Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Jojo Moyesová – Jeden plus jedna

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Tuto větu často a nahlas opakuje hlavní hrdinka nového románu Jojo Moyesové Jeden plus jedna svým dětem. Chce je povzbudit, když jim není zrovna do zpěvu, chce jim zvednout sebevědomí, když jiní ho s oblibou sráží, a hlavně jim chce dokázat, že dobré skutky se oplácí dobrem. I když tomu v reálném životě často není.

 Jeden plus jednaJess je věčná optimistka. I když už dva roky vychovává své děti úplně sama, protože její manžel se jel léčit ke své matce s údajnou depresí, i když musí počítat každý den každičký drobný výdaj, i když chodí do dvou prací, je šťastná. Věří, že jednou se na ni usměje štěstí a ona nebude mít tolik starostí, kolik jich má teď. Myslí si, že její manžel se brzy vzpamatuje a ona se bude mít zase na koho spolehnout. Pak jí ale život otevře oči a ona musí přiznat, že její život není tak skvělý, jak si doposud myslela.

Ed je velice úspěšný muž. Řídí svou vlastní firmu, vlastní několik nemovitostí a také aut, nedostatkem rozhodně netrpí. Když ale jednoho dne vsadí kartu na špatnou ženu, obrátí se mu život vzhůru nohama a on najednou čelí soudnímu obvinění z finančního podvodu. 

Když Jess a Eda dá osud dohromady, nezdá se, že by měli něco společného. Ona u něj uklízí a on si jí sotva všimne. Pak ale náhle sedí oba dva v jednom autě, spolu se dvěma dětmi a jedním velkým psem, a vydávají se na jednu šílenou cestu za štěstím.

Knihy Jojo Moyesové vždy čtenáři přináší nějaké téma k zamyšlení. Ať je to lékařem asistovaná sebevražda, rozšiřování developerských výstaveb ničících volnou přírodu nebo šikana ve školách, dokáže spisovatelka čtenáře zaujmout a předat mu víc než jen obyčejný romantický příběh. I když ten tu většinou taky nechybí. Je ale spíš až na druhé koleji.

V knize Jeden plus jedna jsou ústředním tématem šikana odlišných dětí a důležitost rodiny ve společnosti. Když je totiž člověk jiný – vyniká například nad ostatními v nějakém školním předmětu nebo se jen strojí jinak než jeho spolužáci –, musí s ním přece být něco v nepořádku a je nutné se s tou jinakostí vypořádat. Často se najde jedinec, který na tento fakt upozorní a začne dotyčnému výjimečnému dělat ze života peklo. Ostatní se buď přidají, anebo před tím zavírají oči, aby nebyli obětí náhodou sami. 

Kvůli novým technologiím je i šikana stále snadnější a nemusí se dít pouze ve škole a v přítomnosti zúčastněných. Na sociálních sítích je možné šikanovat bez použití pěstí. Proto je důležité, aby děti cítily, že doma jsou v bezpečí, mají se komu svěřit a mohou své rodiče považovat za dobrý vzor. Pokud mají rodiče o své dítě dostatečný zájem, poznají, že s ním není něco v pořádku a začnou daný problém řešit. A tím se dostáváme ke druhému tématu – podstatě rodiny. Hlavní hrdinka Jess, ač nemá moc peněz, se snaží svým dětem dát do života jen to nejlepší. Učí je, aby byly čestné a snažily se vnímat svět jen v tom dobrém smyslu. Dává jim lásku, pocit bezpečí a chce jim vytvářet útulný domov. Zde totiž tkví krása rodiny – v pospolitosti, lásce a pocitu bezpečí. Můžete dát svým dětem drahé hračky, značkové oblečení, luxusní dovolené, ale nic jim nevynahradí teplo domova a náruč milujícího rodiče. 

Kniha se četla jedním dechem. Ve vyprávění se střídali Jess, Ed a obě Jesiiny děti. Čtenář tedy získal možnost sledovat vyprávění ze čtyř různých úhlů. Mohl sledovat vnitřní pohnutky všech hlavních postav a dostal tak ucelený obrázek celého příběhu. I když se může na první pohled zdát, že Jojo Moyesová je spisovatelkou literatury pro ženy, její knihy v sobě obsahují mnohem víc než jen prvoplánový romantický román. A tento fakt na autorce velice oceňuji. 

Název: Jeden plus jedna

AutorJojo Moyesová

PřekladEva Klimentová

Nakladatelství Ikar

Místo vydáníPraha

Rok vydání2016

Vydání1.

Počet stran360

ISBN978-80-249-3158-6

Ediční řadaSvětový bestseller


Soutěže

Aktuality

 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   
 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení