Recenze: Knihy pro dospělé

Lovec draků

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
drak 100x100
Dle názvu byste si možná mohli myslet, že se jedná o fantasy literaturu typu Eragon. Nenechte se však zmýlit… Jedná se o román, v němž je hlavním tématem vina a její napravení, lov papírových draků, spravedlnost i křivda… A je to především nádherná kniha, která stojí za přečtení!

 

Tento citlivý příběh vyšel poprvé roku 1995 a v žebříčku nejprodávanějších knih na americkém trhu se vyšplhal na třetí příčku. Vše začíná líčením zvláštního kamarádství dvou chlapců – Hasana a Amira. Tito dva spolu čtou knížky, chodí do kina na film Sedm statečných a především si chvíli krátí lovem papírových draků. Tento sport oblíbený u tamějších dětí je založen na jednoduchém principu: vyhraje ten, kdo ostatní draky odřízne, tj. kdo ovládne celou oblohu. Jednoho dne jim však tato nevinná hra navždy změní život…

lovec draku obal„Zápasy papírových draků jsou v Afghánistánu odnepaměti tradiční zimní událost. Začínalo se brzy ráno a střetnutí pokračovala, dokud se na nebi nevznášel pouze vítězný drak – pamatuji, že jeden rok zápolení trvalo až do tmy. Lidé postávali na chodnících, přihlíželi i ze střech a fandili svým dětem. Ulice byly plné dračích bojovníků, kteří mžourali do nebe, tahali za šňůry a všelijak je přehazovali, aby přetrhli tu soupeřovu.“ (S. 55)

První linie příběhu se odehrává v roce 1978 v Afghánistánu. Tato země je zde zobrazena v období největšího rozkvětu, kdy se ale již začínají projevovat problémy politické a rasové. Čas prosperity ukončí vpád Sovětů a pozdější nástup Talibanu. Země udupaná vládou několika tyranů je změněna k nepoznání – stromy zmizely, domy jsou zpustošeny, nikdo si není jist životem… Příchodem sovětských vojsk byl nucen Amirův otec i s chlapcem odejít ze země. A kam jinam, než do Ameriky – země zaslíbené, země snů. Tedy ne tak docela – zatímco doma byl Amirův otec uznávaným a mocným mužem, v Americe musí pracovat na pumpě jako podřadný prodavač. Jeho syn se touží stát spisovatelem, přichází na řadu také první láska.

Třetí dějová linie zastihne Amira již jako ženatého muže, kterému právě vyšel první román. Užívá si dosaženého úspěchu, když náhle zazvoní telefon… Naskytne se mu možnost napravit dřívější provinění vůči věrnému Hasanovi. Bude na to ale dost silný?

„Vzhlédl jsem k nebi a spatřil dva papírové draky, červené s dlouhými modrými ocasy, jak se vznášejí vysoko ve vzduchu. Tančily nad stromy v západní části parku, tančily nad větrnými mlýny, pluly vede sebe jako dvě oči shlížející na San Francisco, město, které teď nazývám domovem. A náhle mi v hlavě zašeptal Hasanův hlas: Pro tebe třeba tisíckrát. Hasan se zaječím pyskem, lovec papírových draků....“ (S. 7)

Tento román doporučuji skutečně všem čtenářům – citlivé vyprávění okouzlí každého. Jednoduchý příběh o přátelství je doveden k dokonalosti. Vedle vlny emocí, které ve vás kniha vyvolá, musím také ocenit snahu přiblížit západnímu světu nelehký osud Afghánistánu. Mnozí z nás nemají nejmenší tušení o tamějším kulturním prostředí a o politické historii.


Román Lovec draků vydalo nakladatelství Leda.


Čtěte také:

Khaled Hosseini


Krásný i poučný příběh Khaleda HosseinihoSoutěže

Aktuality

 • Pozvánka na KNIHEX 2019

  V neděli 19. 6. se od 10 do 20 hodin bude konat už šestý knižní jarmark Knihex, který představí malá a menší nakladatelství a jejich produkci pod širým nebem, tentokrát na novém místě, a to na ostrově Štvanice v okolí Vily Štvanice.

  Číst dál...  
 • Vítězkou 32. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Anna Cima

  Letošní 32. ročník Ceny Jiřího Ortena zná svou vítězku – je jí japanoložka Anna Cima, která odbornou porotu zaujala svou knihou o japonském snu Probudím se na Šibuji. Z 22 přihlášených titulů nominovala odborná porota jmenovaná Svazem českých knihkupců a nakladatelů v letošním ročníku do užšího výběru tři knihy: debutový román Anny Cimy Probudím se na Šibuji, knihu pro děti autora Vojtěcha Matochy s názvem Prašina a básnickou sbírku Reál básníka Jana Škroba. Z těchto tří nominací byl vybrán a vyhlášen 9. května na slavnostním podvečeru v rámci knižního veletrhu Svět knihy Praha laureát Ceny Jiřího Ortena 2019. Za vítězku, která studijně dlouhodobě pobývá v Japonsku, ocenění převzala ředitelka nakladatelství Paseka, Anna Rezková Horáčková. Vyhlášením provedli herci holešovického divadla Radar.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení