Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Isabelle Austissierová – Náhle sami

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Když jste bytoví, kancelářští a téměř bez přirozené schopnosti přežít drsné podmínky, umožní vám zachovat si život na drsném studeném ostrově bez pro člověka přirozené potravy jen tvrdý dril. A s hlavními hrdiny Louisou a Ludovicem budete mít soucit, jež často přechází až v mrazivé propojení. Stačí jen kousek, abyste měli opravdovou chuť si vzít na nohy ještě jedny ponožky.

nahle-samiNáhle sami. Sami proti přírodě. Sami proti sobě. Tyto úvodní věty na obalu knihy nejlépe vystihují červené nitky, jež se celým příběhem prolínají, a to jak v první části věnované přímo samotnému přežití/nepřežití na ostrově Stromness, tak i v druhé části, která je o tom, jak působí moderní civilizace na člověka, který si projde tímto peklem na rozhraní smrti a života, často mimo realitu. Se vzpomínkou, kdy vaše vědomí bylo často někde pryč, abyste vůbec přežili, s čerstvou a doposud krvavou vzpomínkou je Louisa smýkána bulvárním tiskem a ač je to vše prvotní úleva, posléze zjišťuje, že je to snad ještě větší zátěž než samotné ztroskotání. A tak se rozhoduje k pro někoho bizardnímu kroku.
A já musím říct, tohle je zlatý hřeb celé knihy. Ta neopakovatelná Louisina osobnost, kterou autorka s přesností a láskou, zároveň s obrovskou syrovostí vykreslila tak, že máte chuť s ní splynout v jednu osobu.

Naděje, dril a odkázanost na sebe samé

Z příběhu nejvíce vystupuje neustálá beznaděj, která má pouze jedinou jistotu – pomocnou ruku najdete pouze na konci té své. Musíte se naučit zabíjet, ignorovat život, romantiku, snad i morálku, protože zákon přírody je prostě takový. Děsivý. Jak děsivé jsou tyto kulisy pro člověka, který žije v pohodlí civilizace, která má jistěže také své mouchy, ale stále je to alespoň materiální pohodlí, ačkoliv i za něj platíme často velmi krutou daň na své psychice. Tohle je ale zátěž několikanásobně větší, což je dle mého názoru dáno hlavně tím, že jde o zcela jinou zátěž, o naprosté odříznutí od minulého života, a svou roli hraje i to, že moderní člověk nemá dostatečné znalosti na to, aby v krutých přírodních podmínkách přežil. Ztratil ten instinkt. I o jeho nacházení je atmosféra této knihy a je to jeden z nejdrsnějších podtónů celého příběhu.
Jak pouhý dril dokáže udržet k smrti unavené lidi naživu. Jak bolí naděje, která umírá… Jaké jsou myšlenky na to, že vám druhý ujídá ze vzácného jídla, které vás v mrazu jediné udržuje při životě. Co se honí hlavou člověku před smrtí?

O této knize by se dalo povídat dlouhé hodiny, protože co čtenář, to jiný niterný zážitek. Je to jako klubko složené z mnoha barev a záleží na momentální náladě, která barva vás nejvíce osloví.

Ukázka:

„Podle propočtů v sešitu musí být konec dubna. Svítá až pozdě dopoledne. S jejich pravidelnými aktivitami, s ranním cvičením, s denním pracovním plánem je konec. Od chvíle, kdy zmizela zvířata a kdy se rozbil velrybářský člun, jedou na volnoběh. Posledních čtrnáct dní sporadicky padal sníh, bylo nutné ho odklidit, aby se dostali k potoku, který se často pokrývá jemnou ledovou krustičkou.
Dny je obtěžují. Chtěli by spát, spát, aby zapomněli, spát a jako zázrakem se probudit z příliš dlouhé noční můry.
Rozhodli se, že omezí příděl na jednoho tučňáka na osobu na den. Nejlepší kousky smaží v poledne na lachtaním tuku, zbytek je podivná směs, ve které nechávají hodiny dusit cáry masa, rozdrcené kosti, a dokonce i kůži, jíž dříve opovrhovali. Ráno a večer tuhle polévku co nejvíc naředí a teplá voda, kterou si plní břicha, jim poskytuje krátký pocit nasycení. Po zbytek času jim žaludek kroutí hlad, klepou se z něj, točí se jim z něj hlava, mají z něj náhlé mžitky před očima a paralyzuje je natolik, že si připadají jako omotaní pavoučí sítí.“

Název knihy: Náhle sami  (Soudain, seuls)
Autor: Isabelle Autissierová
Překlad: Markéta Krušinová
Nakladatelství: Argo
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
Vydání    : 1.
Počet stran: 205
ISBN    978-80-257-2173-5

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení