Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Jenny Milchman – Když padne noc

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Aktivní sopky jsou nesmírně nebezpečné, protože ačkoliv zdánlivě spí, mohou kdykoli vybuchnout a přinést zkázu všemu okolo. Přesto se kolem nich stále zdržují lidé, staví svoje domy a žijí svoje životy. Je tam totiž velmi úrodná půda a ten risk za to stojí. Momentálně přece sopka spí, a kdyby se náhodou probudila, určitě stihnou včas utéct…

 Když padne nocMožná tak nějak by se dala parafrázovat situace a přesvědčení Sandy Tremontové o jejím vlastním poklidném životě. Nejhorší zádrhele, které musí soustavně řešit, jsou ty s patnáctiletou pubertální dcerou, která (jako každý puberťák) hledá vlastní já a neustále s ním naráží do zavedených rodinných zvyklostí. 

 

Sandy má všechno, práci psychoterapeutky, která ji naplňuje, protože jí dovoluje pomáhat druhým, i milujícího a milovaného manžela dobrodruha, jehož práce spočívá v doprovázení turistů v drsných podmínkách hor, kam se před nedávnem přestěhovali. A samozřejmě i tu krásnou a chytrou dceru, která jednou z puberty vyroste a stane se z ní mladá okouzlující žena. 

Mají také dům snů, i když není úplně jasné, čí sny se při jeho stavbě naplnily. A nejspíš ani největší škarohlíd by na tom všem nenašel nic, co by se dalo kritizovat. Až na tu pomyslnou sopku, co nabírá kdesi hluboko pod povrchem dech, odkud se velmi záhy vyvalí dým následovaný proudem horké lávy, která smete všechno, co se jí postaví do cesty. 

Ať už zamaskujete kráter sebelíp, pořád tam je a ani nekonečné záhony růží ho nikdy nenechají skutečně zmizet. Nánosy úrodné půdy dlouhých let štěstí pak najednou zmizí v jediném okamžiku a Sandy si bude muset přiznat, že minulost se neztratí jen proto, že se ji pokoušela okázale a dlouho ignorovat.

Jenny Milchman vzala klasický thrillerový recept s ingrediencemi rodinného štěstí a poklidné idylky ohrožené brutalitou a násilím, které přišly z neznáma. Přidala nepokoj tajemství z minulosti, odlehlost horské oblasti a zimu s pořádnou bouří (sousloví mrazivý thriller tak má v tomto příběhu nejen přenesený význam), plus několik dalších přísad v podobě vedlejších postav a linií zápletky. 

A vykouzlila příběh, který si zaslouží všechny ty recenzentské klišoidní přívlastky, co vás jen napadnou. Skutečně ho přečtete jedním dechem a místy nebudete ani dutat. Skutečně vám padne brada, až vám dojde, jak se věci mají a kdo je kdo a proč a jak a odkud kam. A skutečně budete do posledního okamžiku trnout, jak to celé dopadne a kdo to přežije. Když padne noc, nemůžete si být jistí, co přinese úsvit. 

Román Jenny Milchman je jasným důkazem, že i když už tu všechno bylo a každý příběh už někdo vyprávěl, vždycky záleží na autorovi a jeho mistrovství a na tom, jak dokáže servírovat a správně načasovat celé vyprávění. A to se autorce podařilo na výbornou. Bez patosu a okázalého hrdinství vás protagonisté knihy zavedou do situací, ve kterých by se málokdo rád a dobrovolně ocitl, ale o to raději si o nich přečte v bezpečí svého křesla.

Když padne noc
Autor Jenny Milchman
Nakladatelství Mystery Press
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 336
ISBN/EAN 978-80-88096-23-8
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení