Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Trevor Baxendale – Doctor Who: Dávný čas

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

V sérii knih o seriálovém fenoménu Doctor Who vyšla trilogie o hledání Půvabu. Půvab je jakýsi svatý Grál, něco, co vám splní všechna přání. Vlastně v knihách není přesně vysvětleno, co to ten Půvab je. Jen samá metafora a naznačování. I samotné označení Půvab je jen jedno z mnoha. A Půvab nemusí být jen předmět, je to nehmotné cosi… touha, přání, kouzlo. Jste zmatení? Ano, je to matoucí. Naštěstí je tu Doktor a ten spolu s Clarou vnese aspoň trochu světla na tuto záhadu.První díl o hledání Půvabu s názvem Královská krev byl literárně velmi slabý, nejen zmateným vysvětlením, co to ten Půvab vlastně je, ale i samotná zápletka s rytíři kulatého stolu nebyla hodna Doktorova věhlasu. Druhý díl Generace Velkého třesku má zápletku velmi košatou, ale postavy jsou natolik zajímavé, že se v ději neztratíte. A jaký je závěrečný díl trilogie o hledání Půvabu? Dávný čas je z celé trilogie nejlepší.

Stejně jako předchozí díly i tento lze číst samostatně. Narážky na minulá pátrání po Půvabu jsou minimální. Doktor a Clara se přidávají k vesmírné expedici, která pátrá po dávno vyhynulém národu. Účastníci expedice jsou popsáni dostatečně podrobně, sympatie a antipatie jsou vytvářeny hned od prvního seznámení, čtenář se tak může náležitě bát o své oblíbence. A důvod k obavám tu je: vesmírná loď havaruje na podivné cizí planetě, tato planeta je ještě k tomu zakleta v jakémsi časovém paradoxu, takže ani Doktor – Pán času nemůže pomoci.

Autor tohoto dílu Trevor Baxendale se nebojí svým postavám ubližovat, ne všichni členové výpravy přežijí návštěvu červí díry a pobyt na neznámé planetě. Baxendale dobře popsal Doktorův styl vyjadřování i uvažování. Jeho narážky na Clařin vzhled, nepochopení sociálních vztahů i tajná esa v rukávu a jeho výjimečné propojení s TARDIS pomáhá knižnímu Doktorovi ožít. Při čtení jsem opravdu viděla dvanáctého Doktora v podání Petera Capaldiho.

No ve skutečnosti to není horká čokoláda. Je to syntetický preparát, který lodní nápojový automat vyrábí z odpadu.“
Clara se zakuckala. „Z odpadu?“
No, co jiného bys chtěla dělat se všemi těmi lidskými výměšky? Na něco je přece použít musíš. Řekl bych, že jako učitelka na coalhillské střední budeš propagovat recyklaci.“
Clara na hrnek vykulila oči.Ale i tak…“
„Navíc, jde jen o to smísit správné příchutě,“ vysvětlil Doktor bezstarostně. (str. 60)

Tento díl byl propracovaný a emotivní, dosahoval stejné úrovně jako seriál. Což bohužel není v sérii knih o Doktoru Who pravidlo. Jediné, s čím jsem měla problém, bylo označení Clary jako „kamarádky“ Doktora. Doktor má odjakživa společnice!

Ukázka dost přesně vypovídá o Doktorově velmi mizerné schopnosti sociální interakce a empatie. To je jeden z pilířů humoru nejen této knihy, ale všech, ve kterých se objevuje dvanáctý Doktor. Vtipné to je, ale chtělo by to nové nápady.

Hledání Půvabu je tedy vyřešené a další Doktorova dobrodružství se už naštěstí budou týkat úplně jiných vesmírných problémů.

Název: Doctor Who: Dávný čas
Autor: Trevor Baxendale
Překlad: Tomáš Oakland
Nakladatelství: Jota
Místo vydání: Brno
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 269
ISBN978-80-7565-168-6

 

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení