Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Gabriela Falcová – Diagnóza: učitelka

1 1 1 1 1 (10 hlasů)
5

Vrátit se ve čtyřiceti letech do školy je jízda. Vrátit se ve čtyřiceti letech do školy s partou kamarádek je námět na knížku. Zejména pokud se jedná o učitelky. Vtipem sršící Gabriela Falcová vás ve své knize Diagnóza: učitelka mnohokrát rozesměje svým lehkým, nenuceným humorem a nadsázkou.


Diagnóza: učitelkaTi z vás, kdo se příliš nepohybují ve školství, a už vůbec nejsou – nedejbože – učitelé, možná ani nezaznamenali změnu školského zákona v roce 2005. Říkal slovy laika přibližně to, že každý učitel, který není pro svoji práci kvalifikovaný, si musí kvalifikaci doplnit, jinými slovy začít studovat. A přestože vy jste možná tuto drobnou událost ani nepostřehli, jistě ve vašem okolí existují lidé, kterým doslova převrátila život vzhůru nohama. Tedy alespoň na následujících několik let.

Vrátit se ve čtyřiceti letech do školy je jízda. Vrátit se ve čtyřiceti letech do školy s partou kamarádek je námět na knížku. Zejména pokud se jedná o učitelky. [1]

Tak zní úvodní věta knížky Diagnóza: učitelka Gabriely Falcové – učitelky, která se po letech práce za katedrou chtě nechtě vrátila do lavice. Ve své knížce popisuje útrapy a úskalí studia, ale také radosti z toho, že může trávit čas s kamarádkami a že má rodinu, která ji v jejím nesnadném úkolu podporuje.

Povolání učitelky lidem často evokuje stereotypy, spousta lidí si nejspíš představí upjatou paní s elegantním drdůlkem, která stojí před tabulí a přísným hlasem někoho kárá. Inu, tato knížka podobné předsudky nejen boří, rovnou pod ně klade pořádnou dávku výbušniny. Představuje nám osobu typu učitelka ve velice lichotivém světle – člověka, který i z běžných záležitostí dokáže udělat hořkosladké dobrodružství či naprostou frašku, člověka s neuvěřitelnou dávkou odhodlání a v neposlední řadě kamarádku, kterou by si každý přál.
Hlavně však po přečtení knihy definitivně pochopíte, že povolání učitelky je skutečně diagnózou. [2]

Celý příběh začíná talentovými zkouškami. Už tehdy naše hlavní hrdinky zjišťují, že ač návrat do školy nebude jednoduchý, jistě se nebudou nudit. Nebojte se, kniha se rozhodně neomezuje na zážitky ze školních lavic, ba naopak, je jich tam spíš takové nutné množství. Veliká část knihy se zaměřuje na urputnou snahu našich hrdinek ovládnout rozmanité disciplíny tělocviku a hudební výchovy a ve stejnou chvíli také své emoce a úzkost ze selhání. V tom všem jim pomáhá jejich milující rodina i kamarádky, a tak i oni mají v knize své čestné místo. A nakonec přichází happy end – tedy alespoň pro naše studentky, pro pedagogickou fakultu je jejich promoce naopak ztrátou toho jistě nejoriginálnějšího týmu, který kdy poznala.

Přemýšlela jsem, jak správně, stručně a výstižně napsat na knihu dobrou recenzi. Nakonec jsem se rozhodla citovat svoji maminku (shodou náhod také učitelku): „Jsem teprve ve třetině a už jsem se několikrát úplně nahlas smála.“ Životní příhody jsou prostě vyprávěné tak nenuceně, lehce a s přirozenou nadsázkou, že čtenář ani na chvíli nezapochybuje, že se to všechno mohlo stát přesně tak, jak to čte. Živé výjevy se zhmotňují před očima a stávají se čím dál výstřednějšími, až se situace vystupňuje natolik, že zkrátka neudržíte smích. Kniha je úžasným odpočinkovým vydechnutím a zdrojem dobré nálady a nezbývá mi, než vám ji vřele doporučit.

[1] obálka
[2] obálka

Diagnóza: učitelka
Autor Gabriela Falcová
Nakladatelství Triton
Místo vydání Brno
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 144
ISBN/EAN 978-80-7553-233-6
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Vítězkou 32. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Anna Cima

  Letošní 32. ročník Ceny Jiřího Ortena zná svou vítězku – je jí japanoložka Anna Cima, která odbornou porotu zaujala svou knihou o japonském snu Probudím se na Šibuji. Z 22 přihlášených titulů nominovala odborná porota jmenovaná Svazem českých knihkupců a nakladatelů v letošním ročníku do užšího výběru tři knihy: debutový román Anny Cimy Probudím se na Šibuji, knihu pro děti autora Vojtěcha Matochy s názvem Prašina a básnickou sbírku Reál básníka Jana Škroba. Z těchto tří nominací byl vybrán a vyhlášen 9. května na slavnostním podvečeru v rámci knižního veletrhu Svět knihy Praha laureát Ceny Jiřího Ortena 2019. Za vítězku, která studijně dlouhodobě pobývá v Japonsku, ocenění převzala ředitelka nakladatelství Paseka, Anna Rezková Horáčková. Vyhlášením provedli herci holešovického divadla Radar.

  Číst dál...  
 • Zlaté stuhy 2019 předány!

  V pondělí 29. dubna byly v Centru současného umění DOX již po sedmadvacáté slavnostně předány výroční ceny Zlatá stuha nejlepším tvůrcům literatury pro děti a mládež. Ve čtyřech oblastech bylo uděleno celkem čtrnáct ocenění.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení