Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Václav Kahuda – Bytost

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Stav současného světa nezavdává důvod k velkému optimismu. Ostatně těžko hledat nějaký historický bod, kdy tomu bylo jinak. Tato skutečnost, jakkoliv se zdá žalostná, poskytuje bohatou inspiraci filosofům, politikům a literátům.

bytost
Zatímco filosofická díla zůstávají přístupná pouze zasvěceným, předvolební řeči jsou určeny k ohlupování voličů, literatura má potenciál oslovit širší publikum. A zejména sci-fi už mnoho let vyjadřuje obavy, kam svět směřuje, a pokouší se tento směr analyzovat. Václav Kahuda využil právě tohoto žánru ve své nejnovější knize Bytost přesně k těmto účelům.

Prastarý vypravěč se nechává unášet vzpomínkami a úvahami o minulém i současném světě. A tak na bázi sci-fi románu, odehrávajícího se v přesně specifikované budoucnosti, má autor možnost uvolnit ze svého nitra obrazy, tlačící se mu na duši. Je zvláštní, o jak široké spektrum myšlenek jde. Některé se v přeneseném smyslu dotýkají nebes, jiné jsou přízemní, jako například složení jogurtů.

Koncepce textu knihy Bytost vychází z díla Kurta Vonneguta Jr. Jistota takového tvrzení nevyplývá pouze z nápadné podobnosti, ale i z Kahudových zmínek, jimiž se k tomuto autorovi hlásí. Ovšem Bytost není pouze prostoupena množstvím dalších odkazů, pocházejících ze všech podnětů, provázejících Kahudovu generaci. Kultura a informační zdroje té doby byly poměrně redukované, což mělo za důsledek, že většina lidí jeho generace četla stejné knihy a shlédla stejné filmy. Kahudovi vrstevníci v  knize tedy bezpečně poznávají svůj vlastní život. Důležité je vzpomenout si na všechna sci-fi díla, ovlivněná sovětskou propagandou. Jejich základním rysem se stal naivní optimizmus, zobrazující budoucnost jako šťastnou, plnou tvořivé, smysluplné práce, porozumění a podobných absurdních věcí. Paralelně s touto „školou“ produkovali západní autoři postapokalyptické texty. Václav Kahuda spojil oboje dohromady. Popisuje svět po velké krizi, ale společnost té doby představuje jako obrozenou, poučenou a osvícenou. Hlavní hrdina jí však, jak přiznává, nerozumí, čímž se autor elegantně vyhnul jejímu detailnějšímu popisu.

Bohaté intertextové odkazy zahrnují nejen filozofická díla, ale i popkulturu, v extrémním případě i večerníčkové postavy – Křemílka a Vochomůrku. Některé čtenáře by mohla překvapit kombinace majora Zemana, Vetřelce a filmu o duševních chorobách, ne však čtenáře Kahudovy generace, protože právě tyto snímky a postavy je provázely dětstvím a mládím.

Závěr Kahudova románu se nese ve znamení filmu Pátý element. Nejprve představou replikace, která má za úkol vytvořit hrdinova Syna, posléze scénou, kdy se Syn seznamuje s lidskými dějinami. Reakce je podobná, jako když Leeloo narazí v encyklopedii na heslo War.

Kahudův text je překvapivě čtivý, zejména pro čtenáře Vonneguta, Lema, Bradburyho nebo podobných klasiků žánru. Pak není problémem se v knize Bytost orientovat a porozumět autorově záměru. I přesto, že autor primárně nekladl důraz na fikční složku, je jeho svět nepříliš daleké budoucnosti dobře vystavěn. V Kahudově pojetí se budoucnost jeví jako útěšná, naplňující klidem a jistotou, jako místo, kam se uchylují lidí v knihách Simaka. O to víc vynikne absurdní podstata světa, v němž aktuálně žijeme.

Název: Bytost
Autor: Václav Kahuda
Nakladatelství: Druhé město
Rok vydání: 2017
Vydání: 1
Počet stran: 246
ISBN 978-80-7227-400-0

Komentáře   

 
Knedlík s kahudou
0 Výborná knihaKnedlík s kahudou 2018-06-12 16:54
Fantazie a vnitří kino si četbu této knihy odpracovali celkem poctivě. Děkuji maestro za to..
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Magnesia Litera 2019

  Po mimořádném ročníku, který v roce stoletého výročí založení Československa připomněl, jak úzce je česk(oslovensk)á státnost propojena s literaturou a slovesnou kulturou, se ceny Magnesia Litera v osmnáctém roce své existence opět soustřeďují na českou knižní současnost.

  Číst dál...  
 • Pozvánka na Knižní festival v Ostravě

  Milujete knihy, rádi čtete anebo dokonce píšete autorskou tvorbu? Právě pro Vás jsme připravili první ročník Knižního festivalu Ostrava, který se uskuteční ve dnech 1.–3. března 2019 se na Černé louce v Ostravě. 

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Cena Česká kniha

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení