Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Tim Weaver – Bez slitování

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
5

David Raker je bývalý novinář. Je také soukromý vyšetřovatel, který se specializuje na ztracené lidi. Nemá rád policii. A je to vzájemné. Takové čmuchaly jako on, co strkají nos do policejních záležitostí a snaží se dokázat, že státní bezpečnostní sbor někde, něco, nebo někoho přehlédl, zkrátka nemá nikdo rád. Ovšem, když jste v něčem skutečně dobří, jdete si za svým cílem a je vám jedno, co si o vás kdokoli další myslí.

 

 


Bez slitováníAni on ovšem nemůže tušit, kam až ho zavede vyšetřování případu zmizení Leonarda Frankse, vysokého policejního důstojníka ve výslužbě. Ten se odstěhoval i se svou ženou na venkov daleko od hluku a shonu Londýna, aby si dosyta užili zaslouženou penzi. Když policie ani po devíti měsících pátrání není schopná říct, kam nebo alespoň proč zmizel, je Raker požádán, aby se případu ujmul. 

To, co zpočátku vypadá jako záhada otevřeného prostoru, po kterém sklouzla bezúhonná minulost zmizelého, se brzy změní v bažinu lží, kamufláží a podivně nesedících pravd. A na Davidu Rakerovi je, aby dokázal, kdo ze zúčastněných je ten nejshnilejší brambor ve sklepě. Přičemž nesmí zapomínat, že podstatnější, než hmatatelné důkazy nebo nalezení zmizelého, je ve zdraví celé pátrání přežít. A to nebude žádná jednoduchá písemka.

Hlavní záporák postupuje příběhem Bez slitování a věřte, že vás ani ve snu nenapadne, která postava je ta chladnokrevně kalkulující a posouvající se vpřed stejně jistě jako figurka na šachovnici geniálního hráče. Čeká jako pavouk v síti na svou mouchu, aby si ji mohla dát k plánované svačině. Sem tam upraví potrhanou síť a zase zaleze do úkrytu, kde pečlivě připravuje další kroky. 

Výborně napsaný thriller vám poskytne přesně to čtení, které od něj očekáváte. A autor vás nenechá ani chvilku na pochybách o tom, že ví co, jak a kdy svému čtenáři naservírovat. Vhledů do soukromého života hlavních aktérů je tak akorát, aby nerušily napjatou atmosféru. Naopak přispívají k celkovému obrazu příběhu, když přitékají po kapkách a pomáhají z postav na papíře dělat živé lidi. Tim Weaver vás Bez slitování sevře do svých britských kleští, které ke stisku přidají kouzlo anglického venkova a dalších ostrovních reálií, jež by žádný sebelepší americký román vyčarovat neuměl. 

A až vydýcháte drsnou jízdu Bez slitování, můžete se hned začít těšit na další případ Davida Rakera, který už se v nakladatelství Mystery Press připravuje pod názvem Není cesty zpět.

Bez slitování
Autor Tim Weaver
Nakladatelství Mystery Press
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 512
ISBN/EAN 978-80-88096-19-1
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení