Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Jesús Carrasco – Neznámý v zahradě

1 1 1 1 1 (5 hlasů)

Svým zasazením do blíže nespecifikovaného období poloviny dvacátého století může evokovat reálnou historii. Pracovně likvidační tábory, ploty, chřadnoucí těla vězňů, to vše ještě přispívá k propojení s událostmi druhé světové války – jako by kniha zvažovala její alternativní konec. Avšak v tomto případě je úplně jedno, jestli ji budete spojovat s touto konkrétní historií, s problémy současnosti, nebo přistoupíte na jinou hru a budete obsah chápat jako zcela fiktivní. Důležité je jen poselství, které je univerzální.


knihaNeznámý v zahradě je kniha španělského autora Jesúse Carrasca, který už na sebe strhl pozornost předchozím románovým debutem Na útěku. Tato kniha byla zvolena madridským svazem knihkupců nejlepší knihou roku, následující román Neznámý v zahradě dokonce získal Evropskou literární cenu pro rok 2016.

V  Neznámém v zahradě posadil Carrasco příběh plný utrpení a lidské bezohlednosti do alternativních dějin lidstva. Evropu, včetně Španělska, si v nich podmaňuje blíže nespecifikované Impérium. Tato kniha nesází na děj a dramatické zvraty. Ne, všechny tyto věci jsou její důležitou součástí, avšak pouze prostředkem vedoucím k jinému cíli. Tím je zde především zamyšlení nad lidskou krutostí vůči lidem i vůči okolní přírodě. Povýšenectví, drancování zdrojů, vraždy, násilné šíření té jediné pravé kultury a vzdělanosti mezi nevzdělanými vesničany – to vše je obsahem Carrascova románu.

Svým zasazením do blíže nespecifikovaného období poloviny dvacátého století může evokovat reálnou historii. Pracovně likvidační tábory, ploty, chřadnoucí těla vězňů, to vše ještě přispívá k propojení s událostmi druhé světové války – jako by kniha zvažovala její alternativní konec. Avšak v tomto případě je úplně jedno, jestli ji budete spojovat s touto konkrétní historií, s problémy současnosti, nebo přistoupíte na jinou hru a budete obsah chápat jako zcela fiktivní. Důležité je jen poselství, které je univerzální.

Hlavní vypravěčkou je Eva Holmanová, žena vysloužilého vysokého důstojníka Impéria, která se jednoho dne setkává se záhadným mužem ve své vlastní zahradě. Jeho netečnost, zvláštní chování a zdánlivá pomatenost rozrušují její dosavadní poklidně plynoucí život. Protože tento muž nereaguje jako ostatní lidé, čím dál víc se stává objektem Evina zájmu, až Eva začne dohromady spřádat jeho životní příběh.

Eva je květnatá vypravěčka, která si všímá nejmenších detailů. Popisuje každý paprsek, zachvění listů a pozorně nahlíží na svět. Vyprávění o krutosti tak nabývá na jisté poetičnosti. To mu však nic neubírá na působivosti, právě naopak. Otázkou však zůstává, zda Evino převyprávění osudu cizího muže je pravdivé. Jednou z přitažlivostí Neznámého v zahradě je právě to, že se Eva pouze domnívá a sama tuto skutečnost přiznává. 

Eva, v souladu s dobovým zasazením knihy, představuje ženu, jejíž povinností je starat se o domov, muže a být mu oporou. Z počátečního „my ženy jsme zde, abychom jim byly po boku, zatímco řídí svět“ se stává obžaloba mužského světa, který je zodpovědný za hrůzy, jež se udály. 

Co na knize trochu skřípe, je její přímočarý cíl, kterým je Evino procitnutí z vlastní nadřazenosti. Tak se Eva možná až příliš rychle vzdává svého dosavadního pohledu na svět. Tím ale končí výčet mínusů, protože nelze než chválit. Kniha je velmi dobře odvyprávěna – plyne pomalu, pomaloučku a postupně graduje. Prakticky celou ji vypráví prostřednictvím ich formy Eva sama, až na jednu jedinou chytře zvolenou pasáž, kdy v tomto modelu dochází ke změně a drama lidských osudů touto změnou vrcholí. Není se co divit, že Neznámý v zahradě získal Evropskou literární cenu – je výtečně napsaný. Tak, aby přinutil svého čtenáře zaplakat. Nebo přinejmenším se zamyslet.

Neznámý v zahradě
Autor Jesús Carrasco
Překlad Štěpán Zajac
Nakladatelství Akropolis
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 200
ISBN/EAN 978-80-7470-140-5
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Nakladatelství Albatros slaví sedmdesátku

  Už 15. dubna oslaví nakladatelství Albatros 70 let od svého založení. Za sedm dekád své existence vydal Albatros téměř třináct tisíc publikací v celkovém nákladu 350 milionů kusů. Mnohé z nich dnes nesměřují jen na pulty českých nebo slovenských knihkupectví, ale také do více než 40 dalších zemí. U příležitosti svého jubilea vydává nejstarší dětské nakladatelství v Česku například retro kolekci Cesta časem s Albatrosem.

  Číst dál...  
 • V Ostravě to bylo fajne

  Ve dnech 1. až 3. března 2019 ožilo město Ostrava knižním festivalem, který se konal na výstavišti Černá louka. Akce tohoto druhu byla v daném regionu pořádána vůbec poprvé – dříve tu probíhaly jen menší knižní veletrhy bez doprovodného programu. Co vše na této knižní akci čekalo na návštěvníky? To se dozvíte v reportáži Marty Šimečkové:

  Číst dál...  

Nové komentáře

Cena Česká kniha

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení