Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Jesus B. Vilches – Kodex Apokalypsy

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

S napětím očekávanou knihu Kodex Apokalypsy konečně spatřili i čtenáři naší domoviny. Fantom Print přináší unikátní dílo trojice Luis Royo, Romulo Royo a Jesus Barona Vilches, které vás nadchne svou propracovaností. 


knihaVaše první otázka může být, jestli tuto knihu opravdu napsali tři lidé. Ovšem není tomu tak. Psaný text vytvořil pouze španělský spisovatel Jesus Barona Vilches, ale i přesto jsou oba zbylí jmenovaní minimálně stejně důležití. Vytvořili totiž pro tuto knihu velice zajímavé ilustrace, které z ní dělají opravdu jedinečný výtvor. Ještě větší zajímavostí je jistě fakt, že samotné obrazy vznikly daleko dříve než text. Tím se rozhodl Vilches vstoupit do světa Malefic Time otce a syna Royových.

Nyní už něco k samotnému příběhu. V něm budete mít možnost podívat se do budoucnosti, která ovšem nenabízí příliš příjemný obraz. Jedná se totiž o postapokalyptický román. Děj se odehrává ve zdecimovaném New Yorku, který už rozhodně není perlou jako dříve. Ulice jsou pusté a zničené, není na nich zrovna bezpečno. Vedle mnoha nepřátelských gangů se na nich odehrává souboj dobra se zlem. Na jedné straně stojí síly takzvaných Nebeských a na té druhé Padlých. 

Hlavní hrdinkou je bělovlasá dívka jménem Luz, která se díky svému mistrovi umí o sebe postarat. A velice brzy to bude potřebovat. Přestože ji žádné střety nezajímají, čeká ji rozhodnutí, na kterou stranu se přidá. Jak vlastně poznat, kdo je ten hodný a kdo zlý?

Kodex Apokalypsy mě po přečtení anotace okamžitě zaujal. Zejména propojení interesantních kreseb s textem mě uchvátilo natolik, že jsem se na tuto knihu opravdu třásl. A ihned musím říct, že mě rozhodně nezklamala. Atmosféra celého světa je velice temná a Vilches ji dokázal popsat opravdu přesvědčivě. 

Vedle hlavní hrdinky Luz se můžete setkat i s několika dalšími postavami. Jedná se zejména o Japonku Soum, která chce bělovlasé dívce pomoct najít tu správnou cestu. Mužské pokolení zastupuje plachý Allen, který se vyzná v téměř zapomenuté počítačové síti a tajně Luz špehuje. Vedle nich je tu ovšem i mnoho mystických charakterů. Těšit se můžete na samotného Adama, archanděly Gabriela, Michaela či Samaela. 

Už podle samotných jmen vám musí být jasné, jakým směrem se bude část děje ubírat. Dočkáte se totiž nekonečného souboje pekla s nebem, ovšem tentokrát to nebude tolik vtipné jako v populárním filmu Anděl páně. Obě strany jsou zcela nemilosrdné a bojují až do konce dechu. Těšit se tudíž můžete na pořádně krvavé bitvy a souboje. Ostatně ani samotné hrdinky nejsou žádné nevinné dívky, meče a katany totiž ovládají velice dobře. 

Vraťme se ještě rychle k samotné Luz. Přestože se jedná o ústřední postavu, rozhodně nečekejte kladnou postavu. Dívka je velice odměřená, nenávistná vůči všem a jen tak někoho si k sobě nepustí. Vlastně vám nebude příliš sympatická, přesto má obrovské osobní kouzlo. A samozřejmě i krásu.

Podívejme se rychle na samotné ilustrace. Těch najdeme v knize opravdu dost a velice příjemně dokreslují celé prostředí knihy. Jedná se o černobílé výtvory. Některým nechybí závan erotiky, ostatně tou je prodchnutý i celý text. Přestože na lásku se příliš těšit nemůžete (dobře, možná trošku), sexuálního napětí je podstatně víc. Ale vraťme se ještě k ilustracím. Ocenit bych chtěl zejména samotnou obálku, která je opravdu velikým lákadlem. Naleznete na ní právě Luz, které tečou z očí krvavé slzy. Celý koncept je velice originální, promyšlený a prostě zajímavý.

Pro fanoušky postapokalyptických románů je Kodex Apokalypsy prostě povinnost. Získáte velice dobrou knihu s nepřekonatelnými ilustracemi. Jistě se stane ozdobou vaší knihovny, kterou budete ukazovat všem známým. Vlastně nemám tomuto dílu co vytknout. Jedná se rozhodně o jednu z nejzajímavějších sci-fi novinek minulého roku. 

Název: Kodex Apokalypsy
Autor: Jesus B. Vilches
Ilustrace: Luis Royo a Romulo Royo
Překlad: Richard Skolek
Nakladatelství: Fantom Print
Rok vydání: 2016
Vydání: 1. 
Počet stran: 344
ISBN: 978-80-7398-362-8

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení