Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Vlastimil Vondruška – Dobronínské morytáty

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Další z napínavých detektivních příběhů z pera Vlastimila Vondrušky se odehrává v době předvánoční přímo v místě, odkud pochází náš hlavní hrdina – v Dobroníně. Jiří Adam z Dobronína se tam odebere spolu se svým pomocníkem bakalářem Petrem a jeho ženou Rozárkou, aby si odpočinuli od pražského shonu a užili si krásné Vánoce. Někdo jim však klid a vánoční pohodu nedopřeje...

 Dobronínské morytátyPříběhy Jiřího Adama z Dobronína se pomalu ale jistě stávají stejně oblíbenými, jako ty s Oldřichem z Chlumu – další Vondruškovou oblíbenou postavou. Zatímco se v posledních letech mohlo zdát, že knižním pultům dominuje Oldřich, nyní se dostává více do popředí právě Jiří Adam z Dobronína. Jeho příběhy jsou posunuty o několik století blíže k současnosti, do 17. věku, ale vraždy a pachatelé jsou celkem shodní. Vždy je nutné odhalit viníka a pravdu. 

Vlastimil Vondruška spoléhá patrně na to, že jeho hrdinu i dobu, ve které žije a pátrá, už čtenáři dobře znají. V knize Dobronínské morytáty totiž nemohu nikde nalézt dataci. Uvědomuji si to až nyní, kdy knihou marně listuji, abych upřesnila datum, ve kterém se příběh odehrává. Jako čtenářce mi to nevadilo, protože již Jiřího Adama i souběh událostí z minulých dílů znám, ale co když knihu vezme do ruky někdo, kdo se s naším hrdinou setkává poprvé?

Autor tentokrát zavádí čtenáře do Dobronína. Do místa, kde se náš hrdina narodil a kde vyrůstal. Touží zde se svými přáteli a služebníky strávit poklidné vánoční svátky, ale osud mu nepřeje. Záhy po příjezdu se dozvídá od své kojné, že zmizel její vnuk. Okolnosti zmizení jsou navíc velmi zvláštní. Tím víc, když před nedávnem za stejně podivných okolností zemřel v lese její syn a vnukův otec. Byla jeho smrt vražda, nebo nehoda při kácení stromů? Souvisí to nějak s chlapcovým zmizením? A komu patří zohavená mrtvola nalezená nedaleko? 

Jiří Adam nachází plno indicií, které mu vyvrací předsudky, jež si nesl z dětství a mládí. Lidé, které znal a kterým věřil, zdá se vůbec nejsou takoví, jací by podle něj měli být. Páchají přestupky a zločiny, lžou a přesto se i nadále tváří, jako přátelé. Komu vůbec může věřit? A co z toho, co si pamatuje z dětství, je pravda a co dobře vymyšlená lež?

Autor hned na začátku stručně popíše, kdo jsou hlavní postavy, tedy Jiří Adam, bakalář Petr i Rozárka. Popíše jejich funkce, vzhled i charakter, ale nezabývá se příliš bývalými případy, za což jsem vděčná. Rychle nás vtáhne do děje nového románu a my zjistíme, že se motáme v dobře upletené síti pachatele či pachatelů, stejně jako naši vyšetřovatelé. I když autor volí podobný způsob sestavení skupiny vyšetřovatelů jako v případě knih s Oldřichem z Chlumu, zde se objevuje namísto prostopášného rytíře a dobráckého velitele vojska vzdělaný mladík se svou ženou, bývalou nevěstkou. Pro příběh je to příjemné oživení, neboť ženský element většinou u vyšetřování vražd chybí. Navíc i ženy mohou být důvtipné a nápomocné. Ostatní postavy v příběhu jsou popsány velmi dobře, živě, dokážeme si představit jejich charakter i důvod chování – i když pravda, ne u všech. Ovšem to je záměr autora, jinak by prozradil vraha dříve, než by bylo vhodné. To, že se román odehrává v historickém období, pochopíme nejen z řešené politické situace, ale především z Vondruškových skvělých popisů místa, domů, sídla, oblečení, jídla, atd. Naprosto nenásilnou formou se zde čtenář nejen pobaví, ale také poučí o tom, jak se žilo a pracovalo v dobách minulých.

Musím se přiznat, že ač jsem si chtěla knížku šetřit a číst ji pomalu, užívat si ji a uchovat si čtení alespoň na dva tři dny, nakonec jsem ji nedokázala odložit a přečetla ji jedním dechem, nebo chcete-li – na jeden zátah. Dlouho se mi nestalo, abych dočítala knížku po půlnoci, ale Dobronínské morytáty jsem prostě nedokázala odložit.

Vlastimil Vondruška dokazuje knihu za knihou, že je opravdu PAN spisovatel a že jeho příběhy dokážou být stále stejně dobré i lepší, a opravdu poutavé. Jiří Adam z Dobronína se pomalu usazuje v mé knihovně vedle Odlřicha z Chlumu a zároveň i v mém srdci. Je čím dál oblíbenější a já doufám, že nás pan Vondruška nenechá dlouho čekat a brzy pro něj vymyslí nový případ.

Dobronínské morytáty
Autor Vlastimil Vondruška
Nakladatelství Moba
Místo vydání Brno
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 224
ISBN/EAN 978-80-243-7443-7
Ediční řada Letopisy královské komory

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení