Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Alice Horáčková – 7x ve vedlejší úloze

1 1 1 1 1 (2 hlasů)

Tuto otázku pokládá novinářka Alice Horáčková ve své knize 7x ve vedlejší úloze sourozencům slavných osobností. Pro nás čtenáře je to bezesporu vítaná změna, většinou dostáváme informace jenom o celebritě, ale o tom, jak ji vnímá její nejbližší okolí nejenom ve chvíli slávy, již tolik ne. Kniha vyšla v rámci Velkého knižního čtvrtka a v nakladatelství ARGO. 

 

Autorka mluvila s Ivanem Havlem, Hanou Hnátovou (sestrou Arnošta Lustiga), Zdenou Mašínovou, Helenou Landovskou, s Jaroslavem Zajícem a Martou Janasovou (sourozenci Jana Zajíce), s Janou Navrátilovou a bratrem romského rappera Gipsy.cz, Juliem „Gyullou“ Bangou. Publikace je velmi vkusně doplněna rodinnými fotografiemi, které běžně vidět nemůžeme.

Motivem propojujícím celou knihu je, že každý z oslovených sourozenců zaplatil dost vysokou cenu za svého slavnějšího bratra či sestru. Zažili těžké doby, většina z nich válku, všichni komunizmus. V dnešní době by jim zřejmě nanejvýš hrozilo, že budou pronásledováni bulvárem, a přestože to není nic příjemného, s represemi za války či v období komunismu se to srovnat nedá. Ve většině textů tak nacházíme svědectví o tom, jaké byly reakce okolí vůči členům rodiny v souvislosti s emigrací či otevřeným vystoupením proti tehdejší moci, jaké následovaly sankce, omezení, výslechy či vyhrožování. 

Těžko se vybírá ten nejzajímavější rozhovor, obdivuhodný je bezesporu životní elán starší sestry Arnošta Lustiga, ale také vztah Heleny Landovské ke svému bratrovi, některé její výroky v knize působí drsněji, ale to se hned snaží autorka „učesat“, aby neúcta k slavným hrdinům nikoho neurazila. V rozhovoru pro Hospodářské noviny (dále HN) uvedla Horáčková, že Landovská byla samorost jako její bratr a že teprve později pochopila, že Helena pro svého bratra vlastně žila. V rozhovoru Helena Landovská říká, že ji Pavlův odchod sebral víc, než si chce přiznat. Proto na něj vytahuje ty horší věci. Nemohla mu odpustit, že umřel. Landovská se vydání knihy nedožila. Zemřela na podzim minulého roku.

Trošku pikantněji působí rozhovor s Janou Navrátilovou, která mluví otevřeně o svém vztahu k nevlastní sestře Martině a nevyhýbá se ani zmínce o jejích partnerkách i o tom, jak tyto ženy ovlivňovaly Martinino jednání. V již zmíněném rozhovoru, který autorka poskytla HN, uvádí, že jí imponoval Janin nadhled a upřímnost, se kterými o svém životě a starší sestře vyprávěla.

Odlišně ve srovnání s ostatními texty vyznívá dialog s Juliem Bangou. Na otázku HN, proč autorka zařadila do své knihy právě jeho, odpověděla, že na ni zapůsobilo, když ji jeho mladší bratr Radek, který se proslavil pod značkou Gipsy.cz, řekl, že je to bohem nadaný muzikant, který na svůj talent úplně kašle. Rozhovor však příliš do knihy nezapadá, v podstatě jsme se pouze dozvěděli, že jeho rodiče nezvládli přechod do nových, svobodnějších poměrů a výchovu dětí zanedbávali. Dnes se tři sourozenci Bangovi nestýkají. 

Pokud čekáte, že se dočtete nějaké bulvárem zavánějící informace, budete zklamáni. Alice Horáčková zachytila vyprávění s taktem a úctou. Vypravěčům přitakává, na nějaké hlubší debaty jakoby nebyla odvaha, z řádek vnímáme obavu, aby se rozhovor příliš nevyhrotil a nezajel i do méně příjemných kolejí. Autorka se narodila v roce 1980, dá se tedy říci, že s předchozími složitými dobami neměla osobní zkušenost (nebo jen minimální), a to se přece jenom projevilo. 

Alice Horáčková přinesla ve své knize podrobný pohled na životní osudy osmi sourozenců slavných lidí a zodpověděla čtenáři otázku, jaké to je, žít svůj život ve vedlejší úloze. Přestože měl každý z nich jinak rozdané karty osudu, dá se po přečtení knihy 7x ve vedlejší úloze konstatovat, že vedlejší úloha bývá většinou mnohem složitější, než ta hlavní.

7x ve vedlejší úloze
Autor Alice Horáčková
Nakladatelství Argo
Místo vydání Praha
Rok vydání 2016
Vydání 1.
Počet stran 280
ISBN/EAN 9788025717448
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení