Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Reinhold Messner – Pád nebes

1 1 1 1 1 (7 hlasů)

„Žádná hora na světě nemá tak nezaměnitelný obrys jako Matterhorn. Ze všech stran působí nepřístupně. Nikdo neví, co obyvatelé Walliských Alp pociťovali nebo co si mysleli při pohledu na „Horu“, jak tento vrchol nazývají dodnes…“

 

pad-nebesReinhold Messner, nejslavnější horolezec současnosti, přináší poutavý příběh o prvních pokusech o dobytí Matterhornu, ale také o přátelství, odpovědnosti, strachu, zklamání nebo horolezeckém štěstí.

Reinhold Messner je autorem knihy, zachycující první pokusy o zdolání Matterhornu, velmi populární hory. Napínavost děje jednoznačně zvyšuje souboj dvou výprav. V čele jedné je zkušený horolezec a horský vůdce Jean-Antoine Carrel, jenž zná tuto horu nejlépe ze všech. Jean-Antoine Carrel proslul svým přístupem k hoře, proto se o něm dozvídá Edward Whymper, z počátku pouze ilustrátor panoramat, později ten, který se vydá z druhé strany a pokusí se dosáhnout Matterhornu jako první.

Tito dva muži se nejprve pokusili zdolat horu několikrát také společně, avšak v roce 1865 stojí „proti sobě“, každý se svou družinou z opačné strany. Jean-Antoine Carrel, nebo Edward Whymper? Kdo s koho? Pokud se chcete dozvědět, kdo byl nakonec tím prvním, který zdolal Matterhorn, tak si knihu Pád nebes určitě přečtěte.

Kniha je rozdělena na 42 kapitol, doslov a přílohy, ve kterých čtenář najde přehled důležitých pokusů o výstup na Matterhorn. Při prvním prolistování také zaujme několik pěkných černobílých ilustrací, doplňujících poutavost příběhu. Nejvíc čtenářů kniha nalezne pravděpodobně u horolezců nebo fanoušků zejména historie horolezectví. Napínavý děj ale vtáhne do děje každého a čtenář bude mít problém zavřít knihu, dokud ji nedočte až do konce a nedozví se, která ze dvou výprav a ze které strany (italské či švýcarské) se na vrchol Matterhornu dostane jako první. Avšak není to pouze o tom, aby se horolezci dostali na vrchol, musí se také dostat zpět ve zdraví dolů, což se ne vždy a také ne všem musí podařit.

Autorem publikace je Reinhold Messner, italský horolezec, cestovatel a také spisovatel. Reinhold Messner je zároveň první horolezec, který zdolal všech čtrnáct osmitisícovek.
Mezi jeho vydané knihy v nakladatelství JOTA patří Západní stěna, vydaná v roce 2010. Mimo tuto knihu je autorem další desítky knih, ze kterých bylo okolo třiceti přeloženo do češtiny.

Ukázka z 23. kapitoly – výstup na Matterhorn:
„Pánové jsou na Matterhornu. Jsou vidět!“ Hosté vybíhají před hotel a zírají do vzduchu. Poté hledí směrem k vrcholu Matterhornu. Nevidí nic. Jen jeden z vůdců má pocit, že vidí na sněžné plošině ramene hory pohybující se černé tečky.
Když skupina traverzuje z východní strany doprava k severní, přichází ke klíčové pasáži. Tam Croz a Taugwalder mění pořadí mužů. Croz nyní jde napřed, následují Whymper, Douglas, Taugwalder syn a Hudson; Hadow a starý Peter Taugwalder jdou jako poslední. Druhý Taugwalderův syn, který opustil skupinu po bivaku, se již stihl vrátit do Zermattu. Nahoře si Whymper musí stále znovu nechat pomáhat Crozem přes strmé úseky.
„Nejobtížnější část je za námi.“ Říká Croz, když dosahují vrcholového sněhového pole.
„Matterhorn je náš!“ volá Whymper.
Zbývá jim zdolat posledních šedesát výškových metrů po pevném sněhu. Whymper ví, že Italové vyrazili před čtyřmi dny z Breilu. Byli již tu? V obavě, že by mohli dosáhnout vrcholu před nimi, nasazuje ostré tempo.
(s. 119)

Název knihy: Pád nebes
Autor: Reinhold Messner
Nakladatelství: JOTA, s. r. o.
Místo vydání: Brno
Rok vydání: 2016
Vydání: první
Počet stran: 252
ISBN: 978-80-7462-979-2.

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení