Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Lubomír Macháček – Pokušení s Kolombínou

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Lidská psychika má stále svá temná zákoutí, která současná psychologie dokáže popsat z různých úhlů a pomocí řady teorií. Člověk však zůstává panoptikem nejrůznějších úchylek a normální jedinec snad ani neexistuje. Často si tuto skutečnost ani neuvědomujeme, ale jsou knihy, které nám to čas od času připomenou. Své k tomu má co říct i nová detektivka Lubomíra Macháčka Pokušení s Kolombínou.


pokuseni-s-kolombinouI kdybychom připustili existenci normálního člověka, pro detektivku je takový jedinec naprosto nepoužitelný. Co s ním a jeho fádním životem? Pro detektivku je důležitá oběť, vrah a detektiv. Každá z těchto postav musí být nějakým způsobem výjimečná, její chování a myšlení se musí vymykat průměru, obvykle bývá pronásledována svými soukromými démony.

Pokušení s Kolombínou úzce navazuje na předchozí Macháčkovu knihu Odložené hříchy, a to nejen postavou hlavního hrdiny komisaře Madlenky. Samozřejmostí u Lubomíra Macháčka je i to, že se detektivka odehrává ve stejném prostředí, a přestože konkrétně toto město nejmenuje, nepochybně jde o Pardubice, kam situoval většinu svých literárních děl. Čtenáři tak mohou jen doufat, že Macháčkovy Pardubice nebudou hned tak zcela vyvražděny a zůstane v nich dost potenciálních obětí pro další detektivky. A obětí je v Pokušení s Kolombínou skutečně dost.

Lze říct, že podstatnou část knihy tvoří ne-kriminální složky, spojené se soukromým životem Viktora Madlenky. Jeho vztah k matce Žofii, k bývalé manželce Kristýně a v neposlední řadě i ke starému psovi Ferdovi. Macháčkův detektiv nežije v izolovaném světě, naplněném jen prací při luštění záhad, ale ani nebojuje s démony, vyvolanými blízkostí zločinu. Madlenka je chlap ve věku, kdy se muž ohlíží za svým dosavadním životem a počítá ztráty. Přesto, že si velmi dobře uvědomuje, na čem ztroskotalo jeho manželství, nedokáže se od náročné práce zcela oprostit.

Pro detektivky Lubomíra Macháčka jsou charakteristické dialogy, jednoznačně dominující nad popisnými částmi textu. Dialogy posouvají děj, vysvětlují záhady, uvádějí na pravou míru i stopy z minulosti. Oživují knihu, ale působí obtíže při charakteristice jednotlivých postav. Do podrobnějšího zkoumání Madlenkových spolupracovníků však autor nezachází, čtenář se o jejich soukromí nic nedozví, i když by to možná bylo zajímavé. V rámci rozumného rozsahu knihy to ale schůdné není, je tedy zcela v pořádku, že se do této oblasti autor nepustil. Zůstal soustředěný jen na hlavní postavu komisaře, všichni ostatní, byť popisování optikou nezávislého vypravěče, se vždy projevují pouze za Madlenkovy přítomnosti. Svět detektivky Pokušení s Kolombínou zůstává pouze jeho a není náhodou, že se stal nositelem všech autorových autobiografických rysů právě on. Samozřejmě, že se Lubomír Macháček nesnažil svého hrdinu vytvořit podle svého obrazu, spíš ho staví do některých situací, které sám zažil.

Nápadným rysem detektivek Lubomíra Macháčka jsou jména jeho postav. I „Madlenka“ je poměrně raritní jméno, první oběť – Ctirad Chrobák – evokuje cosi nemotorného, bezmocně ležícího na zádech. Dvojice doktor/technik – Kryštof/Hádek – působí v jejich spojení lehce komicky, zatímco Rulík (či Rulíková z knihy Odložené hříchy) má poněkud jedovatou příchuť.

Kniha Lubomíra Macháčka Pokušení s Kolombínou je dalším „kouskem“ do skupiny typických českých detektivek, vyznačujících se spíše atmosférou než akcí. Autor vyniká vytříbeným jazykem, ale nenechává se unést k nemístné košatosti, která by působila v daném žánru nemístně. Téma, zpracovávající psychické úchylky, a zejména ty sexuální, je přitažlivé a zavádí čtenáře do světa, který je sice díky větší otevřenosti společnosti známější, ale ne všem a do hloubky. Zápletka nemá logické mezery, autor hraje se čtenářem poctivou hru, ale napětí dokáže udržet až do konce. Důležité je i závěrečné shrnutí, osvětlující méně zkušenému či nepozornému čtenáři okolnosti zločinů, které se v knize staly. I když se nejedná o rozsáhlý kriminální román, sledující velké množství vedlejších dějových linií, není kniha jen „čistou“ detektivkou, ale určitou sondou do psychiky osamělého staršího muže, který sice není nijak vykořeněný, ale touží po něčem víc, než jen po zodpovědnosti za dům a starou matku. Autor nabídl ve své knize nejen detektivku, ale i podnět pro hluboké zamyšlení. Zůstává na čtenáři, co si z obou vrstev textu odnese.

Název: Pokušení s Kolombínou
Autor: Lubomír Macháček
Nakladatel:  MOBA
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Stran: 288
ISBN 978-80-243-7636-3


Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení