Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Alexandra Brackenová – Pasažérka

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Pasažérka je prvním dílem romantické trilogie. Vypravěč přibližuje těžký život Nicholase Cartera, který na vlastní kůži zažil otroctví a každodenně se vypořádává s předsudky a netolerancí lidí kvůli své barvě pleti. Když vyrostl, stal se sluhou mocného rodu Ironwoodů, kteří kontrolují a řídí všechny ostatní cestovatele časem. Hlavní hrdinkou je i Henrietta Spencerová -  kurážná, lehkomyslná a odhodlaná mladá dívka pocházející z 21. století. Svůj život zasvětila hře na housle a na nic jiného jí nezbýval čas. O svém výjimečném daru neměla nejmenší potuchy a byla neočekávaně vržena do boje o vládu nad budoucností.


PasažérkaIronwoodové se nesnaží ochraňovat budoucnost, ale cestování používají k vylepšení svého postavení a statusu. Svoji moc a bohatství získali nezákonnými zásahy do časové osy. Do svých lstivých plánů zapojí i Ettu a Nicholase, kteří budou postaveni před těžký úkol a na jejichž rozhodnutí bude záviset osud mnoha lidí. Tito dva mladí hrdinové se nikdy neměli potkat, narodili se totiž v jiné době. Jejich rodinu, přátele, domov a zájmy dělí mnoho let a několik tisíc kilometrů.

Samotné cestování časem s sebou přináší mnoho nebezpečí a pravidel. Dopředu se nedá říct, kde vás portál vyhodí, může to být uprostřed bitvy, v bažině, v poušti, na okraji srázu či v hořící budově. Cestovatelé mohou snadno přijít i o život. Nesmějí se vracet do doby, kde už jednou byli. Když zasáhnou do dějin, mohou je změnit k nepoznání a vymazat tak své blízké z povrchu zemského. Na druhou stranu je lákavé a opojné podívat se kamkoli a kdykoli se vám zlíbí. Můžete obdivovat starověkou kulturu, bájná města nebo se potkat s významnými historickými osobnostmi.

Dobrodružný příběh nás zavede na loď mezi piráty, do divoké džungle, rozlehlé pouště, občanské revoluce či druhé světové války. Pasažérka se může pyšnit nádhernou obálkou, která koresponduje s dějem, který je ovšem všední a v moři milionů dalších young adult titulů by se bez graficky perfektně zpracovaného přebalu možná utopil.

Cestování napříč časem není neobvyklým tématem, ve svých dílech ho použilo mnoho autorů. Oblíbená je například série Drahokamy, Strážci minulosti, Včera tě budu milovat nebo Cizinka. Tento námět je populární u spisovatelů i režisérů  ̶  s nejrůznějšími seriály, knihami a filmy se v dnešní době roztrhl pytel. Přesto má toto téma stále své kouzlo a fascinuje nejednoho diváka či čtenáře. Autorka Pasažérky si mohla s uchopením tohoto fascinujícího motivu poradit lépe, nepřišla s ničím novým, pouze zkombinovala prvky již vydaných příběhů.

Alexandra Brackenová je mladá americká spisovatelka, která vyrostla v Arizoně.  Žila v rodině zbožňující fenomén Star Wars, společně jezdili na srazy fanoušků a sbírali nejrůznější tematické předměty. Sama autorka tvrdí, že vášeň jejích rodičů u ní zažehla jiskru rychle se rozvíjející fantazie a především lásku ke čtení. V současné době se na plný úvazek věnuje psaní. Brackenová se pyšní sérií Pasažérka, The Darkest Minds a novinky The Dreadful Tale of Prosper Redding, která by měla vyjít v květnu ve Spojených státech amerických.

Ukázka:

Pokud nemohla cestovat zpět do svého času a postarat se o Alicinu bezpečnost, aniž by potkala sama sebe, možná by to mohla zkusit teď. Třeba by se podařilo přepsat tu chvíli, tu bledou hrůzu v učitelčině tváři…
„Alice…“
„Ne, ne, nic takového,“ přerušila ji. „Žádné slzy, žádná tajemství. Chci život, jaký mám prožít, Etto. Tak jednoduché to je. Otec vždycky říkal, že opravdově žijeme jen tehdy, když se oprostíme od očekávání a strachu, které ovlivňují naše rozhodnutí, ale to se dost špatně dělá, když si u mě vy cestovatelé podáváte kliku. Chci tě poznat tak, jak jednou poznáš i ty mě. Chci hrát na housle, dělat chyby, zamilovat se, žít v co nejvíce městech… Vážně bys měla to srdce mi to vzít?“ (Str. 240)

Název: Pasažérka
Autor: Alexandra Brackenová
Překlad: Magdaléna Stárková
Nakladatelství: Cooboo
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Vydání: 1
Počet stran: 408
ISBN: 978-80-7544-212-3

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení