou knihovnu, mají nějakou platnost. V tomto bodě se projevuje určitá touha po štěstí, respektive přesvědčení, že má žena na kousek toho štěstí přirozené právo. Je potřeba respektovat, že kvalita knihy není přímo úměrná velikosti tragédie ani destrukcí světa hlavního hrdiny.


Autorka v knize zpracovává několik klíčových témat. Tím prvním boj s nemocí, který zároveň znamená dilema mezi touhou po životě, ale ve zničeném, zmrzačeném těle, či dobrovolnou smrtí, která se však zdá jednodušším a estetičtějším řešením. Autorka velmi přesvědčivě vystihuje trauma umocněné strachem ze ztráty ženskosti. Svou roli v Hanině duševním stavu hraje i to, že její otec zemřel také na rakovinu.


Vztah k dítěti je další stránkou ženské psychiky, která je velmi citlivá na vyjádření. Snadno lze sklouznout k srdceryvným scénám, které jsou sice uvěřitelné a mají v příběhu své logické místo, ale mohou odvádět pozornost od dalších aspektů textu. Hana totiž osciluje mezi touhou po přítomnosti dcery, snahou o zajištění prostředí, které je pro ni nejlepší, a jistou dávkou pochopitelné sobecké touhy užít si těch pár chvil, které jsou jí ještě dopřány.


V románu typu Rovnováha života nesmí chybět láska. Je v ní však málo romantiky. Málo, nikoliv žádná. Úspěšný a bohatý Michael je ideálem, vyskytujícím se v pokleslých žánrech. Prostopášný, nestálý hrdina příběhů, namlouvajících naivním dívkám, že muže je možno změnit a že jsou to právě ony, které to dokážou. V tomto smyslu hraje romantickou roli. Šťastné rozuzlení může mít podle autorky i láska homosexuální, to ale v dnešní době není žádné tabu ani žádné oživení, což svědčí o tom, jak se změnila společnost během relativně krátké doby.


Autorka bez váhání rovnou ze sluncem prozářené romantiky přejde k naturalistickým detailům sexu, ale její hrdinka Helena – přes veškerou svou poživačnost – si u čtenářů svůj díl sympatií vybojuje.


Zvláštní pozornost zasluhuje kapitola, popisující Hanin boj s rakovinou. Zde není místo na jakoukoliv idealizaci a autorka se o ni ani v nejmenším nepokouší. Způsob, jakým tuto část zpracovala, svědčí o znalosti průběhu nemoci i terapie.


Pokud bych měl charakterizovat jedním slovem hlavní přednost ženského románu a zároveň i nejdůležitější rys knihy Rovnováha života, bylo by to slovo „empatie“. Nejde o příběh, o vyprávění, ale o prožívání příběhu. Čtenář, lépe řečeno čtenářka se nemá opájet zápletkou nebo plynutím slov, nemá obdivovat stavbu románu nebo fantazii autora. Má se s textem především ztotožnit. Stát se hrdinkou knihy, prožívat pád na dno i nádherné dobrodružství s charismatickým bohatým právníkem. Zaslouží si to jako kompenzaci za všechny ty všední, jednotvárné a opakující se dny.


Román Martiny Hohenberger je velmi dobře napsaný a v rámci svého žánru vyzrálý. Autorka má smysl pro drama a napětí, dokáže vypointovat epizodu, ale nepotřebuje k tomu nepravděpodobně vypjaté konflikty. Vždy vychází z reálných situací, jedinou výjimku snad reprezentuje Michael, ale bez něj by v knize chyběla jiskřička naděje, držící čtenářky nad vodou. Je škoda, že prozatím existuje pouze jako elektronická kniha, jsem si jistý, že by si našla početnou skupinu čtenářů.


Rovnováha života
Autor Martina Hohenberger
Nakladatelství TZ-one
Místo vydání -
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 478
ISBN/EAN 978-80-7539-031-8
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  
 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení