Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: David Hidden – Děs

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
Děs

Jméno David Hidden většině čtenářů asi příliš neřekne, ale přesto by si ho měli uložit do paměti všichni milovníci drsných detektivek. V nedávné době se na českém trhu objevil jeho Děs a opravdu si zaslouží vaši pozornost.

 

DěsHlavním hrdinou je týpek s přezdívkou Pé jako Personne. Kdysi byl schopným tajným agentem, ale dnes už pouze utápí svůj rozum v alkoholu. Probere ho až zmizení jeho dcery, kterou dlouhou dobu neviděl. Bývalá manželka ho požádá o pomoc a on ji samozřejmě nemůže odmítnout. Navrací se do města, kde mu hodně lidí jde po krku. Velice brzy ovšem zjišťuje, že bude mít opravdu hodně problémů.

Na první pohled se nejedná o žádnou příliš originální detektivku či thriller. Hlavní postava je typickým zoufalcem, který svůj život nachází na dně sklenky. Zmizení dcery ho ovšem probudí a on se vrací do akce. Vzhledem ke stávající životní situaci nemá co ztratit, proto se do všeho pouští naplno. Častokrát mu jde o život, ale on vše bere s nadhledem a humorem. Není to tedy typický klaďas. Dámám z tohohle ochmelky možná bude lehce nevolno. Ale přesto si mnoho čtenářů získá svou bezprostředností.

Největším kladem celé knihy je jednoznačně její syrovost, realističnost a krutost. Přestože chvílemi trochu čekáte nějaký romantický románek, budete na omylu. Nepřijde. Zato se na stránkách vyskytuje opravdu hodně krve, násilí, sexu i vulgarismů. V některých momentech obsah zarazil i mě a to už jsem přečetl pár nekompromisních brutalit.

Kapitoly jsou rozděleny do dvou částí. Jedna se věnuje samotnému Personnovi a jeho pátrání po dceři. Najdeme v ní chvilky nenasytného sexu, alkoholového deliria i nějakou tu rvačku. Druhá úsek popisuje pocity obětí šílence, který to v hlavě nemá v pořádku. V tomto případě se připravte na opravdu silnou kávu. Brutální mučení je popsáno do nejmenších detailů a možná při něm budete hledat záchodovou mísu. Množství stříkající krve se počítá na litry a amputovaných částí těla rovněž není málo.

Celá tato šílenost je vložena do přitažlivého prostředí Paříže. Tedy alespoň většina, část se odehrává i v Americe. Město, v němž se nachází s Louvre, Eiffelovka či řada muzeí, se tentokrát prezentuje z té horší stránky. Máte možnost se setkat se zdejšími gangstery či pornografickou branží. Erotické filmy jsou ostatně jedním z hlavních témat a odvíjí se od nich celý příběh. Ani tentokrát se nejedná o žádnou soft verzi, ale zapojeni budou i mladiství. Sex na nás ostatně dýchá z každé stránky. I proto byl zřejmě děj zasazen do města kabaretů a nočních klubů. Paříž je sice krásná a plná památek, ale každý její návštěvník pozná i její temnou stránku. V noci jsou některé uličky opravdu strašidelné, pasáci vyhlížejí z poloviny ulic a mnoho částí zrovna nezáří čistotou.

Kniha mě zaujala i tím, že v ní najdeme odkazy na mafiánskou četbu typu Kmotr. Podsvětí je vykresleno velice realisticky a počítá i s korupcí policie. Některé momenty samozřejmě mohou být úsměvné, ale většina by klidně mohla vycházet ze skutečných příhod. Naštěstí tomu tak snad není.

Překvapivě se nedočkáte příliš mnoha zvratů. Pachatele se dozvíte až na samotném konci, ale děj k němu v podstatě nesměřuje. Rozhodně to jen tak neuhodnete. Děs není postaven na nějakých velkých dějových zlomech. Jeho hlavním účelem je šokovat svou nekompromisní atmosférou, množstvím násilností a někdy až perverzních momentů.

Mnoho lidí si chce při čtení hlavně oddechnout a zapomenout na často krutý svět. Jestliže mezi ně patříte, radši si vyberte jinou literaturu. Pokud jste pravým opakem a láká vás především pořádná akce, vítejte v tomto chmurném světě.

Děs mě opravdu chytil a pustil až na samotném konci. Na žádné oddechové chvilky se nepřipravujte, nebude na ně čas. Tři sta stran zhtlnete jedním dechem a ještě budete chtít přídavek. Rozhodně knihu řadím mezi velká a příjemná překvapení.

HIDDEN, David. Děs. Vyd. 1. Praha: XYZ – Albatros Media, 2016. 304 stran. ISBN: 978-80-7505-306-0

 

Aktuality

 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  
 • 7. ročník festivalu HorrorCon

  Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení