Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Eric Rickstad – Tiché dívky

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Mladé dívky z různých prostředí, bez větších problémů, s partnery. Nejsou ničím výjimečné, nevyčnívají, prostě takové tiché dívky. Proč a kam tedy zmizely? Nikdo se přece neztratí jen tak, beze stopy. Přesto se tak stalo. Případ zmizelých dívek řeší Frank Rath v detektivním románu Erica Rickstada Tiché dívky.

 Tiché dívkyFrank Rath je bývalý policista, jehož kariéra byla skvěle rozjetá. Stopku mu vystavil sám život v podobě osobní rodinné tragédie. Stal se soukromým detektivem, který policistům vypomáhá, a svůj čas a energii věnuje výchově jediné dcery, práci, občasným setkáním s přáteli a lovu. Případ, který se před Rathem nyní otevírá, mu není nikterak příjemný. Zmizení mladé krásné dívky z jejího vlastního auta, které bylo nalezeno zcela opuštěné, navozuje strach o dceru, která je v podobném věku. Navíc není nalezena žádná známka boje, děvče zmizelo beze stop. V začátku vyšetřování je objeveno tělo jiné mladé ženy, které je zohyzděné. Vyšetřovací tým rozhodí sítě a zjistí, že zmizení je vícero, ačkoliv vždy v jiném regionu. Pohřešované nemají žádné společné znaky, nic, co by je spojovalo. Tak proč se tím zabývat? Rath je přesvědčen, že souvislost existovat musí, a začne rozkrývat ne zrovna příjemné okolnosti, které jej zavedou do temných stránek lidské duše.  Plné soustředění se na vyšetřování Rathovi navíc znemožňuje ozvěna minulosti, která se bolestně připomíná, a detektiv ví, že musí zasáhnout, i přes riziko, že prohraje.

Tiché dívky nejsou jen příběhem Franka Ratha, přestože on je tím nejdůležitějším. Spolupracuje s dvoučlenným policejním týmem, mužem a ženou, jejichž osobní životy nejsou vynechány. I sebemenší střípek ze soukromí ostatních postav umožňije pochopit, proč jsou takoví, jací jsou. Pokud se obáváte, že se jedná o plytké a nudné pasáže, které jen vyplňují hluchá místa, jste vedle. Není stránky, odstavce, ba ani řádku, který by navozoval zívání. Čtení je svižné, a to především díky autorově volbě psát kratší kapitoly. Ani se nenadějete a jste na konci knihy. Autor nezapomněl na silnější momenty představující zvrácenou lidskou mysl. „… Otrávili ji hamburgerem posypaným čističem odpadu.“ 

Rath si teď případ také matně vybavil.

„Ale to ji nezabilo,“ řekl Grout. „Rozpárali jí břicho a zaživa jí vyndali vnitřnosti.“ (Str. 167)

Tento styl ale v knize nepřevládá. Naopak. Jedná se o klasickou detektivku, která má jiskru navíc. Dialogy jsou okořeněny vulgarismy podle toho, kdo s kým hovoří. Snad jediné, co jsem postrádala, jsou okamžiky, naplněné napětím, co se stane dál. A když už se takový děj objevil, tolik očekávané oddechnutí nepřijde, vše vyšumí do ztracena. Jakoby autor neuměl s těmito momenty pracovat. Nelze také potvrdit doporučující slova ze zadní strany přebalu knihy. Hrůzný příběh nečekejte, spát se vám bude dobře. Shrnuto – sympatický detektivní román, který potěší a zpříjemní večer. 

Název knihy: Tiché dívky
Autor: Eric Rickstad
Překlad: Vratislav Kadlec
Nakladatelství: Host – vydavatelství, s.r.o.
Místo vydání: Brno
Rok vydání: 2016
Vydání: 1.
Počet stran: 392
ISBN: 978-80-7491-774-5

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení