Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Iny Lorentzová – Lest kočovné nevěstky

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Iny Lorentzová je pseudonym manželského páru, který píše dobrodružné strhující příběhy z různých dob i oblastí. Ten nejznámější je českým čtenářkám známý jako příběh kočovné nevěstky Marie, kupecké dcerky žijící ve středověkém Německu, která se nepřízní osudu ocitla až na samém dně. Aby se dostala zpět na výsluní, stálo ji to plno sil a odhodlání. A právě o tom je původní pentalogie Kočovná nevěstka. Nyní vyšel šestý díl, který se časově vrací zpět do Mariina mládí a přináší zcela nové dobrodružství.


Lest kočovné nevěstkyLest kočovné nevěstky je napínavý příběh, ve kterém se poprvé setkáme s abatyší lesního kláštera Isabelou, která na svém místě především stráží tajemství svého předka. Uchovává nápovědu, kudy se vydat za svatým grálem, který její předek kdysi přivezl ze svaté země. Isabela se ke grálu staví poněkud skepticky. Nevěří, že skutečně dokáže dělat zázraky, přesto tajemství střeží velmi pečlivě, protože si uvědomuje, že v nepovolaných rukách by mohl napáchat více zla, než užitku.

Právě takové nepovolané ruce má Gordeanus. Velmistr neznámého křižáckého řádu, který do lesního kláštera pronikne lstí, řadu jeptišek brutálně povraždí a zbytek zajme a mučí. Chce se od Isabely dozvědět, kde se ukrývá grál. Naštěstí se jedné z jeptišek podaří uprchnout, aby pro ostatní vyhledala pomoc.

Uprchlá jeptiška Donata už vlastně tak úplně jeptiškou není. Byla vrácena zpět do světského stavu, aby se provdala za Hartwina, jediného možného dědice svého otce. Právě na snoubence v klášteře čekala, když se strhlo ono peklo. Donata při útěku narazí na rytíře s doprovodem a samozřejmě je to právě její snoubenec. Ten však nemíní pomáhat cizím jeptiškám. Už se vidí jako Donatin manžel a dědic velkého jmění, míří proto rovnou domů. Donatě nezbývá nic jiného, než mu uprchnout a po cestě požádat o pomoc Marii a jejího manžela Michela, tou dobou říšského rytíře, kteří právě míří stejně jako ona k biskupovi do Würzburgu.

Lest kočovné nevěstky se časově vrací do doby po třetím románu Křesťanská otrokyně. Proto mi chvíli trvalo, než jsem se zorientovala v Mariině majetku i rodině, kde dávno dospělé děti byly zase najednou malé. Dramatický začátek z kláštera byl napsaný naprosto bravurně, poutavě a okamžitě vtáhl do děje. Autoři prostě umí čtenáře strhnout a vykřesat z něj emoce během pár stránek. Další vyprávění mi přišlo dějově trochu kýčovité. V podstatě se jedná o pokus o příběh ve stylu Šifry mistra Leonarda, kdy se hlavní hrdinové honí od místa k místu za svatým grálem, v patách mají nebezpečné zločince a vrahy a čeká se, kdo grál získá dřív. Rozdíl je v tom, že se jedná o příběh středověký a velmi dobře napsaný po historické stránce.

Když jsem se však oprostila od kýčovitého námětu, do knihy jsem se začetla a perfektně si ji užila. Charakter jednotlivých postav byl jako ostatně u Iny Lorentzové vždy pečlivě propracovaný, postavy se v průběhu knihy měnily, někdo prošel změnou k lepšímu, stal se čestnějším člověkem, přestal sloužit zlu, někdo mu naopak propadl. Jestli se mi něco na postavách těchto autorů líbí, tak jsou to právě jejich proměny a myšlenkové pochody. Přesto se nejedná o žádné těžké filozofické či historické čtení. Lest kočovné nevěstky je stejně jako ostatní díly čtení oddechové, napínavé, dramatické, dobrodružné i romantické. Má zkrátka vše, co od dobrých historických románů očekávám.

Název knihy: Lest kočovné nevěstky
Autor: Iny Lorentzová
Překlad: Jitka Perglová
Nakladatelství: Knižní klub
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Vydání: 1.
Počet stran: 544
ISBN: 978-80-242-5460-9
Ediční řada:

 

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení