
Recenze: Clara Bensenová – Nalehko
- Vytvořeno 19. 9. 2016 1:00
- Autor: Tereza Zítková

V dnešní době se mnoho z nás seznamuje na internetových seznamkách. Častěji to nevyjde, ale občas přeskočí jiskra a vy jste najednou součástí páru. Clara s Jeffem se seznámili zrovna tak, ale nechtějí svůj vztah zatím definovat, proto se vydávají v jedněch šatech do osmi různých zemí světa. S sebou mají jen sami sebe a jedny náhradní spodky.
Clara je mladá žena, která si prožila existenciální krizi. Jeff je univerzitní profesor, který se vyžívá v netradičním oblečení a mimo dalších zvláštností zkoušel i žít v kontejneru. Když se tito dva setkají, vědí, že je čeká něco báječného, ale po vlastních negativních zkušenostech nechtějí v tak rychlé nalezení štěstí uvěřit, a tak svůj vztah hodlají otestovat šílenou cestou bez jakýchkoliv zavazadel.
Jeff je na tento typ cestování zvyklý. Ve svém pase má již opravdu velké množství razítek a nevidí žádný problém v tom, aby se k němu jeho nová přítelkyně Clara přidala. Ta naopak na plánované dovolené vidí zpočátku jen samá negativa. Opravdu má vydržet tři týdny jen v jedněch šatech, a kde budou spát, a co budou jíst…Otázek má plnou hlavu, ale jelikož se právě dostala z velké osobní krize, hodlá se této výzvě postavit čelem a bojovat do posledních sil.
Kniha Nalehko mě mile překvapila. Je to nejen příběh o shledání dvou spřízněných duší, ale převážně je to vyprávění o smyslu života a hledání sebe sama. Je to kniha, která vám dá mnoho podnětů k zamyšlení. Navíc je to příběh, který se opravdu stal.
Autorka předkládá čtenáři příběh o dnešním světě a jejím pohledu na něj. Většina dnešní mladé generace se nechce vázat. Touží po tom poznat svět, dokázat něco ve svém oboru a vztah odsouvá až na druhou kolej. Je možné, že ve vztahu cítí jistou zodpovědnost za toho druhého a bojí se tohoto závazku. Krásně tuto skutečnost okomentoval Antoine de Saint-Exupéry: „Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.“ Lidé se bojí faktu, že by měli být zodpovědní za někoho dalšího kromě sebe. Chtějí si užívat, vidět co nejvíc a zažít víc než jejich vrstevníci. Touha po svobodě je možná daná právě faktem, že donedávna tolik možností ještě nebylo. Teď je ale možné cokoliv, a tak se toho snaží všichni využít, dokud se situace nezmění. Často si ale daný člověk neuvědomuje, že když si bude do třiceti let tzv. užívat, nenajde pak možná vhodného partnera pro život a tím pádem nebude mít třeba ani děti.
Clara se velice intenzivně zaobírá otázkou závazku a vůbec lidského bytí. Dává tak čtenáři možnost zamyslet se například i nad tím, jestli opravdu k životu potřebujeme shromažďovat tolik věcí a co je vlastně pro naši existenci důležité.
Kniha na první pohled působí jako cestopis s nádechem romantického příběhu, když se ale do příběhu začtete, přijdete na to, že je zde hodně filozofických otázek, velice osobní a intimní zpovědi a jen trochu té lásky a cestování. Ale rozhodně stojí za přečtení, i když se nečte tak úplně lehce.
Ukázka
Zula jsem si sandály, smáčela si vzadu krk vodou a sedla si do mechu s úmyslem prosedět tam celé odpoledne. Nehybné sezení je turecká tradice. V Istanbulu hleděli majitelé obchodů malátně do dálky. Nikdo se ani nepohnul, aby se třeba kouknul na nějaký papír nebo vzal telefon. Také včera jsem viděla z vlaku na venkovských silničkách osamělé stojící staříky s rukama za zády a bez zjevného důvodu (Bůh chraň!) rozjímavě zkoumající obzor. Tato veřejná kontemplace o samotě byla pro můj americký zrak vzácná – doma omezená jen na autobusové zastávky, umělecká muzea a bezdomovce na rozích ulic. (str. 70)
Rozhovor s autorkou naleznete zde.
Název: Nalehko
AutorClara Bensenová
Překlad Viktor Faktor
NakladatelstvíMetafora
Místo vydáníPraha
Rok vydání2016
Vydání1.
Počet stran213
ISBN978-80-7359-487-9
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...