Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Melanie Gideon – Měsíční údolí

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Lux je svobodná matka, která se snaží skloubit výchovu svého pětiletého syna s prací. Neustále hledá trochu času pro sebe, toho jí ale bohužel příliš nezbývá. Jedno léto však vezmou jejího syna Benna k sobě její rodiče a ona má čtrnáct dní jen pro sebe. Vydá se tedy stanovat, když v tom se objeví hustá bílá mlha. Příběh o cestování v čase napsala Melanie Gideon a jmenuje se Měsíční údolí.


Měsíční údolíLux se v noci probudí, a když vyleze ze svého stanu, obklopuje ji hustá mlha. V ní ale zahlédne světlo, za kterým se okamžitě vydá. Když se ocitne na farmě, myslí si, že se dostala do nějaké komunity. Lidé jsou tu oblečeni staromódně, nemají elektřinu ani tekoucí vodu a na ni zírají, jako kdyby spadla z Marsu. Po prvotním šoku Lux pochopí, že se není u žádné sekty, ale že se opravdu ocitla v minulosti. Jako žena moderní doby si začne užívat zdejšího klidu. S radostí pomáhá lidem sklízet zeleninu, přiloží ruku k dílu při vaření a nebojí se ani kydání hnoje. Od shonu a stresu si zde báječně odpočine a po týdnu se jí nechce vracet zpět. Ve své době má ale malého syna, za kterého nese zodpovědnost, nemůže tedy zůstat ani o chvilku déle.

Lux začne být na pobytu v minulosti rychle závislá. Společně s obyvateli farmy přichází na klíč, který jí umožňuje se vracet tam a zpět, aniž by se cokoliv stalo. Jak dlouho ale může jeden člověk fungovat ve dvou rozdílných světech?

Druhou hlavní postavou příběhu je Joseph. Ten pochází z počátku dvacátého století a z Lux je nadšený. Je rád, že se splnil sen jeho matky a že ženy mají jiné postavení, než tomu bylo v jeho době. Mlhu, kterou může projít bez úhony jenom Lux, považuje za trest, i když stále nemůže přijít na to, za co by ten trest měl být. A tak se každý úplněk modlí za to, aby se Lux objevila a osvěžila je svou přítomností, když oni nemohou opustit svou farmu, aniž by za tento pokus nezaplatili životem.

Téma cestování v čase už tu bylo nespočetněkrát. Melanie Gideon ve své knize chce ukázat právě na fakt, jak je čas drahý a jak bychom měli využít každé darované sekundy. Uštvaná a nespokojená Lux si až na poklidné farmě uvědomí, že nežije takový život, jaký by si zasloužila ona i její malý synek. Cítí, že má navíc, a že přesto, že to má jako matka samoživitelka v mnohém velice těžké, měla by se snažit méně sama sebe litovat a více se obout do zdánlivě neřešitelných problémů.

Ve vyprávění se střídají Lux a Joseph. Čtenář tedy sleduje dvě dějové linky – jednu na počátku dvacátého století, druhou v osmdesátých letech dvacátého století. Zároveň také dva lidské osudy, které se navzájem propletou. Linky jsou od sebe lehce rozpoznatelné, člověk se tedy nemusí bát, že by se v ději ztratil.

Knihu doporučuji. Je to příběh k zamyšlení nad dnešní uspěchanou dobou. Čas je drahá komodita a žádné peníze na světě nám nikdy nedarují ani minutu navíc. Proto by každý z nás měl žít tak, aby i přes všechny své povinnosti viděl na konci dne světlo ve tmě. A to v jakékoliv podobě – ať už je to pro vás drahá polovička, připravující vaše oblíbené jídlo, ratolest usmívající se od ucha k uchu či dobře napsaná kniha. Štěstí se totiž může ukrývat opravdu v maličkostech.

Název: Měsíční údolí
Autor: Melanie Gideon
Překlad:  Jana Vlčková
Nakladatelství: Domino
Místo vydání: Moravská Ostrava
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 478
ISBN 978-80-7498-217-0

Soutěže

Aktuality

 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   
 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení