Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Danny Wallace – A co když je to ta pravá?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Je v tom dívka? Samozřejmě! Vždycky je v tom totiž nějaká dívka. Nebo si to aspoň myslí Jeason Priestley, hlavní postava knihy A co když je to ta pravá?, který sice nosí jméno hrdiny ze slavného seriálu Beverly Hills 90210, ale tím dotek slávy v jeho vlastním životě také končí. Může na tom něco změnit Ta Dívka? Protože co když zrovna ona je ta pravá?


A co když je to ta pravá?V životě každého člověka se někdy objeví událost, kterou nezvládne ustát tak, jak by měl. Jeason Priestley ve své zatěžkávací zkoušce také neobstál, ovšem cena, kterou za to zaplatil, byla snad až příliš vysoká. Přišel o milovanou přítelkyni Sarah, skončil v bytě svého podivínského kamaráda Deva nad místem, o kterém si všichni myslí, že je bordel, ale není, a ke všemu mu jeho okolí neustále jen připomíná, že by měl konečně dospět. Kladně by snad šlo vnímat aspoň to, že opustil neuspokojivou práci učitele a našel odvahu začít psát do novin – kdyby ovšem neskončil u druhořadých recenzí.

A uprostřed období, kdy se všechno zdá být úplně na nic, kdy se musí smířit s tím, že expřítelkyně Sarah prožívá nejkrásnější chvíle života po boku jiného muže, potká Jeason na Charlotte Street cizí dívku, které pomůže nasednout do taxíku. Z několikavteřinového setkání mu zůstane v rukou její jednorázový fotoaparát, na který zasypaná taškami zapomněla, a v hlavě vzpomínka na jeden prchavý pohled a letmý úsměv. Co všechno může takový okamžik vyvolat? Zvlášť, když se do toho vloží Jeasonovi přátelé a rozhodnou se začít onu dívku hledat. Jaký příběh skrývá několik fotografií z laciného fotoaparátu? Může být pro Jeasona tou pravou Ta Dívka z Charlotte Street, nebo ho jen nevědomky dovede k někomu, koho dávno zná?

Knihu A co když je to ta pravá? bych nazvala umírněnou romantikou. Stejně jako v životě, hraje i v tomto románu láska důležitou roli, ale spíš než ústředním motivem se stává jakousi spojující nití. Díky hledání Té Dívky nachází Jeason své nejlepší přátele a do značné míry i sám sebe. A zatímco věří, že je třeba „hýbat věcmi“ a jít za svými sny, život hýbe věcmi po svém a vede ho na místa, na kterých by nečekal, že se vůbec může ocitnout. Někdy se něco podaří, jindy se zdá všechno černé, ale nakonec všechno skončí přesně tak, jak má.

A co když je to ta pravá? je rozhodně jedním z nejlepších románů, které jsem v poslední době četla. Vtipný a originální styl Dannyho Wallace vás uchvátí od první kapitoly. A i když je příběh sám o sobě velmi jednoduchý, stejně budete hltat jednu stránku za druhou. Žádné předvídatelné zápletky, žádná klišé – jen výborně napsaná kniha o jednom obyčejném chlapíkovi a jednom pozoruhodném okamžiku.

Začínal jsem si myslet, že bych mohl být konečně sám sebou.
Život někdy není kouzelný, to víte stejně dobře jako já. Někdy je život všední. Je to cesta k zámečníkovi v uspěchané polední pauze. Je to světlo a pištivý bzukot žárovky s přepáleným vláknem. Je to váš soused, který se zastaví, aby vám řekl, že jste nechali v autě rozsvícená světla.
Ano, zřídka je to něco jiného. Možná je to pohled od dívky na Charlotte Street, například. Ale jak dlouho potrvá, než ten pohled vyprchá? Jak dlouho můžete těžit z jednoho pohledu?
Pokud bych to chtěl vyřešit nějak sám, dal bych přednost něčemu praktickému. Tam venku je příliš mnoho tuláků, kteří měli velké sny.
A taky tu byly věci, jež čekaly na vyšetření. Moji přátelé. Můj vlastní byt. Moje práce.
Z
ájem Zoe byl milý, ale byl to zájem někoho, kdo chtěl jenom slyšet závěr příběhu. Nebyla to ona, kdo se musel zvednout a dovést to ke konci. Dovést to ke konci bylo těžké. Chtělo to úsilí a čas a…no…teď jsem měl práci. Místa, kde být, a věci, které udělat. A plány, měl jsem plány. (Str. 328)

Název knihy: A co když je to ta pravá?
Autor: Danny Wallace
Překlad: Hana Netušilová, Kristýna Vítková
Nakladatelství: Albatros Media a. s.
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2015
Vydání: První
Počet stran: 408
ISBN: 978-80-7505-213-1
Ediční řada:

 

Aktuality

 • 7. ročník festivalu HorrorCon

  Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.

  Číst dál...  
 • Duna potřetí

  Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení