Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Arnošt Vašíček – Krev démona: Thriller s děsivým historickým tajemstvím

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Arnošt Vašíček je dlouholetý popularizátor světa záhad, zabývající se nevysvětlenými jevy, předměty i stavbami. Ty mnohdy zůstávají nepovšimnuty a začnou dráždit lidskou fantazii teprve tehdy, když na ně někdo ukáže prstem.Dílo Arnošta Vašíčka lze zhruba rozdělit na populárně naučné knihy a beletrii. Krev démona, nejnovější Vašíčkův text, patří k té druhé skupině. Navazuje na romány Ďáblova lest a Ztracená brána, jejichž televizní zpracování slavilo v minulých letech velké úspěchy. Hlavní postavy – inspektorka Šímová, komisař Sumara a doktor Runa – si velmi rychle získaly divácké sympatie, zejména díky hercům, kteří je ztvárnili. Autor knihy koncipoval jako detektivky s příměsí nadpřirozena, často vedoucí k různým tajným spolkům.

Luštění záhad a symbolů má v literatuře poměrně dlouhou tradici a u čtenářů nachází kladnou odezvu. Rozkrývání tajemství krok za krokem dokáže vzrušit, ale většinou také poučit, pokud v sobě zahrnuje reálné jádro. Krev démona je vystavěna na základě templářské tradice, což je také oblíbené téma. Arnošt Vašíček však ke všeobecně známým skutečnostem přidává i postřehy z výzdoby kostela sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci, o nichž se rozepsal již ve své předchozí knize Největší tajemství templářů: Je v Čechách ukrytý nejzáhadnější okultní objekt všech dob?

Těžiště knihy spočívá v detektivní zápletce, v templářském mýtu a spekulacích, že právě v Jindřichově Hradci by se mohl skrývat jejich poklad. Na jiné dějové linie není v textu místo, proto jsou hlavní postavy ploché, bez bližšího popisu jejich vlastností a motivací. Sumara a Šímová jsou policisté a pro autora nemá smysl zabývat se jejich soukromými životy. Spokojí se s jiskřením, které mezi nimi neustále probíhá pod heslem „co se škádlívá, rádo se mívá“. Doktor Runa je už pro čtenáře a diváky také dostatečně vyhraněný jako člověk posedlý záhadami historie.

Mezi knihami Arnošta Vašíčka a jejich filmovými verzemi je zřetelný rozdíl. Zkušený režisér, jakým Jiří Strach bezesporu je, klade větší důraz více na osobnosti hlavních hrdinů a akčnost děje, zatímco některá fakta, která by diváka mohla nudit, poněkud potlačuje.

Krev démona v jistém smyslu završuje řadu tří knih, i když si autor nechává otevřená zadní vrátka, kterými se ke svým hrdinům může, pokud by to bylo žádoucí, opět vrátit. Text má opět potenciál pro další detektivní minisérii, přestože existuje reálné nebezpečí, že by v současné době boomu detektivních seriálů mohl zapadnout.

Arnoštu Vašíčkovi se povedlo do našeho prostředí vsadit dobrodružství, která známe ze zahraničních knih. Jeho přínosem je to, že českého čtenáře seznamuje s českými záhadami a ukazuje, že i na našem území jsou místa stojící za pozornost, která si v ničem nezadají se těmi světovými. Pro kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci je to samozřejmě výborná reklama, a pokud se Krev démona prostřednictvím televizní obrazovky dostane do povědomí lidí, může to znamenat větší návštěvnost. Ovšem v této chvíli jde o pouhé spekulace.

Název: Krev démona: Thriller s děsivým historickým tajemstvím
Autor: Arnošt Vašíček
Nakladatel:  Edice ČT
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Stran: 192
ISBN 978-80-7404-226-3

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení