Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Maggie Ritchieová – Pařížský polibek

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Sochař Auguste Rodin je zrovna na vrcholu slávy. Mladí umělci by dali cokoliv za to, aby se u tohoto velkého mistra mohli učit. Dvě nadějné umělkyně to štěstí mají. Budou si ale ještě za pár let myslet, že to bylo štěstí? Pařížský polibek Maggie Ritchieové popisuje vztah Rodina a jeho žačky Camille Claudelové.

 Pařížský polibekJessie Lipscombová je hlavní vypravěčkou příběhu o tajném milostném poměru sochaře Augusta Rodina a neméně talentované Camille Claudelové. Jessie má to štěstí, že se její učitel přimluvil u slavného sochaře a ona může z Anglie jet studovat do bohémské Paříže konce 19. století.  Kromě výborného učitele se seznamuje i s dalšími slavnými umělci a poznává, jak krásný může být život pro okouzlující mladou dámu ve chvíli, kdy ji nehlídají rodiče. Navíc má vedle sebe neméně úspěšnou a hlavně energickou kamarádku Camille, která se nebojí riskovat ani svou pověst.

Camille bohužel podlehne svému učiteli a místo toho, aby rozvíjela svou kariéru, obětuje všechno své lásce k velkému muži. Své nápady, svůj život, možnost mít děti… Z Jessie se stává prostředník, který má za úkol poskytovat milencům alibi, pomáhá jim vymýšlet nové a nové výmluvy, a také je udobřuje, když se rozkmotří. Jessie ale chce žít i svůj život. Chce být také slavná a úspěšná, nechce jen neustále krýt svou kamarádku a přemýšlet nad tím, jak by jí mohla pomoct. Jessie nakonec tak velký tlak nevydrží a vrací se zpět do své rodné země. Na léta v Paříži ale vzpomíná celý svůj život.

Pařížský polibek je knihou založenou na historických faktech. Umělci, kteří v knize vystupují, opravdu existovali, jejich díla si můžeme prohlédnout především ve velkých pařížských muzeích. Rodinovo umění má dokonce jedno muzeum vyhrazeno pouze pro sebe. Některé milostné poměry jsou založeny pouze na autorčině fantazii, jiné se ale opravdu staly. Které to byly, ale čtenáři neprozradím.

Kromě známých osobností se člověk může nechat unášet krásou pařížských scenérií.  Pověstné ateliéry, bary i bulváry se čtenáři zobrazují před očima ve chvíli, kdy na ně postavy knihy vstupují. Jsou to místa spíše pochybného charakteru, ale mají své kouzlo.

Příběh vypráví Jessie a probíhá ve dvou dějových linkách. Tou první je současnost, kdy Jessie žije opět v Anglii, je vdaná a má svou rodinu. V té druhé se vrací zpět do minulosti a vzpomíná na časy strávené v Paříži, na své známé a na počátky své kariéry. 

Děj není sentimentální, je to kniha vzpomínek na období, kdy ženy byly v područí mužů, a pokud chtěly dělat to, co oni, byly za to často trestány společností. Bylo těžké se prosadit jako umělkyně, žena byla stále považována za tu, co se má starat o domácnost a děti. V Pařížském polibku ale můžeme vidět, že se ženy z tohoto stereotypu vymaňovaly, často velmi úspěšně. 

Pařížský polibek patří mezi další skvělé románové životopisy, které vydává nakladatelství Metafora. Ti, co si tento žánr oblíbili, by si rozhodně Pařížský polibek neměli nechat uniknout. 

Název: Pařížský polibek
Autor: Maggie Ritchieová
Překlad: Blanka Petáková
Nakladatelství: Metafora
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Vydání: 1.
Počet stran: 400
ISBN 978-80-7359-499-2

 

Soutěže

Aktuality

 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  
 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení