Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: D. M. Pulley – Mrtvý klíč

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Horké léto 1998, Cleveland, Ohio. Mladá stavební inženýrka Iris si svou kariéru rozhodně nepředstavovala jako nekonečné dřepění v kanceláři a úřednickou rutinu. Ale ono známé „dávej pozor na to, co si přeješ“ se vymstí i jí. Když jí vedení společnosti nabídne práci na zajímavém projektu, zpočátku jí nevadí ani fakt, že je to o víkendech, ve volném čase a ještě zadarmo. Dvacet let uzavřená a zakonzervovaná budova clevelandské banky má své neodolatelné kouzlo. Je tajemná a se všemi zanechanými věcmi zaměstnanců i nevyklizenými bankovními archivy a záznamy v Iris vyvolává spoustu otázek.


knihaProč byla banka zavřená ze dne na den? Co se stalo, že si ani zaměstnanci nesměli odnést svoje osobní věci? Proč nepoužívanou budovu stále hlídá ozbrojená ochranka? Co je mrtvý klíč? A může sám o sobě způsobit něčí smrt?

Aniž to tuší, postupně odhaluje příběh, který se odehrál před dvaceti lety a otřásl světem a životy mnoha tehdejších protagonistů. Ne všichni však zmizeli nebo upadli do zapomnění. Někteří z nich stále čekají v skrytu a mají paměť delší a pevnější než slon. Všechna trefná rčení o dráždění hadů bosou nohou nebo píchání do vosího hnízda se začínají překotně naplňovat a Irisino počáteční nadšení z tajemné a strašidelné budovy se taví v čirou krystalickou hrůzu. Zjištění, zdali je budova plná duchů a opravdu v ní straší, nebo jestli jsou to jen lidé, kteří, tak jako ona, něco hledají, bude stát Iris spoustu sil.

Příběh je napěchovaný napětím a hlavně hutnou atmosférou, která se vám vsákne pod kůži jako opalovací krém. Prostředí amerického anonymního velkoměsta a ulic čtvrti s dávnou zašlou slávou nechává tu správnou pachuť na patře. Hlavní hrdinky obou časových linií jsou si tak podobné a zároveň neuvěřitelně rozdílné, a ačkoliv zpočátku jsou pohnutky jejich činů velmi rozdílné, nakonec splynou v jedno. Kontrast obou příběhů pomáhá doplňovat i roční období, protože zatímco Iris v devadesátých letech moří neskutečné srpnové vedro, Beatris o dvacet let dříve trpí prosincovou zimou. A jejich osudy jsou podobné víc, než by kdo na první pohled řekl.

Americká autorka D. M. Pulley je původně stavební inženýrka a román Mrtvý klíč byl inspirován jejím vlastním objevem. Ve sklepních prostorách dlouhá léta zavřené budovy clevelandské banky při jejím stavebním průzkumu skutečně objevila místnost s nikdy nevyzvednutými bezpečnostními schránkami… a její představivost se nakonec ukázala být natolik neodbytná, až vznikl celý román. A jistě ne náhodou se svojí prvotinou v roce 2014 vyhrála, zcela zaslouženě, hlavní literární cenu Amazonu v kategorii thrillerů a detektivek. Mrtvý klíč nenechá svého čtenáře na pokoji, dokud se nepročte do samotného konce. Do nejmenších detailů propracovaná dvojitá zápletka udělá cestou několik kotrmelců, aby na posledních několika stranách dokázala stát zároveň na hlavě i pevně na nohách. A závěrečné rozuzlení… to si už přečtěte sami, ale rozhodně není fádní, úplně běžné, ani polopatické a servírované na stříbrném tácku.


Mrtvý klíč
Autor D. M. Pulley
Překlad Kateřina Kuncová
Nakladatelství Mystery Press
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 400
ISBN/EAN 978-80-88096-39-9
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  
 • 7. ročník festivalu HorrorCon

  Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení