Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Sarah J. Maas – Půlnoční koruna

1 1 1 1 1 (3 hlasů)

V prvním díle s názvem Skleněný trůn se hlavní hrdinka Celaena Sardothien doslova probila na svobodu, když vyhrála v turnaji uspořádaném samotným králem. Její volnost s sebou však nesla podmínku – stane se královým nájemným vrahem. Autorka knihy Sarah M. Maasová se brzy po vydání prvního dílu objevuje s dílem druhým, s názevem Půlnoční koruna, který by měl pojednávat o úkolech, jimiž jsou bedra hlavní hrdinky pod vlivem „povolání“ obtěžkána. Situace se ale poněkud zvrtne…


knihaPrvní kapitola začíná vcelku krvavě. Celaena přináší ke královskému dvoru první oběť, respektive pár jejích částí v podobě useknuté hlavy a několika končetin. Čtenář bezpochyby zbystří, neboť nelze zapomenout na jistou míru jemnosti u akčních a krvavých scén v prvním dílu. Ano, je třeba uznat, že Maasová je v Půlnoční koruně poněkud surovější a v akci odvážnější. Přesto vkládá i klidné pasáže, kdy bude čtenář jen tak klouzat zrakem po stranách knihy a ptát se, kdy přijde další akce?

Králova bojovnice si musí po náročné práci také odpočinout. Utrácí peníze za oblečení a dobré jídlo, svým vzhledem provokuje stráže i samotného prince. Každopádně splnila úkol, zabila, koho jí král přikázal, a dostává vzkaz se jménem další osoby, jež má být usmrcena. Je jí ovšem Celaenin přítel, se kterým se zná od dětství. A tak se začne zamýšlet nad smyslem tohoto zabíjení. Král je přesvědčen, že jsou to lidé, kteří se mu chtějí postavit. Jsou hrozbou pro království, a proto musí být zneškodněni.

Hrdinka nezištně získává informace odkud to jen jde, a přitom si udržuje slepou důvěru svého krále. A přesto mu něco tají, něco, co by jí i bez účasti na případném útoku zajistilo smrt. Nechť se každý čtenář dozví o činech vražedkyně sám.

Každopádně jméno jejího přítele Archera na seznamu lidí určených k likvidaci Celaeně nedá spát a vydává se zjišťovat podrobnosti. Zde zdůrazňuji, že je naprosto nutné přečíst předcházející díl, neboť postav, které se znovu objrvují, stále přibývá a nezbývá prostor k jejich rekapitulaci. Občas se objevují drobné náhledy do vzpomínek, ty však příliš neprozrazují. Častá záplava jmen může způsobit, že se v nich čtenář jednoduše ztratí a bude se ptát, kdo je kdo. Proto doporučuji opravdu důkladné a pozorné čtení.

Král se postaral o vymizení veškeré magie v zemi, nejspíš ze strachu z ohrožení, a také chce rozšířit kruté pracovní tábory, jako byl Endovier, ze kterého „vytáhl“ Celaenu. To se přestává líbit i jeho synovi, který pod vlivem vzteku, dřímající v jeho duši, probouzí magii vlastní, kterou jeho otec nestačil zničit.

Celaena, ač nechce, se víc a víc zaplétá do událostí a nakonec je jednou z těch, kteří proti králi skutečně bojují. Do příběhu vstupují tajemné místnosti, čarovné symboly, masožravé čarodějnice, objevuje se zaniklá magie a v záhadném labyrintu za gobelínem žije podivné „to“ – napůl člověk, napůl mrtvý, kterého hrdinka omylem vpustí na hrad. S ním svede dlouhý a napínavý boj, při kterém si připomene, kým doopravdy je a co bylo uvnitř její osoby po zániku magie potlačeno.  Nechybí víly, mluvící kliky u dveří a čarovné knihy. Nutno dodat, že kniha nepostrádá ani lásku, její opětování a pochopitelně též zradu a nenávist.

Děj Půlnoční koruny se vejde do jednoho měsíce, informací a událostí uvnitř je však obrovské množství. Došlo k eliminaci pouhého povídání si v pokoji, přibyla akce, která přispěla k daleko větší čtivost knihy. Na co bych upozornila nejvíc, je nejen popis pocitů jednotlivých postav, ale i jejich duševní rozvoj. Autorka umí dobře vykreslit situace i prostředí. Jsem přesvědčena, že čtenář bude utíkat do hradu, aby zachránil princeznu, bude se bít pokaždé, když se hrdinka chopí meče, a v neposlední řadě bude luštit hádanky a přemýšlet, odkud se vzala králova nebezpečná síla, moc a krutost. Druhý díl je záživnější, hravější a svým dějem mnohem poutavější, než jeho předchůdce, oba však spojuje občasná zbytečná zdlouhavost děje, se kterou čtenář musí počítat.

MAAS, Sarah J. Půlnoční koruna. 1. vydání. Praha: CooBoo, 2016, 397 stran. ISBN 978-80-7544-053-2

 

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení