Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Jana Brnušáková – Královna ze Železné hory

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Jestliže máte rádi romány na pomezí pohádky a fantasy a jste ideálně dívka mladšího věku, rozhodně by vám neměla uniknout kniha Královna ze Železné hory Jany Brnušákové. V tomto příběhu nechybí poutavá krajina, množství magických i nemagických postav a samozřejmě i trocha té romance.images/stories/2017/rijen/kralovna-zelezne-hory.jpgPodpora začínajících spisovatelů je rozhodně důležitá, proto se i my snažíme přispět a objevovat jejich talenty. I když Jana Brnušáková vlastně není tak úplně začátečník. Za svou básnickou tvorbu už stačila získat Zlatou bulu za českou báseň roku 2009, třetí a posléze i druhé místo v Mělnickém Pegasu v roce 2016. Tentokrát se ovšem rozhodla vrhnout do zcela jiného žánru.

Královna ze Železné hory vypráví příběh o mladičké dívce Bet, která musí opustit svůj domov, aby splnila velice těžký úkol. Bude se snažit zachránit Severské království, které chce ovládnout jeden nedobrý Hvězdář. Během cesty se však setká s mnoha druhy zla, včetně čarodějnice nebo obchodu s otroky. Zároveň si získá množství přátel, kteří jí budou pomáhat, a navíc ji podpoří i její rodina. Bez všech pomocníků by to totiž nezvládla.

Už v úvodu jsem lehce naznačil, že se jedná především o četbu pro dívky. No ne tak úplně, ale rozhodně si zřejmě získá u krásnějšího pohlaví více fanynek. Nejdříve se ovšem musíte prokousat chvílemi nepříliš záživným začátkem. Jako u každé knihy je potřeba vysvětlit některé okolnosti, než se samotný děj rozjede, tak to prostě chvíli trvá. Ostatně na to mě upozornila i sama autorka.

Jakmile se ovšem vydává Bet na své dobrodružství, začínají se dít věci. V první řadě musím pochválit obrovské množství rozmanitých postav a bytostí. Pro někoho jich možná bude až příliš, ale při troše pozornosti se v nich rozhodně dá bezpečně orientovat. Najdete zde hodné, zlé, ale i v podstatě neutrální tvory. Poznáte to podle jejich chování, někteří se snaží především získat vše pro své dobro, jiní naší hlavní hrdince pomáhají a ti třetí sice vyloženě neškodí, ale zároveň ani moc nepomůžou. Značná část bytostí má spojitost s magií, ale setkáte se i s lidským hrdinstvím.

Vedle nadpřirozených tvorů a osob jsou hlavními hrdiny bratr a otec Bet. Vlastně se průběžně střídá vyprávění z pohledu těchto postav, přičemž každý z nich má trochu jiný úkol. Ale zároveň jim jde všem o jednu věc – pomoc druhým. I přesto je hlavní hrdinkou stále Bet, u níž můžeme sledovat hlavní vývoj její osobnosti i obrovské množství odvahy.

Dočkáte se i nějakých těch šarvátek, dokonce i mladá dívka musí vzít občas do ruky meč. Současně ale nečekejte žádnou drasťárnu. V první řadě je tahle kniha pohádkou, ne žádnou temnou fantasy. Na druhou stranu je zde na tento žánr trochu málo lásky. V podstatě se nesetkáte s vyloženou milostnou zápletkou, některé vztahy hrají spíše vedlejší roli.

Po zmiňovaném úvodním vysvětlování dostává děj příjemnou gradaci a po zbytek knihy se takřka pořád něco děje. Trošku to připomíná hrdinské fantasy typu Pána Prstenů, i když tentokrát se jedná o malou holku a získává více pohádkovosti.

Samozřejmě musím ještě zmínit prostředí, které je rovněž výborně propracováno a společně s postavami tvoří hlavní kostru příběhu. Sama autorka bydlí v Podbrdsku a krásná příroda v jejím okolí jí jistě dopomohla k vytváření pohádkových scenérií knihy.

Královna ze Železné hory je kniha plná hrdinství, přátelství a souboje dobra se zlem. Rozhodně to není klasická pohádka, spíše taková modernější odrůda spojená s fantasy. Dočkáte se kouzelné přírody, ve které funguje prastará magie. Z rozmanitosti tvorů vám půjde hlava kolem a budete si představovat, jak vlastně mohou všichni vypadat. Z tohoto díla prostě přímo tryská krása věcí nadpřirozených i všedních. A opět se budete rozhodovat, jestli dobro i tentokrát porazí zlo.

Název knihy: Královna ze Železné hory
Autor: Jana Brnušáková
Nakladatelství: Klika
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
Počet stran: 224
ISBN 978-80-88088-47-9

 

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení