Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Michael Chabon – Zázrační hoši

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Michael Chabon si většinu svých fanoušků získal knihou Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye, která okouzlila i literární kritiku, a právě za ni získal Pulitzerovu cenu. Literární svět ohromil ale už svojí prvotinou Záhady Pittsburghu. V Pittsburghu se odehrává i jeho druhý román, který v češtině vychází teprve letos, Zázrační hoši. Je obdivuhodné, že román nepůsobí dvacet dva let od vydání zastarale. Absence moderních technologií nepřekvapí, hlavní hrdinové jsou ve středním věku, takže Pokémony nechytají. Tráva se na vysoké (v USA) kouřila tehdy i nyní, zkrátka knížka působí současným dojmem.


knihaKritika byla spokojena i s tímto románem. Faktem ale zůstává, že kvalit Chabonova nejslavnějšího románu nedosahuje. Hlavní hrdina Grady Tripp byl nadějným spisovatelem, ale už několik let se utápí v rozepsaném monstrózním díle nazvaném Zázrační hoši. Kromě toho také kouří až příliš mnoho marihuany. A co by to bylo za bohémského spisovatele, kdyby neměl problémy se ženami. Jednu zbouchnul, druhá mu utekla a po jedné touží. Kromě touhy po mladinké studentce touží Grady i po obdivu. Ten mu zajišťuje jeden nešťastný student. Katalyzátorem Gradyho problémů je příjezd jeho přítele a redaktora, a právě v tuto chvíli se roztáčí bláznivá marihuanová road movie.

Jednotlivé scény z románu mají náboj a vtip. Občas dost poťouchlý, ale o to svěžejší. Oslava židovského svátku v rodině, kde tři děti pocházejí z Koreje, patří k nejlepším částem Ztracených hochů. Stejně tak bizarní úmrtí domácích mazlíčků vyvolává šok a rezignovaný úsměv. A právě v absurdních situacích je Chabonova síla. Listy románu poletující v zapadlé uličce, otisk zadnice na milovaném autě nebo krádež saka Marilyn Monroe jsou okamžiky, kdy je Chabonův román nejlepší. Netradiční situace, které Grady musí řešit, spolu s originálními postavami, kterými se obklopuje, vytvářejí Zázrační hoši zábavnou atmosféru. Kniha sleduje úpadek jedno nadaného spisovatele. Kdysi byl Grady tím zázračným hochem, o kterých teď už několik let píše svůj makabrózní román, ale v současnosti je spíš hluboko v krizi středního věku.

Pro tvůrčí krizi má Chabon pochopení. Sám po dopsání své prvotiny zápasil s románem Fountain city, který se mu svým rozsahem vymkl v ruky stejně jako Zázrační hoši Gradymu Trippovi. Chabon se z tvůrčí krize dostal tak, že rozepsaný román odložil a vychrlil padesát stránek nového nápadu, tyto stránky se staly základem Zázračných hochů. Fountain city Chabon nikdy nedopsal, stejně tak jako románový spisovatel Grady nedopsal svůj opus. Závěr románu je hořký. Grady vyřeší své vztahové problémy, či spíše je jeho ženy vyřeší za něj. I pracovní zabřednutí v tisícistránkovém rukopisu se tak nějak vyřeší bez velkého Gradyho přičinění.

Zázrační hoši jsou dobrým románem, ale nijak výjimečným. Nebo ho možná více ocení muži ve středním věku a v tvůrčí krizi.

Naštěstí se brzy dostavil vpravdě geniální nápad na román – v prokletém pensylvánském městečku se narodí, vyrostou a zemřou tři bratři – a od toho okamžiku jsem na něm pilně dřel. Motivace ani inspirace mi problém nečinily, právě naopak – za psacím strojem jsem vždycky překypoval dobrou náladou a zarputilostí a takzvaný spisovatelský blok mě nikdy netrápil. Vlastně jsem na něj ani nevěřil. Pokud jsem měl nějaký problém, tak právě opačný, až moc nápadů: musel jsem vystavět až moc překrásných i nanicovatých budov, pojmenovat až moc ulic, rozpohybovat až moc věžních hodin, až moc postav vydobýt z hlíny jako květiny, jejichž okvětní plátky jsem otrhal… (str. 16)

Název: Zázrační hoši
Autor: Michael Chabon
Překlad: Peter Eliáš
Nakladatelství: Argo
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 318
ISBN:978-80-257-2221-3
Ediční řada: AAA – Edice angloamerických autorů

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení