Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Alire Benjamin Sáenz – Aristoteles a Dante odhalují záhady vesmíru

1 1 1 1 1 (3 hlasů)

Kniha má dva hrdiny, chlapce s neobvyklými jmény. Aristoteles a Dante. Každý z nich je úplně jiný, přesto si k sobě jednoho horkého letního dne na koupališti najdou cestu. Dante naučil Aristotela plavat a tím odstartoval jejich příběh.


knihaAčkoli nemají téměř nic společného a oba jsou samotáři, začnou trávit letní dny spolu a postupně pochopí, že mezi nimi vzniklo neobyčejně silné přátelství. A díky němu Ari a Dante zjistí ty nejdůležitější pravdy o sobě a o tom, jakými lidmi by se chtěli stát. Společně odhalí záhady vesmíru.

Nakladatelství CooBoo se vyznačuje jednou konkrétní věcí – umí dělat překrásné obálky. Asi vědí, jakou moc mají a jak na čtenáře dokážou zapůsobit. Knihu jsem si vybrala částečně právě kvůli vzhledu, ale také kvůli tématu, kterému se autor věnuje. Dospívání je ošemetná, složitá, ale také nesmírně krásná věc a autor se ho ujal se vší vážností.

Kniha je rozčleněna na šest částí a toto rozdělení je velmi logické, řídí se podle přelomových okamžiků v životě chlapců. Dále se dělí na kapitoly, které jsou většinou velmi krátké, často obsahují svižné dialogy a umožňují snadné čtení. Sotva jsem stíhala otáčet stránky, protože jsem postupovala opravdu rychle, jedná se o velmi milé, nenáročné a bezproblémové čtení. Nemusíte nijak výrazně přemýšlet, naopak je důležité nechat se unášet jednotlivými slovy. V textu se objevuje mnoho hezkých větiček vhodných pro zapamatování. Lituji, že jsem si je nevypisovala. Skoro se mi zdá, že je příběh postaven nikoliv na ději, ale spíše na těchto hezkých větičkách, citátech a Aristotelovských a Dantovských myšlenkách a výrocích.

Tím se dostáváme k samotným hrdinům, kteří by nemohli být odlišnější. Dante umí plavat, Aristoteles ne. Dante si je jistý sám sebou a nemá problém s komunikací, naproti tomu Ari jen málokdy dokáže vyjádřit svoje pocity a trpí nedostatkem sebedůvěry. Dante má uměleckou duši a miluje poezii a umění. Aristoteles je pořádně naštvaný teenager, který má bratra, o němž se nemluví - je totiž ve vězení. Dante má na všechno svůj názor a nebojí se ho říct. Avšak spojují je výjimečně milující rodiče. Ať už se podívám na kteréhokoliv z nich, oba chlapci mi přijdou neuvěřitelně realističtí, jakoby to byli sousedi od vedle. Je dobře vidět, že si autor dál záležet a s jejich postavami si vyhrál. Ze všedního života dvou teenagerů hledajících sebe sama a svoji identitu dokázal pomocí vhodných slov vytvořit silný příběh o tom, co je vážně důležité.

Pochválit bych chtěla ještě několik věcí. Líbilo se mi napojení na Mexiko, neboť tam mají chlapci své kořeny a kromě toho se El Paso, kde se kniha odehrává, nachází skoro na hranici s ním. Další záležitostí jsou Aristotelovy deníkové zápisky a Danteho dopisy. Krásně doplňovaly příběh.

Ačkoliv jsem zmiňovala, že číst Aristotela a Dante je milá a nenáročná záležitost, ze začátku jsem měla problém. Ze zcela pochopitelných důvodů autor zvolil jazyk, který není úplně spisovný a lépe odpovídá mluvě dospívajících chlapců. Sice jsem si na něj po pár kapitolách zvykla a přizpůsobila se, přesto mi ze začátku značně rušil čtenářský prožitek.

Aristoteles a Dante odhalují záhady vesmíru je zvláštní kniha. Zvláštní, ale současně i překrásná. Stejně jako její obálka. Hlavní hrdinové mi neodlučitelně přirostli k srdci. Pokud hledáte jednodušší knihu, která přesto obsahuje mnoho zajímavých slov a frází a dotýká se opravdových problémů, sáhněte po této. Domnívám se však, že ačkoliv na mě působila kladně, na každého dalšího může zapůsobit velice subjektivně. Proto stojí za to dát jít šanci a udělat si svůj názor.

SÁENZ, Alire Benjamin. Aristoteles a Dante odhalují záhady vesmíru. Vyd. 1. Praha: CooBoo, 2015, 368 s., 987-80-7544-005-1

 

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení