Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Darek Šmíd – Žrádlo pro psy (Kladivo na čaroděje 9)

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Darek Šmíd je další ze spisovatelů, který si může do životopisu připsat prestižní větu „napsal jeden z dílů Kladiva na čaroděje“. Darek Šmíd si jako žánr pro svůj příspěvek do série Kladiva na čaroděje vybral horor. A to pěkně akční horor s důrazem na nechutné zrůdnosti. Přestože se žánr hororu v této sérii už objevil, je Šmídův horor přesto novinkou – nechutnosti, při kterých běhá mráz po zádech, jsou opravdu originální. 

 


Žrádlo pro psy, Kladivo na čaroděje 9Aby se všechny zvraty a dramatické honičky do útlé knížky vtěsnaly, volí Šmíd pečlivě každé slovo. Čtení akčních scén je opravdu dramatické a oči po řádcích jen letí. Současně probíhající věci Šmíd popisuje originálním rozčleněním na body. Potud vše dobré. Bohužel mu v tom mumraji akcí, reakcí a smrti nezbyl čas na vtipné hlášky, které u Felixe a jeho bandy tak milujeme. Sem tam se vtipná scéna a hláška objeví a pak to stojí opravdu za to, tím větší je škoda, že jde o ojedinělé drobky. 

Celá šílená jízda začíná opravdu na hororovém místě, v neosobní kanceláři nadnárodní společnosti. Bankéřům se pondělní stres – za drobného magického přispění – vymknul z rukou. Aspoň má Walter dostatek materiálu k ovládnutí. Jak už bývá dobrým zvykem, detailněji si v knize přiblížíme některou z pražských částí, tentokrát to bude Stromovka a Vltava. Příroda se jako kulisa tohoto příběhu opravdu hodí, jde v něm totiž hlavně o nejlepší přátele člověka – o psy. Psí zápasy nejsou zrovna nejklidnější podívanou ani za standardních podmínek, když se ovšem do zápasu zapojí magie a bájná zvířata, jde o podívanou vskutku nevšední. A dokonce i bez přispění Vincence velmi krvavou. 

A co by to byl za příběh Kladiva na čaroděje, kdyby nešlo o vražedné, zmutované bestie, které si jako mazlíčka může pořídit jen chorý mozek s degenerativní poruchou. A těchto chorých mozků se v Žrádle pro psy objeví hned několik. 

Walter se tímto dílem potácí jako zombie a je zde opravdu detailně a nechutně popsán jeho nekromantický um. I Vincentově schopnosti magické regenerace je věnována značná pozornost. Felix je dokonce donucen se jednomu z členů týmu přiznat ke svému démonickému tajemství. Klaudie se Šmídovi poněkud vymkla z klávesnice, ta tam je lehce ufňukaná utajená alkoholička se slabostí pro ezoteriku. Šmídova Klaudie je užitečná, vtipná a rozhodná. Možná až příliš dramatický posun v rámci jedné novely. 

Kromě psích zápasů se ke slovu nebo spíše pohledu dostávají i potkani, jejich využití je jistě originální, ale jízda na motorkách už byla lehce za čarou uvěřitelných bláznivých kousků. 

Nechutný díl Kladiva na čaroděje si užijí fanoušci krvavých hororů a méně pak milovníci Felixova sarkasmu. Nejde o špatnou knihu, spíš nezapadla tak dokonale jako ostatní díly do skládanky jménem Kladivo na čaroděje. Příští, desátý díl napsal tvůrce této série Jiří Pavlovský, takže se můžeme těšit na návrat do starých dobrých kolejí. Nebo ne?

Bryskní úsměv. „Všechny uklízečky v téhle budově neznám jménem. Ale všechny jsem ojel. Co. Jsi. Zač?“

„Turista! Ztratil jsem se. Dů jů nou ze vej tů vencelsplac?“

„Hm.“ Úsměv pohasl, zachvěl se ret. „Tak CHCÍPNI!“

Ve chvlíli, kdy muž vyřkl hlásku „p“ mu Felix a) posvítil baterkou do očí a b) kopl ho mezi nohy.

Efekt akce a): zornice v mužových očích se v proudu světla ani nepohnuly.

Efekt akce b): 

- b1): Felixova kost holenní narazila na nohu, kterou mu muž nastavil do cesty;

- b2): muž mu chytil nohu rukou;

- b3): druhou ruku sevřel v pěst a prolomil Felixovi koleno na druhou stranu.

„Co chceš dělat teď, hm?“ řekl blondýn.

Felix zatnul zuby. „Vyhrát Nobelovu cenu míru…abych tě s ní moh umlátit k smrti.“  (str. 12)

Žrádlo pro psy (Kladivo na čaroděje 9)
Autor Darek Šmíd
Nakladatelství Epocha
Místo vydání Praha
Rok vydání 2015
Vydání 1.
Počet stran 160
ISBN/EAN 978-80-7425-264-8
Ediční řada Fantastická Epocha

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  
 • 7. ročník festivalu HorrorCon

  Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení