Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: František Niedl – Růže a lev

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Wolfram Katzinger z Olšové a Beneš z Vřesova, které mohou čtenáři znát z předchozího Niedlova románu Rytíři z Vřesova, se vracejí na scénu v novém historickém románu Růže a lev. Opět se pustí do potírání lapků a padouchů, kteří trápí nejen obyčejné rolníky, ale také okrádají českého krále, kterým je mladičký Jan Lucemburský. 

 Růže a levFrantišek Niedl je skvělý vypravěč a jeho historické romány se čtou jako pohádka. I když přiznejme si, pohádka pro dospělé. Nechybí hrdinové, muži s chybami, někteří se napraví a jiní nikoli. Tu a tam autor lehce naznačí lásku, ale spíš se jedná o vzájemné souznění duší a o tělesnou náklonnost. Mužská spisovatelská ruka je z jeho knih hodně znát. Nejinak tomu je i u nejnovějšího historického románu Růže a lev, který navazuje na první díl, Rytíře z Vřesova.

I když nikde nebylo předem řečeno, že Rytíři z Vřesova budou mít pokračování, psala jsem v recenzi, že nemám ráda otevřené konce a předpokládám, že se spíš než o samostatný román jedná o první díl k historické sérii. A měla jsem pravdu. Brzy na to jsme se totiž dočkali dílu druhého, románu Růže a lev

Opět se shledáme s oblíbenými hrdiny i antihrdiny prvního dílu. Bratři Beneš a Čeněk z Vřesové, kteří si prošli zajímavou proměnou už dřív, se budou dál měnit v muže, rytíře, vojáky, jeden z nich dokonce i v úspěšného velitele. Zatímco Beneš je stále ve službách Petra z Rožmberka a jeho jménem se pouští do dalšího honu na lapku a vraha Hanse Křiváka, Čeněk se stal pomocníkem a panošem jejich švagra Wolframa Katzingera z Olšové, největšího hrdiny z prvního dílu. Wolfram je pověřen, aby spolu s českými pány a rytíři vyrazil na Moravu dopadnout dalšího zemského škůdce, proto zažijeme nejen boje a šarvátky mezi obyčejnými vojáky a lapky, ale také obléhání velkého hradu královským vojskem. 

Druhý díl se mi líbil mnohem víc, v prvním dílu jsme se se všemi hrdiny teprve seznamovali a příběh byl hodně rozkouskovaný a chaotický. Částečně byl ukončený, ale z větší části zůstal otevřený. Oproti tomu ve druhém dílu už jsem většinu hrdinů znala, proto se mi příběh lépe četl. Moc ráda jsem se znovu „setkala“ s Wolframem a Benešem, kteří se stali mými oblíbenci už předtím, a ještě raději jsem sledovala jejich další dobrodružství. 

Díky tomu, že se téměř dvě třetiny příběhu odehrávaly v jižních Čechách, kde Beneš z Vřesova honil lapku Hanse Křiváka, připomínal mi román jinou Niedlovu historickou sérii, sérii s Hynkem Tasem z Boru (Čtvrtý králův pes, Čas vlků, atd.). I když v Tasově případě byl každý román víceméně uzavřený, zde se příběh završil, zdá se, až ve druhém dílu. Většina případů byla v románu Růže a lev dořešena, přesto si autor nechal nenápadně otevřená zadní vrátka, která napovídají, že nás čeká pokračování. Nechme se proto překvapit, kam autorská fantazie a inspirace naší historií zavede autora tentokrát. Osobně bych si velmi ráda přečetla o dalších osudech těchto hrdinů. Přiznejme si totiž, že Niedlovy romány jsou silně návykové. Jak jednou začnete číst, dostanou se vám jejich hrdinové pod kůži, vy si je zamilujete a prožíváte s nimi vše dobré, ale i špatné. A že se autor s osudy svých postav právě nemaže, to už je mnohým čtenářům jasné.

Román Růže a lev se může zařadit vedle dosud vydaných a velmi úspěšných Niedlových děl, potěší jistě čtenáře českých i světových historických románů.


Název knihy: Růže a lev

Autor: František Niedl

Překlad:

Nakladatelství: Moba

Místo vydání: Brno

Rok vydání: 2016

Vydání: 1.

Počet stran: 288

ISBN: 978-80-243-7204-4

Ediční řada:


Soutěže

Aktuality

 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   
 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení