Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Steve Robinson – Hluboký hrob

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Jefferson Tayte se sotva vzpamatoval ze své poslední adrenalinové návštěvy Anglie, kdy ho Stopy v krvi zanesly na pokraj smrti, a musí znovu přes oceán. Americký rodinný genealog, jehož denním chlebem je pátrání v minulosti, je svou novou klientkou odeslán do Británie, aby se pokusil najít její biologickou matku. Po převzetí balíku, ve kterém byl záhadný červený kufřík, se dozvěděla, že byla jako nemluvně adoptována. Celý život o této skutečnosti neměla nejmenší tušení a samozřejmě chce zjistit, zda je její matka ještě stále naživu a co jí vedlo k tomu, že dala své dítě k adopci.


knihaRodinné historie málokdy bývají sladce voňavé jako čerstvě upečený závin, a čím rozvětvenější rodina a dávnější historie, tím pravděpodobnější je, že se nějaká nohavice připálila. Bohužel se někdy i po dlouhých letech dá zjistit pravda. Zvlášť když se do toho pustí J. T. a jeho snaha o rozpletení rodinných tajemství může někomu v současnosti velmi nepříjemně hatit plány. Přes veškeré úsilí této tajemné osoby nechat dávno vybělené kostlivce hluboko na dně skříní se díky Jeffersonově zarputilosti začíná znovu odvíjet příběh tragické a osudové lásky. Možná by se vše odehrálo jinak, jenže někdy nepřejí lásce okolnosti ani doba a někdy je nejdůležitější to, co nebylo nikdy vyřčeno.

Hned úvodní pasáž knihy nenechá nikoho na pochybách. Genealogie je na první pohled velmi nudné zaměstnání, ale dokáže člověka dostat do smrtících situací. A rozhodně to není myšleno s nadsázkou. Díváte-li se do ústí nabité pistole, mnoho přenesených významů v ní totiž nenajdete.

Steve Robinson podruhé přivádí k životu genealoga Jeffersona Tayta a je to stejně napínavá jízda jako v úvodní knize. J. T. je stále tím osamělým slídičem v archivech a volebních seznamech, který nedokáže přestat s hledáním pravdy, dokud nevyčerpá všechny možnosti a nepřijde všemu na kloub. Je si vědom toho, že ne každý rodinný příběh má šťastný konec, ale pokud je přáním klienta vytrvat, nikdy se nevzdá. Autor mistrně proplétá obě úzce spolu související linie příběhu a čtenář je díky tomu vždycky o nějakou tu informaci chytřejší než Tayte. Což nemění nic na faktu, že nejdůležitější trumfy jsou ponechány v rukávu až do samého finále. Teprve tam se čtenář může přesvědčit, zda byly jeho případné domněnky a dedukce o motivech a pachatelích správné.

Nakladatelství Mystery Press připravuje vydání další knihy s genealogickým dobrodružstvím Jeffersona Tayta, takže se sympatickým a odhodlaným hrdinou se určitě nesetkáváme naposledy.


Hluboký hrob
Autor Steve Robinson
Překlad Kateřina Niklová
Nakladatelství Mystery Press
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 288
ISBN/EAN 978-80-88096-35-1
Ediční řada Jefferson Tayte

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení