Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Emma Riedová – Pařížské rekviem

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Už odmalička byla Nathalie Airellová považována za podivínku a samotářku. Se svými spolužačkami se moc nebavila, dívčí šplechty jí byly cizí. Raději četla a věnovala se své oblíbené činnosti – knihám. Jejím nejmilejším společníkem byl její otec, se kterým vydržela jen hodiny sedět mlčky a číst si každý svou knihu. Nathalie nikdy netoužila po rodině a dětech, jenže láska si ji našla sama. Kniha české autorky Emmy Riedové Pařížské rekviem je zajímavá svou zápletkou, kdy detektiv hledá oběť, ne vraha.

 Pařížské rekviemDěj začíná roku 1887, kdy Nathalie učí na dívčím lyceu. Vede vcelku poklidný život, s nikým se nestýká a seznámení s někým novým se vyhýbá. Když je náhle vyhozena ze svého místa, musí si urychleně najít novou práci, aby uživila nejen sebe, ale i svou mladší sestru. Nakonec je okolnostmi donucena přijmout nabídku Kapitána, který jí zadá nelehký úkol. Nathalie musí nejenom vypátrat, ale i zabít svého bývalého milence Adriena de Gresset, který propašoval přes hranice jistou zásilku a nedoručil ji na místo určení. 

Hlavní dějová linka se odehrává v roce 1887. Zde stojí Nathalie na straně dobra a touží po klidném a ničím nerušeném životě. Bohužel ji ale dožene její temná minulost a ona znovu musí přestoupit na stranu zločinu, aby zachránila svou milovanou sestru. Ta nemá ani tušení o sestřině dvojím životě a snaží se v Paříži najít toho nejvhodnějšího muže pro vdavky. 

Vedlejší děj se odehrává v roce 1882 a postupně se dostává až k přítomnosti. Zde se čtenář dozvídá o strastiplné cestě hlavní hrdinky. O její první zamilovanosti, která bohužel skončila zlomeným srdcem. O touze po pomstě, která přeroste až do abnormální velikosti. Navíc člověk pozná Nathalii do hloubky a částečně pochopí, proč se po pěti letech chová tak, jak se chová.

Nathalie není úplně typickou hlavní hrdinkou, kterou by si člověk zamiloval na první pohled. Je jízlivá, ironická, i když se to ve společnosti nehodí, mluví vždy pravdu a pro silnější slova nejde daleko. Navíc je tvrdohlavá a před společností raději utíká do svého osamělého bytu. Pod tvrdou slupkou se ale skrývá citlivá žena, která ví, co znamená milovat, a pro svou mladší sestru by položila život. Čím víc ji čtenář poznává, tím víc ji musí mít rád.

Autorce se v knize povedlo skloubit dva žánry. Na jedné straně stojí detektivní příběh se zajímavou zápletkou, na té druhé je vyprávění o bolestivé zamilovanosti a nenaplněné lásce. Navíc se kniha odehrává v 19. století a příběhu tak dodává historický nádech.

Kniha se čte velice dobře. Celá je popisována z pozice nezaujatého vypravěče. Tyto pasáže jsou prokládány četnými dialogy, tak se čtenáři nemůže stát, že by děj neplynul.

Čtenář tedy může očekávat napínavý příběh plný zvratů, intrik a tajemství. Navíc pozná Paříž z trochu neobvyklého úhlu pohledu a může se těšit na skvělé popisy tehdejší dobové aristokracie.

Pokud tedy patříte do skupiny čtenářů, kteří si rádi přečtou neotřelý milostný příběh nebo detektivku, je kniha Pařížské rekviem určena právě vám.

Název Pařížské rekviem
Autor Emma Riedová
Nakladatelství Knižní klub
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 336
ISBN978-80-242-5320-6

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení