Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Vladimír Liška – České, moravské a slezské hrady ve faktech, mýtech a legendách

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

V červnu 2016 přineslo nakladatelství XYZ na pulty knihkupectví a knihoven novou publikaci z pera Vladimíra Lišky, předního českého záhadologa a spisovatele. Publikace nese výmluvný, i když poněkud zavádějící název: České, moravské a slezské hrady ve faktech, mýtech a legendách. Pokud bychom totiž chtěli být opravdu hnidopišští, tak bychom názvu museli vytknout, že mluví jenom o hradech, ale nezmiňuje se již o dalších stavbách, které je možné v knize nalézt, tedy o zámcích, tvrzích, zeměpanských sídlech…

 České, moravské a slezské hrady ve faktech, mýtech a legendáchVladimír Liška vystudoval historii a český jazyk na Pedagogické fakultě UK, je spoluzakladatelem Československé archeoastronautické asociace, spolku zabývajícího se paranormálními jevy, byl jedním z vedoucích ufologického projektu Záře. Ve své literární tvorbě se věnuje otázkám archeoastronautiky, historie, ufologie a parapsychologie, speciálně se zabývá historickými záhadami a problematikou UFO fenoménů.

Jak již samotný titul napovídá, nejnovější literární počin autora nebude s největší pravděpodobností budit natolik rozporuplné reakce, jako některé jiné jeho knihy (např. Česká akta X - stopy mimozemských civilizací u nás nebo UFO – Tajemství homosaurů). Nepojednává v něm totiž o mimozemských civilizacích, ale o dílech „desítek a stovek lidí, kteří do nich vložili své dovednosti, energii, stavební a umělecký étos…“ (str. 403).

Cíl, se kterým autor psal České, moravské a slezské hrady ve faktech, mýtech a legendách, se čtenáři dozví až v samotném epilogu na str. 404: „Hrady a hrádky, rozseté jako kamenné květy po celé naší vlasti, zůstávají výzvou k letmým dotykům nad ztraceným světem, z něhož jsme povstali a k němuž se stále můžeme vracet odkrýváním poznatků i vzpomínek, které nám dávno již zaniklý čas zanechal. Jsem hluboce přesvědčen, že je naší povinností, aby toto dědictví bylo předáno i našim potomkům. A pokud tato kniha alespoň nepatrně přispěje k dalšímu uchovávání historické paměti našeho národu, lepší výsledek si přát nemohu.“

Vladimír Liška ve svém nejčerstvějším díle představuje fakta, mýty a legendy vztahující se k jednapadesáti hradům, zámkům, opevněním a tvrzím stojícím na území Čech, Moravy a Slezska. Každému místu je věnována jedna kapitola přibližně o šesti až deseti stranách, kapitoly jsou řazeny abecedně podle názvu hradu. Čtenáři si tak přečtou např. o hradě Bezděz, Bítov, Cornštejn, Děvičky (taktéž nazývaným Dívčí hrady nebo Maidenburg), Karlštejn, Kokořín, Kost, Lednice, Loket, Okoř, Přímda, Rychleby, Špilberk, Tetín, Veveří, Vyšehrad, Žebrák a Točník atd. 

Na otázku, podle jakého klíče bylo těchto jednapadesát míst vybraných, autor odpovídá hned v prologu na str. 7: „Jejich soubor jsem nevybral náhodou. Většinu z nich totiž spojuje jeden pozoruhodný atribut. Jsou jím mýty a legendy, odrážející nejen realitu doby dávno minulé, ale i nejrůznější tajemství, jež stále lákají.“ Kdekdo může namítat, že právě „ten jeho“ hrad v knize chybí, ale při omezeném počtu stran a naopak stovkách hradů, jejich zřícenin, hradisek či tvrzí se mnoho míst do knihy nemělo šanci vměstnat. Ta místa, která se do výběru dostala, získala své řádky v knize zaslouženě.

Více než čtyř set stranová publikace tak čtenářům kromě jiného povypráví příběhy o marné snaze hraběte Jana Antonína z Chamaré nalézt poklad loupeživého rytíře Mikuláše z Potštejna, o tajné podzemní chodbě, která měla dle legendy uchránit hrad Sovinec před vyhladověním během švédského obléhání za třicetileté války, o duši Půty Švihovského, která má být osvobozena od pekelného utrpení tehdy, až bude „vodní“ hrad Švihov rozebrán do posledního kamene, nebo o zločinci Petru Rezavém, který kdysi sloužil na vranovském zámku jako panoš a jehož duch straší na nedalekém Šibeničním vrchu.

Kromě legend a mýtů čeká čtenáře i krátká exkurze do historie jednotlivých míst.

Výklad autora je doplněn fotografiemi pořízenýmiv roce 2015 speciálně pro tuto knihu (autorkou podstatné většiny fotografií je Ljuba Vašáková, několik fotografií pro publikaci pořídili i Jindřich Hodek a Michal Pánek) a kresbami z redakčního archivu (vždy v úvodu jednotlivých kapitol). V závěru knihy je pak možné najít přehled základních pramenů a použité literatury (celkem 31 zdrojů).

Publikace obsahuje rovněž zeměpisné souřadnice jednotlivých hradů, zámků a tvrzí s krátkými poznámkami. Za tuhle kapitolu s místopisnými údaji čtenáři vděčí Ljube Vašákové.

Jak napovídá již samotný počet hradů, zámků a tvrzí, kterým se autor v publikaci věnuje, není možné od knihy očekávat podrobné a vyčerpávající informace. České, moravské a slezské hrady ve faktech, mýtech a legendách jsou spíše přeletem nad Českou republikou, během kterého čtenáři objeví mnoho míst, o kterých netušili, že existují, a poznají jejich základní historii a příběhy (ať už smyšlené, nebo skutečné) k nim se vážící. Pokud by však pouhý přelet nad některým hradem čtenáři nestačil a chtěl by zapátrat hlouběji, musel by sáhnout po jiné literatuře.

I přesto představuje nejnovější publikace Vladimíra Lišky příjemné a hlavně poučné počtení.

Knihu tak lze doporučit nejen zájemcům o historii a české, moravské a slezské legendy a mýty, ale i všem turistům, kteří rádi navštěvují hrady, hrádky, zámky, tvrze ležící na území České republiky a chtěli by si rozšířit obzory o základní informace o historii, legendách a mýtech vztahujících se jednotlivým výše uvedeným stavbám.

České, moravské a slezské hrady ve faktech, mýtech a legendách

Vladimír Liška

Nakladatel: XYZ

ISBN: 978-80-7388-748-3

424 stran

Rok vydání: 2016 

1. vydání


Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení