Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Barbara Wood – Země odpoledního slunce

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Do atmosféry mizejícího Divokého Západu zasadila děj svého posledního románu americká autorka s britskými kořeny Barbara Wood. Kniha Země odpoledního Slunce zachycuje konec starého světa neohrožených kovbojů, zlaté horečky i Indiánů, svobodně se toulajících svým teritoriem.


Země odpoledního SlunceSňatkový podvodník

Píše se rok 1920, když naivní a půvabná dívka Elizabeth van Linden podlehne kouzlu britského barona Nigela Barnstabla. Energický mladík ze starobylého rodu má však s nic netušící Elizabeth a jejími nechutně bohatými rodiči velmi kruté plány.  I když se honosí šlechtickým titulem, má velmi hluboko do kapsy. A jeho nároky a plány? Ty jsou megalomanské. A právě k nim potřebuje Elizabeth, nebo spíše její tučný svěřenecký fond. Jak snadné je pobláznit nezkušenou dívku a vmanipulovat ji do tajného sňatku! Rodičům nezbývá než se smířit s tím, že jejich „malá holčička“ je vdanou paní, o které už rozhoduje její muž.

Na Divokém Západě

Hned po sňatku se Nigel pouští do realizace svého snu – vybudovat si své vlastní impérium. Největší příležitost mu k tomu nabízí ještě divoký kus západního pobřeží. Se svou zamilovanou manželkou proto nasedá na vlak, který je odveze do městečka Palm Springs. Daleko od civilizovaného světa Nigel sundává masku laskavého a zamilovaného novomanžela a Elizabeth musí čelit jeho pravé tváři. Krutému násilníkovi, který jde kvůli osobnímu obohacení a úspěchu přes mrtvoly.

Zatímco Nigel na nehostinné poušti zakládá palmové háje a nemilosrdně se snaží vytlačit Indiány z jejich teritorií, ze zhýčkaného jedináčka Elizabeth se stává týraná žena. Má jen dvě možnosti: pomalu se nechat usoužit svým manželem, nebo bojovat o svůj život a svobodu. Je pro ni život s despotou jedinou vyhlídkou, nebo bude mít ve svém životě ještě šanci zažít lásku?

Konec starých časů a rodící se nová společnost

Barbara Wood vylíčila příběh zrady a velké lásky na pozadí skutečných událostí. Knize Země odpoledního slunce předcházelo pečlivé studium v archivech, a tak román přináší věrohodný obraz tehdejší společnosti – zoufalý boj Indiánů o své území a tradice, průmysl a zemědělství pohlcující panenskou přírodu, odhodlaný zápas žen o rovnoprávnost či vznik továrny na sny zvané Hollywood. Postavy románu jsou plastické s propracovanou psychologií, což je zřetelné zejména na hlavní postavě Elizabeth. Čtenář je svědkem dramatického přerodu z naivní dívky na odhodlanou ženu bojující o své právo na svobodu.

Autorka, která se v lednu tohoto roku zařadila mezi sedmdesátnice, opět dokázala, že se každý její titul stává bestsellerem. Ve svých knihách mistrně propojuje své znalosti antropologie s vypravěčským talentem. Ke knize mám jen jedinou výtku – na závěr se vše zvrtne do přílišného happyendu.  Pokud to autorce dokážete odpustit, pak vás dám jednu radu. Nechte si knížku na víkend nebo si v práci vezměte den volna, protože tento román přečtete na „jeden zátah“.


Země odpoledního slunce
Autor Barbara Wood
Překlad Milena Pellarová
Nakladatelství Ikar
Místo vydání Praha
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 552
ISBN/EAN 978-80-249-3047-3
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení