Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Maggie Ritchieová – Pařížský polibek

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Sochař Auguste Rodin je zrovna na vrcholu slávy. Mladí umělci by dali cokoliv za to, aby se u tohoto velkého mistra mohli učit. Dvě nadějné umělkyně to štěstí mají. Budou si ale ještě za pár let myslet, že to bylo štěstí? Pařížský polibek Maggie Ritchieové popisuje vztah Rodina a jeho žačky Camille Claudelové.

 Pařížský polibekJessie Lipscombová je hlavní vypravěčkou příběhu o tajném milostném poměru sochaře Augusta Rodina a neméně talentované Camille Claudelové. Jessie má to štěstí, že se její učitel přimluvil u slavného sochaře a ona může z Anglie jet studovat do bohémské Paříže konce 19. století.  Kromě výborného učitele se seznamuje i s dalšími slavnými umělci a poznává, jak krásný může být život pro okouzlující mladou dámu ve chvíli, kdy ji nehlídají rodiče. Navíc má vedle sebe neméně úspěšnou a hlavně energickou kamarádku Camille, která se nebojí riskovat ani svou pověst.

Camille bohužel podlehne svému učiteli a místo toho, aby rozvíjela svou kariéru, obětuje všechno své lásce k velkému muži. Své nápady, svůj život, možnost mít děti… Z Jessie se stává prostředník, který má za úkol poskytovat milencům alibi, pomáhá jim vymýšlet nové a nové výmluvy, a také je udobřuje, když se rozkmotří. Jessie ale chce žít i svůj život. Chce být také slavná a úspěšná, nechce jen neustále krýt svou kamarádku a přemýšlet nad tím, jak by jí mohla pomoct. Jessie nakonec tak velký tlak nevydrží a vrací se zpět do své rodné země. Na léta v Paříži ale vzpomíná celý svůj život.

Pařížský polibek je knihou založenou na historických faktech. Umělci, kteří v knize vystupují, opravdu existovali, jejich díla si můžeme prohlédnout především ve velkých pařížských muzeích. Rodinovo umění má dokonce jedno muzeum vyhrazeno pouze pro sebe. Některé milostné poměry jsou založeny pouze na autorčině fantazii, jiné se ale opravdu staly. Které to byly, ale čtenáři neprozradím.

Kromě známých osobností se člověk může nechat unášet krásou pařížských scenérií.  Pověstné ateliéry, bary i bulváry se čtenáři zobrazují před očima ve chvíli, kdy na ně postavy knihy vstupují. Jsou to místa spíše pochybného charakteru, ale mají své kouzlo.

Příběh vypráví Jessie a probíhá ve dvou dějových linkách. Tou první je současnost, kdy Jessie žije opět v Anglii, je vdaná a má svou rodinu. V té druhé se vrací zpět do minulosti a vzpomíná na časy strávené v Paříži, na své známé a na počátky své kariéry. 

Děj není sentimentální, je to kniha vzpomínek na období, kdy ženy byly v područí mužů, a pokud chtěly dělat to, co oni, byly za to často trestány společností. Bylo těžké se prosadit jako umělkyně, žena byla stále považována za tu, co se má starat o domácnost a děti. V Pařížském polibku ale můžeme vidět, že se ženy z tohoto stereotypu vymaňovaly, často velmi úspěšně. 

Pařížský polibek patří mezi další skvělé románové životopisy, které vydává nakladatelství Metafora. Ti, co si tento žánr oblíbili, by si rozhodně Pařížský polibek neměli nechat uniknout. 

Název: Pařížský polibek
Autor: Maggie Ritchieová
Překlad: Blanka Petáková
Nakladatelství: Metafora
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Vydání: 1.
Počet stran: 400
ISBN 978-80-7359-499-2

 

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení