Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Sharon J. Bolton – Má ji rád, nemá ji rád

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Na konci května vydalo nakladatelství Domino novou knihu autorky S. J. Bolton. Titul s názvem Má ji rád, nemá ji rád představuje špičkový thriller, který vám nedovolí od čtení ani na chvilku odejít. Je proto záhadou, proč se autorčiny knihy tolik neprodávají a proč nakladatelství stojí před rozhodnutím vydávání těchto knih pozastavit. Byla by to škoda, protože nemít o S. J. Bolton by znamenalo přijít o zářivou hvězdu současné literární scény. Svůj nesporný talent dokazuje i v této novince.

 

ma-ji-rad-nemaDoktor Hamish Wolfe je okouzlující muž s obrovským charismatem. Ale zároveň je také na doživotí odsouzeným únoscem a vrahem. Jenže aura osobnosti je silnější než spáchané skutky. Hamish Wolfe tak má početnou základu fanynek, které ho zbožňují a bezmezně věří v jeho nevinu. Advokátka Maggie Roseová, kterou chce Wolfe získat na svoji stranu, je pevně rozhodnuta řady poblázněných žen nerozšířit. Jenže pak se s Wolfem setkává a jeho kouzlo působí i na ni. Nebo ne?

Kniha Má ji rád, nemá ji rád mě opravdu dostala. Celých 560 stran jsem zhltla, ani jsem nevěděla jak. Zápletku jsem odhalila až těsně před koncem, což je pro mě něco nevídaného a jsem za to velmi vděčná. S. J. Bolton mě zkrátka na všech frontách dokázala příjemně překvapit, a to i přes má vysoká očekávání.

Nejvíce musím vyzdvihnout autorčin styl psaní. Ten mě absolutně okouzlil, protože je velmi svižný, lehký, přirozený. Čtení utíká jako voda, text je plynulý, bez nesrovnalostí a zbytečných odboček. V příběhu se od začátku bez problému orientujete a postupně poznáváte drobné nuance předkládané zápletky. Můžete si tvořit vlastní scénáře, přemýšlet o ději a jít po stopách vyšetřování se svojí vlastní verzí, jak to tedy doopravdy bylo. A věřte mi, alternativních konců v průběhu čtení vymyslíte celou řadu a stejně vás ten opravdový patrně překvapí.

Oceňuji také práci s budováním vyprávění a s postavami. S. J. Bolton má nepochybně velký dar pracovat s napětím, vhodně jej dávkovat, udržovat čtenáře v neustálém pozoru, ale zároveň ho zbytečně nemást. To, jakým způsobem je příběh vystavěn, je mistrovská práce a já se před autorkou klaním. Postavy jsou další silnou stránkou knihy, jsou velmi originální, propracované a vyhýbají se šablonovitosti. Každá z postav je silnou osobností a určitým způsobem k ní přilnete. Autorka se zcela vyhnula tomu, že by postavy byly černobílé, čemuž se někteří autoři temnějších příběhů nedokáží ubránit. Postavy v Má ji rád, nemá ji rád jsou i přes tajemství a mnohdy nehezkou minulost zkrátka jen lidé. Milující, chybující, plní odhodlání, ale také lží a přetvářky.

Autorčin styl, samotný příběh i práce s postavami dohromady tvoří velmi kompaktní celek, který zaručuje skvělý čtenářský zážitek. Já sama patřím ke čtenářům, kteří thrillery preferují, a přečetla jsem jich už pěknou řádku. V poslední době se mi stává, že mě ne každý příběh „usadí“, S. J. Bolton se to ale povedlo. Dokázala mě nadchnout, okouzlit a já pevně věřím, že se jí to podaří i s vámi. Pokud máte chuť přečíst si opravdu kvalitní thriller, kde nebudete vraha znát od padesáté stránky, který bude velmi čtivý a jehož děj bude mít od začátku spád a švih a ke konci vás naprosto strhne, sáhněte po Má ji rád, nemá ji rád. Tato kniha představuje jednu z nejlepších thrillerových novinek letošního roku a záruku, že se v žádném případě nebudete nudit (a také, že budete patrně potřebovat i autorčiny zbylé knížky, stejně jako já).


Název: Má ji rád, nemá ji rád
Autor: Sharon J. Bolton
Překlad: Markéta Polochová
Nakladatelství: Domino
Místo vydání: Ostrava
Rok vydání: 2017
Vydání: 1
Počet stran: 560
ISBN: 978-80-7498-215-6

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení