Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Sophie Hannah

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Sophie Hannah se už podruhé chopila své příležitosti a dovolila svému talentu vytvořit zcela nový a originální příběh s nejoblíbenějším hrdinou románů Agathy Christie Hercule Poirotem. Svého úkolu se zhostila mnohonásobně lépe, než u první knihy – Vraždy s monogramem. Zavřená truhla, jak se nový román jmenuje, je napsán tak bravurně, že budete na pochybách, zda jej nepsala samotná Christie!


knihaSophie Hannah zvolila naprosto typickou zápletku i místo příběhu, tak jak to dělala ve svých nejlepších románech právě Agatha Christie. Umístila děj své knihy na panské sídlo v Clonakilty, kam pozvala určité množství lidí. Mezi hosty byl z neznámého důvodu inspektor Edward Catchpool a samozřejmě Hercule Poirot. Ani jeden netušil, proč jsou přítomni v domě, kde jsou jediní cizinci. Všichni ostatní byli totiž příbuzní, nebo se alespoň znali. 

Vedle hostitelky, autorky detektivek pro děti lady Athelindy Playfordové, byli přítomni její dcera Claudie a syn Harry, jejich partneři, dále tajemník lady Playfordové se svou ošetřovatelkou, dva rodinní právníci a služebnictvo. Ani Catchpool, ani Poirot se nechtějí hned první den dotazovat hostitelky, čemu vděčí za zvláštní pozvání, přesto Poirot tuší, že mají dávat pozor, aby v domě nedošlo k vraždě. Že k tomu brzy vznikne ten správný podnět, se dozví už při večeři. Lady Playfordová všem oznámí, že změnila svou závěť ve prospěch svého tajemníka. Její děti tudíž nedostanou nic. Brzy na to dojde k vraždě…

Sophie Hannah nemohla zvolit lépe. Velké rodinné sídlo, určitá skupina lidí, z nichž jeden musí být vrah, podezření, které zprvu zdánlivě netýká nikoho a posléze většiny… To všechno jsou vodítka a nápovědy, které by zvolila právě Agatha Christie. Stejně jako ona i Hannah zapojuje slavné literární dílo – Shakespearova Krále Jana, jehož citace se objevují v textu a skrývají důležité poselství. 

Charakter jednotlivých postav je velmi dobře propracován a každá z nich má něco „do sebe“. Objevuje se zde vážný právník i ňouma, notorický lhář i oddaná ošetřovatelka, svérázná kuchařka a naivní služebná. Hodně mě bavila také postava nemluvného domovníka, který projde určitým vývojem. Zkrátka každá z postav měla čtenáři co říct a každá byla něčím zajímavá, plastická, i když nepříliš reálná – tak to ale v dílech Agathy Christie bylo vždy. Většina charakterových prvků jejích postav byla natolik zvýrazněna, že se místy zdála až „přitažena za vlasy“.

Cílené rozhovory, dobře dávkované napětí i perfektně promyšlená zápletka. To všechno obsahuje kniha Zavřená truhla, ve které znovu ožívá slavný detektiv Hercule Poirot.  Autorka svým textem nutí čtenáře přemýšlet a zapojit se do příběhu, mate i napovídá a hlavně dokáže čtenáře naprosto strhnout. Po dlouhé době jsem zažila dokonalý čtenářský zážitek. Po dlouhé době jsem držela v ruce knihu, která mě naprosto pohltila a kterou jsem opravdu nedokázala odložit. A po dlouhé době jsem si přečetla kvalitní detektivku, která si s těmi od Agathy Christie rozhodně nezadá.

Opravdu doufám, že Sophie Hannah bude v tomto díle pokračovat a napíše ještě plno skvělých detektivních románů s Herculem Poirotem v hlavní roli. Jsem přesvědčená, že kdyby měla Agatha Christie možnost si přečíst Zavřenou truhlu, velmi dobře by se bavila.

Jedinou výtku mám k přebalu knihy. I když je vytvořen ve stejném grafickém stylu, jako první kniha, Vraždy s monogramem, je jiná. Je bělejší se zlatým zdobením a především se zlatým hřbetem, což je to, co se mi nelíbí. První kniha byla celá černá a měla i černý hřbet. V knihovně pak knihy vůbec nevypadají, že patří k sobě. Proč? Škoda, že se grafik nedržel přebalu první knihy.

Název knihy: Zavřená truhla
Autor: Sophie Hannah
Překlad: Veronika Volhejnová
Nakladatelství: Knižní klub
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Vydání: 1.
Počet stran: 344
ISBN: 978-80-242-5469-2
Ediční řada:

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení