Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Luca Di Fulvio – Dítě, které v noci našlo slunce

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Bohaté alpské knížectví prosperuje a vzkvétá, přesto je na denním pořádku boj a krveprolití.  Malý princ Marcus vyrůstá v milující rodině a má všeho hojnost. Není divu, že po jejich panství zatouží zchudlý rytíř Ojsternig. Na vlastním panství hospodařil tak špatně, že lidé umírají hlady. Záchranu – hlavně pro sebe – vidí v uzmutí cizího majetku. Projde mu jeho podlý čin?


knihaLuca Di Fulvio je díky svým předchozím knihám, které v Čechách vyšly, znám jako skvělý vypravěč velkých příběhů. Jeho postavy jakoby skutečně žily a do jejich příběhů se ponoříte, až přestanete vnímat realitu kolem sebe. Ani nejnovější kniha Dítě, které v noci našlo slunce, není výjimkou. Přináší historický příběh ze středověku, kdy se hlavním hrdinou stává malý chlapec, princ Marcus II. ze Saxie.

Jednoho dne je jejich sídlo napadeno a celá jeho rodina přijde o život. Brutální vraždění doprovází strach a zmar. Marcus je ukrytý v tajné chodbě, jelikož právě se svou chůvou hrál na schovávanou. To mu také zachrání život. Z hořících trosek ho vytáhne malá dívenka Eloisa. V chalupě Eloisiny matky Agnet pak chlapec začíná nový život. Přijme jméno Mikael a na tváři mu přibude veliká jizva, aby ho nikdo nepoznal. Především Ojsternig, který se zmocnil celého panství a nastolil tam svou krutovládu.

Fulvio vypráví velmi emotivní příběh, kdy se malý zhýčkaný chlapec musí naučit žít v zimě a hladu, dřít na poli a ubránit se šikaně vesnického siláka. Pokud chce žít, musí překonat sám sebe. I když je hrdinou malý chlapec, čtenář vše prožívá velmi silně a za chlapce by dýchal. Nejen on, ale i ostatní, kteří chlapci pomáhají, nebo naopak jsou zdrojem jeho útrap, jsou popsáni naprosto bravurně, reálně a uvěřitelně. 

Příběhová linka, jak už je u autora zvykem, je velmi pestrá. Přesto tentokrát není nijak zamotaná. Život v chudé horské vesnici plyne poklidně a rolnický život tu a tam rozvíří Ojsternig, který si dojede vybrat daně, případně nové muže do své družiny. Na malého Mikaela však čeká plno nečekaných zvratů právě od podlého knížete, ale také od vesnického chlapce, který má sice svaly, ale velmi zkažený charakter, a slabému Mikaelovi neudělá nic dobrého.

I když se však zdá, že svůj život povede jako obyčejný rolník, dostane se i jemu velké životní šance. Postupně sledujeme jeho přerod v hrdého muže, který touží po jediném – pomstít svou vyvražděnou rodinu. Když navíc Ojsternig začne intrikovat proti dívce, do které se Mikael zamiloval, zdá se, že jsou jeho dny sečtené. Jak se však rolník bez prostředků a bez vojska může pustit do války s ozbrojeným knížetem? Jak má uplatnit své právo a rodovou krev, když na jeho místě je zženštilý hejsek vystupující pod jeho jménem?

Až do poslední chvíle čtenář netuší, kam autor povede Mikaelovy kroky. Děj je nepředvídatelný a čtenář se nenudí. Každou stránku čte s napětím a zatajeným dechem a sleduje, co italský kouzelník z Říma vymyslel dál. Fulvio píše neuvěřitelně čtivě a jeho knihy jsou skvostné od prvního řádku až do posledního. Čtenář se ani chviličku nenudí a hltá slova textu, aniž by vnímal čas.

Dítě, které v noci našlo slunce je nádherný historický román o odvaze, lásce a hrdosti. Potěší každého milovníka historických románů a velkorománů a naprosto spolehlivě vás odvede od reality. 

Dítě, které v noci našlo slunce
Autor Luca Di Fulvio
Překlad Rudolf Řežábek
Nakladatelství Knižní klub
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 600
ISBN/EAN 978-80-242-5484-5
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Vítězkou 32. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Anna Cima

  Letošní 32. ročník Ceny Jiřího Ortena zná svou vítězku – je jí japanoložka Anna Cima, která odbornou porotu zaujala svou knihou o japonském snu Probudím se na Šibuji. Z 22 přihlášených titulů nominovala odborná porota jmenovaná Svazem českých knihkupců a nakladatelů v letošním ročníku do užšího výběru tři knihy: debutový román Anny Cimy Probudím se na Šibuji, knihu pro děti autora Vojtěcha Matochy s názvem Prašina a básnickou sbírku Reál básníka Jana Škroba. Z těchto tří nominací byl vybrán a vyhlášen 9. května na slavnostním podvečeru v rámci knižního veletrhu Svět knihy Praha laureát Ceny Jiřího Ortena 2019. Za vítězku, která studijně dlouhodobě pobývá v Japonsku, ocenění převzala ředitelka nakladatelství Paseka, Anna Rezková Horáčková. Vyhlášením provedli herci holešovického divadla Radar.

  Číst dál...  
 • Zlaté stuhy 2019 předány!

  V pondělí 29. dubna byly v Centru současného umění DOX již po sedmadvacáté slavnostně předány výroční ceny Zlatá stuha nejlepším tvůrcům literatury pro děti a mládež. Ve čtyřech oblastech bylo uděleno celkem čtrnáct ocenění.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení