Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Rae Carson – Po zemi bloudím dál

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Amerikou zmítá kalifornská zlatá horečka a spolu s dalšími tisíci lidí se na cestě na západ ocitá také šestnáctiletá Leah Westfallová. Jenže tahle nenápadná dívka má nebezpečné tajemství: dokáže vycítit zlato. Tato zvláštní schopnost ji ovšem může stejně tak obohatit, jako zabít. Tak začíná dlouhá cesta na stránkách knihy Po zemi bloudím dál z pera Rae Carson.


Po zemi bloudím dál Leah ještě donedávna měla milující rodiče, nejlepšího kamaráda a skvělý domov. Během jediného dne ale přijde o všechno a jí samotné hrozí smrtelné nebezpečí. Proto se vydává na dlouhou pouť za zlatem do Kalifornie. Jako šestnáctiletá dívka v tehdejší společnosti nemá šanci, a tak se přestrojí za chlapce, změní si jméno a po cestě si vydělává, čímž zároveň získává bezpečí. Ale kdo ví, jestli na ni daleko na západě čeká lepší život?

Rae Carson v zahraničí patří mezi známé autory literatury pro teenagery. Proslavila se zejména svou bestsellerovou sérií Fire and Thorns (Oheň a trny), která u nás zatím nevyšla. Ve svém nejnovějším příběhu se spisovatelka pokusila spojit fantasy prvky s historickým obdobím kalifornské zlaté horečky. Na jednu stranu se jí to povedlo – v ději nenarazíte na jedinou nesrovnalost a všechno k sobě krásně ladí. Na druhou stranu se ale kouzelné schopnosti Leah projevují jen málo, a ještě méně nad nimi hlavní hrdinka přemýšlí. Vzhledem k tomu, že se je snaží skrývat, to sice dává smysl, ale přesto by se čtenáři určitě nezlobili, kdyby jim autorka dopřála trochu víc magie.

Kniha se čte příjemně a plynule. Můžete ji stejně dobře střídat s napínavou detektivkou, jako zhltnout na jeden zátah - užijete si ji tak jako tak. Na příběhu ovšem hravě poznáte, že slouží jen jako úvod do série, kde se teprve dočkáme hlavní akce. Samozřejmě se při čtení nudit nebudete, ale ani fanatické otáčení stránek nehrozí.

Jakkoli málo se Rae Carson věnovala samotnému ději, jedno se jí musí nechat: s charaktery si vyhrála do nejmenších detailů. Příběh autorka vypráví z pohledu Leah Westfallové, z jejíž perspektivy si náročnou cestu o Kalifornie užijete. Hlavní hrdinka se už od začátku dokáže postarat sama o sebe, čímž si v tehdejší společnosti sice říká o problémy, ale to ji nezastaví. Leah je příjemná vypravěčka a v průběhu knihy se silně vyvíjí – z mladé dívky se stává dospělá žena, která se dokáže vypořádat s všelijakými komplikacemi. Během cesty se ale nerozvíjí jen charakter protagonistky, ale také ostatních postav, takže má čtenář možnost k nim lépe přilnout a zdají se skutečnější.

Po zemi bloudím dál patří mezi Young Adult literaturu, proto je na místě očekávat v příběhu i nějakou tu romantickou linku. Nemusíte ale mít strach, že se všechno bude točit jen kolem objektu lásky hlavní hrdinky – právě naopak! Rae Carson si na vztahu dala záležet, a tak se vyvíjí postupně a realisticky. Nejde o lásku na první pohled ani nesmyslné vzdychání, jen o hluboký a upřímný vztah dvou mladých lidí.

I přes citlivé zpracování romantické linky se ale příběh hodí spíše pro mladší čtenáře. Jde jen o originální zpracování „roadtripu“, který bývá častým fenoménem v Young Adult literatuře. Dobrodružství Leah Westfallové také jistojistě zaujme každého, kdo rád čte „mayovky“ anebo si zkrátka potrpí na dobrý cestovatelský příběh.

Ukázka:

Ukáže se, že vlak je místní hlavní atrakcí. Užasle zírám. Je to železný kolos, větší než všechny stroje, co jsem kdy viděla nebo si dokázala představit. Jsem ráda, že nedokážu vycítit železo, jestli je něco takového možné, protože kdyby moje čarovné schopnosti podnítilo tohle, byla bych z toho paf celý den. (Str. 87)


Po zemi bloudím dál
Autor Rae Carson
Překlad Kristýna Wanková
Nakladatelství CooBoo
Místo vydání Praha
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 352
ISBN/EAN 978-80-7544-293-2
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • 7. ročník festivalu HorrorCon

  Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.

  Číst dál...  
 • Duna potřetí

  Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení