Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Ladislav Zibura – 40 dní pěšky do Jeruzaléma

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
40-dni-pesky-do-jeruzalema

Krok první: nachystejte si kvalitní krosnu a dobré boty. Krok druhý: do krosny zabalte nezbytné oblečení, náplasti, nůž, deník, čtečku, foťák, vazelínu a dezinfekci. Hodit se bude i spacák, hamaka a chodecké hole. Krok třetí: projděte pěšky Turecko a Izrael. Cílová stanice: Jeruzalém.


40-dni-pesky-do-jeruzalemaPoznámka: mapu nepotřebujete, zato si nezapomeňte přibalit schopnost zvládat všechny problémy s nadhledem a humorem. Připadá vám taková výzva nesmyslná nebo přímo neuskutečnitelná? Nevadí, díky dobrodruhovi Ladislavu Ziburovi máte totiž možnost prožít toto velké dobrodružství i z pohodlí svého domova. 

Ladislav Zibura je mladý muž, kterému se podařilo proslavit díky velmi neobvyklému koníčku. V osmnácti podnikl ze zvědavosti pěší pouť do Santiaga. Tato zkušenost ho nadchla natolik, že se v následujících letech vydal do Říma a Jeruzaléma. Během čtyř let takto urazil téměř 4 000 km, svým příběhem zaujal prakticky všechna česká média a zapsal se do povědomí široké veřejnosti. Poté, co tisíce lidí naslouchaly ve vyprodaných sálech jeho vyprávění, rozhodl se Zibura dát svému jeruzalémskému dobrodružství i knižní podobu. Jeho prvotina vypráví nejen o tom, jaké to je mít nohy plné puchýřů, ale především přináší důležité poselství, že svět je plný laskavých a zajímavých lidí. 

Je zvláštní trávit čas s člověkem, s nímž nesdílíte společný jazyk. Takové setkání je paradoxně mnohem ryzejší a upřímnější, než kdybyste si rozuměli. Netvrdíte mu, že má hezký byt, vynecháte všechny zdvořilostní fráze. Sedíte proti sobě ve vší nahotě svého lidství, aniž byste měli šanci získat si sympatie slovy. A přesně v tom okamžiku pocítíte zvláštní vzájemnou blízkost, která je založena pouze na tom, že jste oba lidi. Vzhledem k tomuto principu jsou všechny rozdíly mezi vámi banální. [1] 

40 dní pěšky do Jeruzaléma je kniha, která vás zaujme na první pohled. Díky krásným ilustracím Evy Šlosarové budete mít nepochybně chuť ji celou prolistovat, ještě než se vůbec pustíte do čtení. Kratinké komiksy a nejrůznější zajímavosti v graficky odlišených boxech jsou součástí každé kapitoly. V úvodu vám Ladislav popíše své tři největší touhy –cestovatelskou, poutnickou a spisovatelskou, pomocí nichž originálním způsobem představuje vlastně sám sebe. Kniha samotná je následně (jako správný deník) rozdělena podle jednotlivých dnů. 

Ladislav Zibura píše velmi osobitým a zábavným stylem. Sympatický cynismus, schopnost nakonec se všemu zasmát (především sám sobě), obdivuhodný všeobecný přehled, roztomilá nešikovnost kombinovaná s odvahou, láska k lidem a záliba v předvádění se tvoří nezaměnitelný koktejl autorovy osobnosti. A jak se říká, Ziburu můžete milovat, můžete ho nenávidět, ale rozhodně si musíte přečíst jeho knížku. 

Hladově jsem se vrhnul do prvního obchodu a během minuty se už k pokladně hrnul s mlékem a sušenkami v ruce. „Pane, opravdu si chcete koupit čistič na podlahy?“ zeptal se mě prodavač, který zázračně mluvil anglicky. Znovu jsem si prohlédl modrobílou láhev mléka, kterou jsem si vzal z regálu vedle lednice s mléčnými výrobky. Název ace byl dostatečně krátký na to, aby se mohlo jednat o mléko, potisk s motivem mraků vypadal jako z reklamy na vápník. To není mléko?“ zeptal jsem se hloupě. Prodavač se rozesmál, láhev vrátil zpátky do regálu vedle čističe toalety Domestos a podal mi mléko z lednice. Zda na pouti někdy zahynu, si jistý nejsem. S jistotou ale mohu říct, že pokud k tomu dojde, hrdinská smrt to nebude.  [2] 

[1] ZIBURA, Ladislav. 40 dní pěšky do Jeruzaléma. Vyd. 1. Brno: BizzBooks, 2015, 240 s. ISBN 978-80-265-0427-6. Str. 54 

[2] Tamtéž, str. 70

 

 

Aktuality

 • 7. ročník festivalu HorrorCon

  Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.

  Číst dál...  
 • Duna potřetí

  Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení